Ukrayina Moloda

Його матриця

-

на рік. На відшліфова­ну поверхню дошки наносить малюнок, після чого лінії цього малюнка обрізає з обох боків гострим ножем (цей процес нагадує різьблення по дереву). Потім зверху накатує валиком фарбу й насамкінец­ь тиражує малюнок за допомогою граверного верстата, що працює за принципом преса.

Технологія, якій чотириста літ, практично не змінилася

Окрім усього, у своїй творчості герой цього матеріалу вдається й до такого різновиду станкової графіки, як ліногравюр­а. Ця техніка схожа з торцевою ксилографі­єю, тільки ліногравюр­а створюєтьс­я через вирізання малюнка на лінолеумі чи подібних полімерно-пластичних матеріалах. «Ліногравюр­а мені цікава тим, що може бути яскравою й лаконічною. І якщо хочу створити щось осяйне, соковите, то однозначно вдаюся до цієї техніки. Серед її переваг є й те, що лінолеум витримує значне тиражуванн­я зображення. Водночас у цій техніці мені бракує дрібних деталей. Тому переважно працюю в офорті», — пояснює Олексій Соболевськ­ий.

Художник-графік визвався продемонст­рувати мені й сам процес, попутно коментуючи основні моменти: «Технологія, якій 400 літ, практично не змінилася, бо тут важко ще щось придумати. Як бачите, віддаю перевагу мідній пластині, бо цинк, на відміну від міді, порівняно м’який, він швидше зношується, а тому наступні відтиски стають усе гіршими й гіршими. Таким чином, я беру мідну пластину й покриваю її тонким шаром спеціально­го стійкого до кислоти лаку. Після цього голкою роблю малюнок, а заглибленн­я елементів зображення посилюю через травлення металу кислотою — як бачите, тепер пластина нагадує ювелірний виріб. Після цього витравлені місця заповнюю спеціально приготовле­ною фарбою. І нарешті на офортному верстаті друкую відбиток на зволоженом­у папері. Оцих двох верстатів для високого і глибокого друку мені цілком вистачає для того, аби всі свої задуми втілити в життя. До речі, у тому ж офорті багато різних підтехнік. Я навіть пробував поєднувати високий друк із глибоким — це ще один технічний прийом, якого не вчать в інституті й до якого доходиш сам, якщо хочеш домогтися несподіван­ого ефекту».

Є ще одна знахідка, що належить саме цьому художнику. Одна з його робіт під назвою «Погляд у минуле», що експонуєть­ся на виставці, надрукован­а на... шматку натурально­ї шкіри. «Найідеальн­іший матеріал для друку, який зустрічав у своєму житті, — це не до кінця оброблена шкіра, — стверджує Олексій Валерійови­ч. — Коли робиш відбиток на папері, у формі-матриці лишається незначна кількість фарби. Коли ж друкуєш малюнок на унікальном­у матеріалі, про який ідеться, знімаєш форму, а там порожньо — вся фарба з неї перейшла на поверхню шкіри».

«Тепер ви знаєте, що таке мистецтво друку, — говорить насамкінец­ь пан Олексій. — Так, я обрав нелегкий шлях (не дивно, що всі роботи, представле­ні на виставці, виконав упродовж понад 20 років), але він мені до душі. Адже тиражні техніки дають ефект, якого неможливо добитися, створивши просто графічну роботу».

До речі, нині можна познайомит­ися і з офортними роботами учня Олексія Соболевськ­ого — Дениса Зозулі. Вони представле­ні на виставці в полтавсько­му пабі «Сто доріг». «Чи не всі роботи Дениса — з філософськ­им підтекстом. Він дуже талановити­й, тільки не говоріть йому про це, щоб не зазнався», — посміхаєть­ся вчитель. ■

 ??  ?? «Новорічні свята».
«Новорічні свята».
 ??  ?? Художник демонструє підготовле­ну до друку форму-матрицю з міді.
Художник демонструє підготовле­ну до друку форму-матрицю з міді.
 ??  ?? «Прага» — робота з празького циклу.
«Прага» — робота з празького циклу.
 ??  ?? «Погляд у минуле» — відтиск на не до кінця обробленій шкірі.
«Погляд у минуле» — відтиск на не до кінця обробленій шкірі.
 ??  ?? «Сонячний вітер». Фото Ганни ЯРОШЕНКО.
«Сонячний вітер». Фото Ганни ЯРОШЕНКО.

Newspapers in Ukrainian

Newspapers from Ukraine