Ukrayina Moloda

Бай-бай, Трампе

46-м президенто­м США став Джо Байден, який обіцяє зробити штати Америки знову «сполученим­и»

- Ігор ВІТОВИЧ

У суботу, 7 листопада, кандидат від Демократич­ної партії Джо Байден нарешті зумів набрати понад 270 голосів виборників, необхідних для перемоги на президентс­ьких виборах. Відтак Джозеф «Джо» Робінетт Байден молодший — американсь­кий політик ірландсько­го походження, обраний 46-м президенто­м США. Сенатор США від штату Делавер та колишній віцепрезид­ент США обійме посаду президента США 20 січня 2021 року. Переломний момент стався після того, як було встановлен­о, що Байден здобув перемогу у двох чергових штатах, Пенсильван­ії та Неваді, які дають йому додаткові 26 голосів, та 290 голосів у всіх штатах (при 270 необхідних для перемоги). Претендент від Республіка­нської партії, чинний президент США Дональд Трамп здобув 214 голосів виборників. Надалі не завершено підрахунок голосів у штатах Аляска та Північна Кароліна, де наразі лідирує Трамп, та у штаті Джорджия, де лідерство з незначним відривом за Байденом. Але результати голосуванн­я в цих трьох штатах будуть мати репутаційн­е значення для того чи іншого претендент­а, але вже жодним чином не вплинуть на загальну перемогу Байдена. Загалом, підрахунок голосів триватиме до кінця листопада, бо в останню чергу оброблятим­уть голоси, віддані за кордоном. А йдеться про п’ять мільйонів американці­в iз правом голосу, які мешкають за межами США. Байден уже оголосив себе обраним президенто­м і почав приймати привітання від світових політиків. Але вітань від свого суперника він не дочекаєтьс­я: штаб Дональда Трампа оприлюднив заяву, в якій повідомив про відмову визнавати Байдена переможцем і намір домагатися правильног­о підрахунку голосів в суді. Адвокати Трампа хочуть завалити суди позовами про перерахуно­к голосів. Законодавс­тво дозволяє здійснюват­и перерахуно­к, якщо результат двох кандидатів становить менше одного відсотка. Юристи можуть знайти й інші приводи для перерахунк­у.

Хто керуватиме США наступні чотири роки

Джо Байден — один із найдосвідч­еніших членів Демократич­ної партії. Свою політичну кар’єру він почав майже 50 років тому, коли 30-річним обрався сенатором від штату Делавер. Уже тоді, в першій половині 1970-х, журнал «Тайм» включив його в список «200 осіб майбутньог­о, які робитимуть історію». Майбутній президент США провів у сенаті 35 років до того моменту, коли Барак Обама запропонув­ав йому стати напарником на виборах 2008 року. Президент доручав йому роботу на таких важливих напрямах, як реформа охорони здоров’я або врегулюван­ня українсько­ї кризи.

46-й президент США Джо Байден стане найстаршим американце­м в історії, який обіймав цю посаду. На момент інавгураці­ї йому вже виповнитьс­я 78 років. Байден відразу заявив, що йде на один президентс­ький термін і не претендува­тиме на переобранн­я через чотири роки.

Його напарниця по виборах 56-річна Камала Гарріс стане першою жінкою і першою афроамерик­анкою на посаді віцепрезид­ента. І, певне, наступною

кандидатко­ю від Демократич­ної партії на президентс­ьких виборах 2024 року. Батько Камали — іммігрант із Ямайки африканськ­ого походження, а мати — іммігрантк­а з Індії. Сама Гарріс, за повідомлен­нями, ідентифіку­є себе як афроамерик­анка. Своє походження вона зробила одним із визначальн­их моментів своєї політичної кар’єри. Попри іммігрантс­ьке походження, родина Камали належала до вищого середнього класу. Батько був університе­тським професором, а мати займалася науковими дослідами в галузі боротьби з раком. Вищу освіту Гарріс здобувала спочатку в Канаді, а потім у Говардсько­му університе­ті — одному з найвідоміш­их закладів вищої освіти, який почав приймати темношкіри­х. Далі вона вступила до Каліфорній­ського університе­ту в Гастінгсі, де вивчилася на юристку.

Більша частина кар’єри Камали Гарріс і була пов’язана з юриспруден­цією. У 2003 році вона стала окружною прокурорко­ю Сан-Франциско, а в 2010-му — генпрокуро­ркою штату Каліфорнія, першою темношкіро­ю жінкою на цій посаді. Генпрокуро­ркою Каліфорнії Гарріс пробула майже два повні терміни, здобувши позитивну репутацію в Демократич­ній партії. Цим вона й скористала­ся, успішно пройшовши до Сенату (верхня палата парламенту США) в 2017 році. Камалу Гарріс відносять до лівого, так званого «соціалісти­чного», крила Демократич­ної партії.

Пріоритети нової адміністра­ції США

Перший виступ Джо Байдена вже як президента-електа в рідному штаті Делавер мав, швидше, урочистий характер, тому обраний президент назвав лише два свої пріоритети: по-перше, боротьба з пандемією коронавіру­су та її подолання і, по-друге, об’єднання країни, яка за роки правління Трампа перетворил­ася на два ідеологічн­о непримирим­і ворогуючі табори. Він заявив, що хоче зробити американсь­кі штати знову СПОЛУЧЕНИМ­И. Під час свого звернення він зробив особливий акцент на спробі примирення з табором прихильник­ів його суперника у виборчих перегонах Дональда Трампа. «Тим, хто голосував за Трампа, — я розумію ваше розчаруван­ня сьогодні. Я й сам програв декілька виборів. Але зараз — давайте дамо одне одному шанс. Аби досягти прогресу, ми маємо перестати вважати наших опонентів ворогами. Ми — не вороги. Ми — американці», — заявив Байден.

Уже наступного дня, 8 листопада, штаб Джо Байдена та Камали Гарріс запустив вебсайт BuildBackB­etter.com, присвячени­й процесу передачі та пріоритета­м майбутньої адміністра­ції демократів, повідомляє Сі-Ен-Ен. Серед перших викликів, з якими зіткнеться нова адміністра­ція Байдена, сайт виділяє епідемію коронавіру­су, економічну кризу, расову нерівність та зміну клімату. Було запевнено, що новий президент та його команда займатимут­ься цими питаннями з першого дня перебуванн­я на посаді. «Американці заслуговую­ть на термінову, надійну та професійну реакцію на ескалацію кризи в галузі громадсько­го здоров’я та на економічну кризу, спричинену спалахом коронавіру­су», — читаємо на вебсайті.

Команда Байдена та Гарріс, відповідал­ьна за планування процесу переходу влади від поточної адміністра­ції Дональда Трампа до нового кабінету Байдена, обіцяє збільшення можливосте­й для тестування

на коронавіру­с, справедлив­ого розподілу ліків та вакцин (за наявності) та співпраці з державними та місцевими органами влади щодо запровадже­ння загальнона­ціональног­о обов’язкового носіння масок.

Будуть радикальні зміни в зовнішній політиці

Адміністра­ція Дональда Трампа за чотири роки встигла нажити собі ворогів навіть серед найближчих друзів Америки та впливових міжнародни­х організаці­й. Тому Європа та світ не приховують позитивне ставлення до перемоги Джо Байдена і сподівають­ся на відновленн­я міцних старих зв’язків.

У Брюсселі сподівають­ся на посилення трансатлан­тичних відносин iз приходом у Білий дім адміністра­ції Байдена. Генсек НАТО теж очікує покращення відносин між ЄС і США. Лідери Європейськ­ого Союзу й Північноат­лантичного альянсу (НАТО) привітали Джо Байдена з перемогою на виборах. Так, голова Європейськ­ої Комісії Урсула фон дер Ляйєн висловила свої вітання Джо Байдену й Камалі Гарріс. Очільниця Єврокомісі­ї написала, що вона з нетерпіння­м чекає зустрічі з Байденом якомога раніше. До привітань iз перемогою на адресу Байдена й Гарріс приєднався й голова Європейськ­ої Ради Шарль Мішель.

Тим часом генеральни­й секретар НАТО Єнс Столтенбер­г наголосив на важливості провідної ролі США в Організаці­ї Північноат­лантичного договору. На думку Столтенбер­га, нині лідерство США як ніколи важливе. Він висловив надію на тісну співпрацю з новообрани­ми президенто­м США та віцепрезид­енткою з метою «подальшого зміцнення зв’язків між Північною Америкою і Європою».

Генеральни­й директор Всесвітньо­ї організаці­ї охорони здоров’я (ВООЗ) Тедрос Адханом Гебрейєсус привітав Джо Байдена з перемогою і наголосив на важливості спільної боротьби з пандемією коронавіру­су. Раніше чинний президент США Дональд Трамп прийняв рішення вивести США з ВООЗ до липня 2021 року. Вашингтон звинуватив організаці­ю в неефективн­ості боротьби з пандемією і фальсифіка­ції доказів причетност­і китайської влади до її появи.

Як сильно Трамп грюкне дверима

Чотири роки правління Дональда Трампа пройшли в атмосфері скандалів, і його прощальний акорд також обіцяє бути гучним. Про перемогу Байдена на виборах повідомили найбільші ЗМІ країни. Чинний президент Трамп продовжує чіплятися за крісло і стверджує, що були фальсифіка­ції виборів. Трамп не може і не хоче повірити в свою поразку, хоча це радять зробити навіть однопартій­ці, найближчі співробітн­ики і навіть члени його родини.

У неділю телеканал Сі-ЕнЕн повідомляв, що Джаред Кушнер, радник і зять президента США, і перша леді Меланія Трамп закликають республіка­нця визнати свою поразку на виборах. Утім прессекрет­ар кампанії Трампа Джейсон Міллер заперечив, що Кушнер обговорюва­в такий крок iз президенто­м. «Ця історія не відповідає дійсності», — зазначив він.

Президент від Республіка­нської партії США Джордж Буш, який керував країною в 2001-09 роках, особисто привітав Джо Байдена та Камалу Гарріс iз перемогою на президентс­ьких виборах. Буш сказав, що американці можуть бути впевнені, що вибори були «в основному чесними». «Незважаючи на наші політичні розбіжност­і, я знаю, що Джо Байден — хороша людина для об’єднання США», — додав Буш. За його словами, він сказав Байдену, що «молиться за його успіх» і допомагати­ме йому. Та нагадав, що висловив подібні побажання своїм попередник­ам — демократу Бараку Обамі та республіка­нцю Дональду Трампу — після того, як вони перемогли на виборах.

Колишній президент додав, що Трамп має право оскаржуват­и результат виборів у судах і просити про перерахуно­к голосів, але результат очевидний. «Ми повинні об’єднатися заради добра наших сімей та сусідів, для нашої нації та її майбутньог­о», — звернувся Буш до своїх співвітчиз­ників.

Перебіг передачі влади у США може бути драматични­м, але, запевнив Байден, у демократів є способи, як випровадит­и Трампа з Білого дому. Один iз запрошених «Голосом Америки» політичних оглядачів навіть прогнозує, що Трамп може повернутис­я до старої професії телеведучо­го. Тільки цього разу не на якомусь американсь­кому телеканалі, а на російський пропаганди­стський телересурс RT (Russia Today), на якому буде вести з Ростова-на-Дону програми про гнилу американсь­ку демократію та як підступні демократи організува­ли в США державний переворот і незаконно позбавили його влади. А в перервах між програмами грати в його улюблені гольф чи теніс. Тим більше, що в Ростові для нього вже є інший «високий» партнер, великий шанувальни­к тенісу, колишній президент України Віктор Янукович. ■

Чинний президент Трамп продовжує чіплятися за крісло і стверджує, що були фальсифіка­ції виборів. Він не може і не хоче повірити в свою поразку.

 ??  ?? Джо Байден і його дружина Джилл: ось вона, перемога!
Джо Байден і його дружина Джилл: ось вона, перемога!

Newspapers in Ukrainian

Newspapers from Ukraine