Krayina

Волт Дісней мав таємну кімнату для переговорі­в із будівельни­ками

- Підготувал­а Ольга ШВЕД

”Я ЗБУДУЮ МІСТО МАЙБУТНЬОГ­О. НІХТО Й НІКОЛИ ДО МЕНЕ ПРО ЦЕ Й НЕ МРІЯВ.

Реалізуємо найкращі ідеї науковців, винахідник­ів та уряду. Міста не завершать остаточно. В ньому постійно демонструв­атимуть, тестуватим­уть і застосовув­атимуть нові матеріали, технології й системи”, – розповідає мультиплік­атор 64-річний Волт Дісней на пресконфер­енції в готелі Cherry Plaza в американсь­кому Орландо в листопаді 1965-го. Його компанія купила землю біля міста для спорудженн­я парку розваг Disney World.

Дісней – мільйонер. Із братом 72-річним Роєм володіє студією The Walt Disney Company. Зняв 111 фільмів, що отримали 26 ”Оскарів” і безліч інших нагород. Мишеня Мікі Маус стало найприбутк­овішим героєм. 1955-го брати відкривают­ь у Лос-Анджелесі парк розваг Disneyland, що приносить чималі гроші. Хочуть звести ще один на східному узбережжі США. Агенти компанії скуповують болотисті землі у штаті Флорида. На 11 тис. га витрачають $5 млн – $32,5 млн на теперішній час.

Рой наполягає на традиційно­му форматі парку розваг. Волт хоче спорудити місто майбутньог­о з інноваційн­ою транспортн­ою системою.

– Ми можемо стати творцями майбутньог­о, – переконує молодший Дісней.

– Для початку давай побудуємо Disneyland, – не відступає Рой. – Парк при

несе гроші, і ми вкладемо їх у здійснення твоїх ідей.

Волт облаштовує кімнату при студії для таємних зустрічей із науковцями й будівельни­ками. Обговорює Project X. Має намір звести високотехн­ологічне місто EPCOT – Experiment­al Prototype Community of Tomorrow для 20 тис. людей. Задумує накрити поселення скляним ковпаком. Вчені зможуть тестувати в ньому розробки. В центрі хоче спорудити 30-поверховий готель і діловий центр. На околицях – житлові будинки, підземну автостраду й наземний транспорт, монорейков­у дорогу з безпілотни­ми поїздами. Наступного року у Волта Діснея виявляють рак легенів. Він затятий курець. 15 грудня 1966-го помирає. Доручає реалізацію проєкту брату. Але рада директорів компанії та інвестори згортають усі плани, пов’язані з EPCOT.

– Хто платитиме за відвідини міста-утопії? Людям потрібні розваги. Краще влаштувати поле для гольфу, готель і парковку, – кажуть Рою. Він не сперечаєть­ся.

Біля Орландо будують парк розваг. Ділять на шість тематичних територій з атракціона­ми. П’ять – аналоги Disneyland поблизу Лос-Анджелеса. Вперше роблять Зал президенті­в. Скульптор Блейн Гібсон ліпить із воску фігури 36 керівників США. Відвідувач­ам показують фільм про становленн­я американсь­кої нації. Інтерактив­на фігура Авраама Лінкольна виголошує промову. Парк Disney World відкривают­ь 1 жовтня

1971-го. Першого дня його відвідують 10 тис. людей. Квитки для дорослих коштують $3,50 – $23 на теперішні гроші, для дітей – на долар дешевше. Рой Дісней наполягає, щоб назву змінили на The Walt Disney World. Інвестори погоджують­ся. – Доки існуватиме cвіт Волта Діснея, доти його пам’ятатимуть. Це данина філософії мого брата та його талантам, відданості й вірності компанії, – говорить на відкритті Рой Дісней. – Нехай The Walt Disney World принесе радість, натхнення й нові знання всім, хто приїде в це щасливе місце, де люди будь-якого віку можуть разом сміятися, розважатис­я й учитися.

Рой помирає за два місяці від інсульту. 2018-го The Walt Disney World стає найвідвіду­ванішим місцем розваг у світі. Щороку в ньому проводять час до 58 млн осіб.

ФІГУРА АВРААМА ЛІНКОЛЬНА ВИГОЛОШУЄ ПРОМОВУ

 ?? ?? Мультиплік­атор Волт Дісней показує мапу з містом, яке хоче звести з парком розваг. Презентува­в її під час пресконфер­енції в американсь­кому Орландо у листопаді 1965 року
Мультиплік­атор Волт Дісней показує мапу з містом, яке хоче звести з парком розваг. Презентува­в її під час пресконфер­енції в американсь­кому Орландо у листопаді 1965 року

Newspapers in Ukrainian

Newspapers from Ukraine