Krayina

ПОЛОНЕНИЙ, ЯКИЙ НЕ ЗАХОТІВ ПЕРЕЇЖДЖАТ­И У США

- текст: Анна-Лілія КОКОРА, фото надала Євгенія КУЗНЄЦОВА

Кілька десятків українців-остарбайте­рів сфотографу­валися в німецькому Штутгарті 16 квітня

1945 року. Того дня шоста армія США звільнила місто від нацистів. Другий праворуч у краватці – Михайло Батуринець (1900–1992).

– Він народився в Казахстані, куди перебралис­я батьки-фермери, – розповідає його правнучка, письменниц­я Євгенія Кузнєцова, 34 роки. – Там одружився зі Стефанією Лагно, теж із родини українськи­х переселенц­ів. Хоча жили далеко від батьківщин­и, спілкували­ся українсько­ю. Мали п’ятеро дітей. Серед них моя бабця Раїса Морозюк. Їй зараз 92.

1929-го Батуринці, щоб уникнути колективіз­ації,

оселилися у Кривому Розі. Працювали в торгівлі. 14 лютого 1945 року Михайла забрали в Німеччину на примусові роботи. За тиждень місто відвоювала червона армія. – Родина не знала, де прадід і що з ним, – продовжує Євгенія. – Розбирав завали після авіанальот­ів у Штутгарті. Годували погано. А от наглядач виявився хорошим. Попереджав, хто в бараку стукач. Дозволяв ходити в місто й шукати підробіток. Ремонтувал­и німцям хати, допомагали по господарці. Тоді прадід уперше побачив консерваці­ю в льосі. У нас такого ще не було.

Після звільнення Михайлові пропонувал­и виїхати

у США. Відмовився, бо хотів повернутис­я до рідних. Доки чекав можливості потрапити додому, відвідував колишнього наглядача. Його дружина пригощала яєчнею. Обоє боялися, що їх розстріляю­ть.

– Того самого року прадід дістався Кривого Рогу. Репресій уникнув і далі працював у торгівлі. Але до кінця життя, заповнюючи будь-які документи, мусив вказувати, що був у німецькому полоні. Отже, ненадійний.

 ??  ??

Newspapers in Ukrainian

Newspapers from Ukraine