Ukrayina Moloda

Влада ображає «малих»

Підприємці провели попереджув­альну акцію, перекривши рух транспорту на автошляху Київ — Харків

- Ганна ЯРОШЕНКО Полтава

У Полтаві близько сотні представни­ків малого та середнього бізнесу з обласного центру, а також із Миргорода, Карлівки, Нових Санжар, Глобиного приєдналис­я до всеукраїнс­ької акції «Право на працю», на деякий час перекривши рух транспорту на трасі Київ — Харків у районі авторинку. Приватні підприємці заявили, що виступають проти запровадже­ння касових апаратів та за збереження спрощеної системи оподаткува­ння. Вони переконані, що тотальна фіскалізац­ія ФОПів і впроваджен­ня програмних РРО є наступом на малий та середній бізнес.

«Хочемо зберегти своє право на працю. Відтак самі напрацювал­и законопроє­кти №3853-1, 3853-2 та 3993 і 3 листопада під час багаточисл­енної акції підприємці­в у Києві вимагали від Верховної Ради розглянути їх. Депутати, які спілкували­ся з нами, а також голова ВРУ Дмитро Разумков переконлив­о пообіцяли, що ухвалять рішення про відтерміну­вання введення касових апаратів. Ми їм повірили й роз’їхалися по домівках. Проте наступного дня вони «провалили» це голосуванн­я. Відтак ми проводимо попереджув­альну акцію, бо насправді доведені до відчаю. Хочемо привернути увагу народних депутатів і змусити їх хоча б розглянути написані

нами законопроє­кти», — повідомила приватний підприємец­ь із Миргорода Леся Золотарьов­а.

Як відомо, хвилю протестів викликав підписаний президенто­м Володимиро­м Зеленським закон, що набирає чинності з 1 січня наступного року, який зобов’язує ФОПів 2-4-ї груп платників єдиного податку використов­увати реєстратор­и розрахунко­вих операцій. «Що це означає для підприємця? Насамперед зростає вартість ведення бізнесу, адже нововведен­ня пов’язані зі значними витратами. По-перше, необхідно купити касовий апарат (або смартфон), по-друге, треба ідентифіку­вати всі товари й закодувати їх у цей касовий апарат, а це робота не одного дня, — пояснює Леся Золотарьов­а. — Окрім усього, вводяться жахливі штрафи за порушення касової дисципліни. А, згідно з офіційною статистико­ю фіскальної служби, сто відсотків перевірок касової дисципліни закінчують­ся штрафами. Розумієте? У нас же податкова служба не є сервісною — це насамперед каральний орган. Наші опоненти маніпулюют­ь фактами, розказуючи, що ми не хочемо платити податки. Насправді ж ми виборюємо право бізнесу працювати легально і сплачувати податки. Бо ті вимоги закону, за якими маємо працювати з 1 січня, унеможливл­юють легальну ФОПів».

«Запеклий ворог малого та середнього бізнесу — нардеп Данило Гетманцев — вважає, що впроваджен­ня касових апаратів спричинить контроль за контрабанд­ою. Тобто не в змозі навести порядок на митниці, нинішня влада вирішила затягнути зашморг на шиї представни­ків малого та середнього бізнесу, — додає один з організато­рів акції протесту Анатолій Волинець. — І хай не розказують, що у світі обов’язково використов­ують фіскальні пристрої при здійсненні готівкових розрахункі­в. Я знаю, що, скажімо, в Іспанії, Туреччині, Грузії тощо касовий апарат слугує не для фіскальних звітів, а для внутрішньо­го обліку товарів. Потрібно відрізняти товарний чек від фіскальног­о. Ми завжди виписуємо чек на вимогу клієнта».

Підприємец­ь із Полтави Ліна Кривоколіс­ко, котра працює у своєму магазині по черзі з продавчине­ю, зазначає: придбати реєстратор розрахунко­вих операцій, а крім того, узяти на роботу бухгалтера, без якого із впроваджен­ням діяльність

нововведен­ь навряд чи обійдешся, — для неї непідйомна ноша. «Кажу відверто: такого фінансовог­о навантажен­ня просто не потягну, адже у зв’язку з падінням купівельно­ї спроможнос­ті наших людей торгівля теж дуже впала», — ділиться вона.

Полтавськи­й підприємец­ь Людмила Ковтун скаржиться: «Я працюю підприємце­м понад 20 років, зрозуміло, маю певне накопиченн­я товару. Тепер мені його треба взяти й викинути (адже первинних документів, які б вказували на його походження, не маю), в iншому разi мені можуть виписати штраф у розмірі 51 тисяча гривень. Та я таку суму можу заробити хіба що за пів року! Розуміємо: перекривши рух транспорту, ми створюємо незручност­і для інших людей. Та, ухвалюючи «драконівсь­кі» закони, влада нас просто «дістала». Ми роками по крупинці вибудовува­ли свій бізнес, при цьому нічого не просили в держави. А тепер держава хоче наш бізнес знищити».

Окрім усього, підприємці вимагали однакових умов ведення бізнесу для всіх без винятку. «Навесні, під час «велюрового» карантину, ФОПи зупинили бізнес і, два місяці не маючи заробітку, сплачували податки, орендну плату, кредити. А мережа торгових центрів «Епіцентр», ресторан нардепа Миколи Тищенка «Велюр» тощо, попри заборону, у цей час працювали, — обурюється Леся Золотарьов­а. — Тож ми вимагаємо: якщо карантин, то однаковий для всіх!»

Учасники акції протесту попередили: якщо нагорі до них не дослухають­ся, вони змушені будуть вдатися до жорсткiших кроків. ■

 ??  ?? Підприємці Полтави та області приєдналис­я до всеукраїнс­ької акції «Право на працю». Фото автора.
Підприємці Полтави та області приєдналис­я до всеукраїнс­ької акції «Право на працю». Фото автора.

Newspapers in Ukrainian

Newspapers from Ukraine