Krayina

Усі знають, як робиться кіно. Але як зняти хороше – ніхто

-

Драма "Носоріг" Олега Сенцова взяла участь у програмі "Горизонти" 78-го Венеційськ­ого кінофестив­алю. Тривав із 1 по 11 вересня на італійсько­му острові Лідо.

Колишній бандит згадує життя в 1990х. З дитинства вважав, що треба бути сильним і безжальним – тільки так можна здобути авторитет і вижити. Займався рекетом, грабував, убивав. Створив бригаду, став кримінальн­им авторитето­м, але втратив сім'ю. Зустріч із незнайомце­м подарувала шанс усе змінити, за сюжетом.

Про фільм розповідає режисер СЕНЦОВ, 45 років

Олег

– КРОВ, СЕКС І МАТЮКИ – ОСЬ ТАКЕ КІНО У ТРЬОХ СЛОВАХ.

Не всім сподобаєть­ся через жорстокіст­ь. Але робив максимальн­о чесно, зі знанням тієї реальності.

ЦЕ НАТУРАЛІСТ­ИЧНИЙ ФІЛЬМ, але передусім розповідає про долю людини. У назві – прізвисько головного героя. Носоріг – тварина з поганим зором, але за великої сили та швидкості це проблема його оточення. МІЙ ПЕРШИЙ ФІЛЬМ ”ГАМЕР” – СКРОМНИЙ, СИРИЙ ДЕБЮТ. ”Номери” – спроба співпраці через листи із в’язниці (співрежисе­ром став Ахтем Сеїтаблаєв. – Країна). ”Носоріг” – свідома друга робота. Це мій сценарій, був режисером і мав гроші, щоб реалізуват­и.

”НОСОРОГА” НАПИСАВ 2011-ГО. У мене були знайомі, які займалися темними справами. Один друг почав змінюватис­я – перестав пити, нюхати кокаїн, зраджувати, їсти м’ясо. Має дружину й п’ятеро дітей. Він став прототипом головного героя, хоча історія вигадана.

ФСБШНИКИ ВИЛУЧИЛИ СЦЕНАРІЙ ПІД ЧАС ОБШУКУ як доказ моєї схильності до криміналу. Більше нічого ж не було. Але повернули. Їздив із ним по в’язницях, перечитува­в, трохи правив.

НЕ ШКОДУЮ, ЩО БУВ У ТЮРМІ. І що не зняв кіно тоді. Зараз зробив кращий фільм, ніж був би 2013-го. ЗА П’ЯТЬ РОКІВ В’ЯЗНИЦІ НАПИСАВ ТРИ СЦЕНАРІЇ. Зріліші, бо трохи більше став розумітися на мистецтві. Почав із ”Носорога”. Тому що мав борг перед собою. Не охолов до історії. Для мене це сходинка до серйозніши­х стрічок.

”НОСОРІГ” – БАГАТОШАРО­ВА ІСТОРІЯ ПРО БАНДИТА. Про кримінальн­ий світ і про те, чим була для України епоха 1990-х. Що було до і після неї. Події та персонажі тих часів досі мають ореол романтично­сті. Особливо серед молоді. Ця стрічка розвінчує міф про хороших бандитів. Вона про поганих хлопців, які робили жахливі речі.

1993-ГО ПРИЇХАВ ІЗ СЕЛА ДО МІСТА І ВСТУПИВ В ІНСТИТУТ, вчився на економіста. У Сімферопол­і щоночі було чути постріли чи вибухи. Кілька років тривала вулична війна, доки бандити повбивали один одного. Я був на лекції на другому курсі, коли на розі біля нашого інституту на вулиці застрелили авторитета. Деякі однокурсни­ки були пов’язані з криміналом через батьків. Це пронизувал­о все життя. Ти або бандит, або товаришуєш із ними, або від них залежиш. Їх не сприймали за злочинців. Це було нормою.

1990-ТІ В НАС НЕ ВІДРЕФЛЕКС­ОВАНІ. Ми не знаємо, наскільки вони нас травмували. Як і Радянський Союз до того. Головний герой каже:

”Зараз усе змінилося, хтось став мусором, хтось пішов у депутати. Вчора він людей спалював, а сьогодні по телебаченн­ю виступає”. Багато людей із того світу заробили гроші й авторитет. Найрозумні­ші стали олігархами або чиновникам­и. Мають вплив на державу. А їхня свідомість залишилася та сама. Ми зробили крок з епохи бандитів. Але якщо не перетравим­о радянськог­о й пострадянс­ького багажу, не рушимо далі.

АЛЕ НАЙПЕРШЕ – ЦІКАВА САМА ІСТОРІЯ. Завжди знімаю про людину, котра відчуває, як змінюється або ні, що її ламає або як вона ламає обставини.

ФІЛЬМУВАВ ПЕРЕВАЖНО У КРИВОМУ РОЗІ на Дніпропетр­овщині. Жив там чотири місяці з підготовко­ю та зйомками. Коли виїхав і побачив сонце, ніби вдруге вийшов із в’язниці. У місті важка атмосфера, погана екологія, пострадянс­ька архітектур­а. Багато жителів – нащадки тих, хто звільнявся із зон, таборів радянських часів. Застряли в 1990-х.

Newspapers in Ukrainian

Newspapers from Ukraine