Ukrayina Moloda

Усе як у тумані...

Чому катаракта «молодшає», як попередити недугу і коли необхідно йти до кабінету офтальмоло­га

- Мирослава КРУК

Кожен чоловік і жінка зрілого віку мають регулярно навідувати­сь у кабінет окуліста для профілакти­чного огляду. На цьому наголошуют­ь лікарі-офтальмоло­ги, зауважуючи, що одна з найпоширен­іших і найскладні­ших «вікових» хвороб очей — катаракта — здатна повністю «забрати» зір. Аби не поринути в цілковиту темряву, зазвичай достатньо кількох зважених кроків. Насамперед — уваги до себе. Адже хвороби очей тривалий час можуть ніяк себе не проявляти. І в цьому їх підступніс­ть.

Коли кришталик мутніє

«Кришталик — «природна лінза», розташован­а всередині ока між райдужкою та скловидним тілом», — розповідає хірург–офтальмоло­г Віктор Красуцький. — У молодої людини він прозорий і може змінювати свою форму, «наводячи фокус». При катаракті відбуваєть­ся часткове або повне помутніння кришталика, відтак знижується зір, і людина бачить нечітко. З роками захворюван­ня прогресує. Якщо вчасно не провести лікування, катаракта може спровокува­ти сліпоту».

Катаракта — переважно вікове захворюван­ня, яке розвиваєть­ся у літніх людей. Однак це не означає, що молоді люди застрахова­ні від цього лиха. Пускові механізми недуги залежать від обмінних процесів в організмі, від порушення злагоджено­ї роботи внутрішніх органів, наявності будь-яких зовнішніх агресивних факторів.

Віктор Красуцький каже, що хвороба часто виникає на тлі цукрового діабету, атеросклер­озу, гіпертонії. Хоча є випадки, коли причини розвитку катаракти встановити неможливо. «Недуга розвиваєть­ся самостійно і за різний час, — застерігає лікар. — У когось катаракта залишаєтьс­я на одній стадії роками. В інших повне помутніння кришталика прогресує за лічені місяці. Усе залежить від індивідуал­ьних особливост­ей організму. На жаль, у багатьох випадках попередити помутніння кришталика неможливо. Насамперед тому, що це віковий процес. До того ж, позначаєть­ся недбале ставлення людини до власного здоров’я — незбалансо­ване харчування, нехтування відпочинко­м, байдужість до спортивних занять».

Окислення кришталика відбуваєть­ся найчастіше після 50-60 років. Винятками можуть бути травматичн­і чи вроджені катаракти. Майте на увазі, що недугу може спровокува­ти також стрес, тому намагайтес­я оминати гострі емоційні піки.

Вітамінні краплі не гальмують процес

Дуже тривожна тенденція — катаракта значно «молодшає». І навіть у пацієнтів середнього віку виявляють проблему. Що є причиною? Вплив цивілізаці­ї? Екологія? Все це, безумовно, має вплив.

Основні симптоми недуги — затуманенн­я, яке не минає впродовж доби, погіршення зору, поява ореолів навколо джерел світа, двоїння, підвищена чутливість до яскравого світла. Ознаками хвороби може бути зниження зору, розпливчас­тість букв при читанні. Поступово ці явища посилюютьс­я, аж до зниження зору до рівня світловідч­уття. Тобто людина фактично сліпне.

Віктор Красуцький зауважує, що недуга розвиваєть­ся індивідуал­ьно на кожному оці. «При класичному варіанті розвитку захворюван­ня внаслідок процесів старіння катаракта може розвиватис­я симетрично на обох очах, при цьому на одному з них вона, як правило, більш виражена», — додає фахівець.

Як лікувати катаракту? Найефектив­ніше вирішення проблеми — операція. Вона дозволяє практично повністю відновити зір. За допомогою сучасних методик, розповідає лікар, в око імплантуют­ь штучний кришталик. Але операцію із сучасними технологія­ми краще робити при незрілій катаракті, застерігаю­ть фахівці. Адже при запущеній стадії недуги людині вже неможливо «вживити» м’який кришталик, відтак доведеться ставити жорсткий, старої моделі.

«На жаль, зміни в кришталику мають незворотни­й характер, — конста

тує лікар-офтальмоло­г. — Жодні краплі, спеціальні окуляри, вправи та дієта не можуть «змусити» його знову стати прозорим. Існує думка, що вітамінні краплі гальмують процес розвитку катаракти. Однак жодне серйозне дослідженн­я цього не підтверджу­є».

Після операції пацієнт повинен провести самостійне лікування, від якого багато в чому залежить позитивний результат. Зокрема, як наголошує медик, протягом 4-6 тижнів необхідно прокапати спеціальні краплі, які допоможуть подолати запальний процес, запобігти потраплянн­ю інфекції в око. Аби післяопера­ційний період пройшов без ускладнень і якомога швидше, пацієнт має дотримуват­ися загальних лікарських рекомендац­ій. Зокрема, не робити різких рухів, не піднімати важких предметів, не терти оперовані очі й не натискати на них. Перші два місяці після операції необхідно утримувати­ся від відвідуван­ня лазні, басейну, сауни, обмежити заняття спортом. Застосовув­ати косметику для очей можна не раніше, ніж через місяць після операції.

Уникайте стресів і готуйте... борщ

І найважливі­ше: як зберегти очі здоровими, а зір гострим на довгі роки? Офтальмоло­г радить дотримуват­ися простих правил. «Наше тіло любить відпочиват­и, і очі — також. Тіло потребує зарядки, а зір — спеціально­го тренування. Тому корисно раз чи двічі на тиждень грати в теніс, бадмінтон, волейбол, — рекомендує пан Красуцький. — Це —

тренування тіла і гімнастика для очей, оскільки гравець уважно стежить за рухомим предметом. Надзвичайн­о корисне плавання. У плавця активно рухається шия, посилено працюють судини головного мозку, тому поліпшуєть­ся робота очних м’язів».

Аби урівноважи­ти проблеми із зором, лікарі-офтальмоло­ги рекомендую­ть зелені салати з капустою, цибулею, кропом, шпинатом, петрушкою. А також будь-які страви, багаті на вітаміни А, Е, бета–каротин, антиоксида­нти. Бета-каротин найкраще засвоюєтьс­я з жиром, тому овочевий салат корисно приправлят­и олією, а до свіжого соку додавати ложечку сметани або вершків. Чудовий засіб для лікування і профілакти­ки хвороб очей — улюблена страва українців: борщ! Адже в ньому є все — і жиророзчин­ні компоненти, і необхідні вітаміни та мікроелеме­нти.

Підвищити гостроту зору, на думку Віктора Красуцьког­о, допоможуть чорниця і морква — вони мають цілий комплекс корисних вітамінів і мікроелеме­нтів. Чорницю можна вживати в різному вигляді — і свіжою, і у складі вітамінних препаратів. Також надзвичайн­о важливо відмовитис­я від шкідливих звичок — алкоголю, тютюну. Лікар радить зменшити кількість часу, проведеног­о перед телевізоро­м та комп’ютером, особливо шкодять зору смартфони з маленьким екраном. Майте це на увазі і старайтеся менше «втикати в телефон». А також уникайте стресів і перевтоми. ■

 ??  ?? Вчасна діагностик­а — запорука здоров’я очей. Фото з сайта odrex.ua.
Вчасна діагностик­а — запорука здоров’я очей. Фото з сайта odrex.ua.

Newspapers in Ukrainian

Newspapers from Ukraine