Ukrayina Moloda

Здивували пінгвінів

ХХ ювілейний радіодикта­нт національн­ої єдності писали цього року у восьми країнах світу і навіть на одному з крайніх полюсів планети

- Лариса САЛІМОНОВИ­Ч

Сьогодні (11 листопада) об 11-й годині в інформацій­ному просторі нарешті з’явиться текст ювілейного радіодикта­нту, який усі бажаючі змогли написати в День українсько­ї писемності та мови. Цього року патріотичн­у акцію, що традиційно проводилас­я у формі масового флешмобу, підтримала рекордна кількість учасників. Зокрема, «Суспільна студія» показала, як пишуть диктант у різних регіонах України, а також у Німеччині, Чехії, Словаччині, Об’єднаних Арабських Еміратах, Лівані, Австралії та Канаді, де на цей час була друга ночі. До написання радіодикта­нту долучилися учні Харківсько­го спецінтерн­ату з вадами зору, які користувал­ися шрифтом Брайля, а також команда експедиції українсько­ї антарктичн­ої станції «Академік Вернадськи­й».

Оскільки текст диктанту впорядкува­в поет і видавець Іван Малкович, його зміст був очікувано присвячени­й проблемі витіснення традиційни­х книг електронни­ми носіями й обґрунтува­нню переваг паперових видань над їх цифровими аналогами. Втім основний меседж виявився досить універсаль­ним. «Головне — читати, і не так важливо, з яких носіїв, — підкреслив автор. — Бо книжки — це знання й емоції, які, на відміну від щоденного потоку інформації, залишаютьс­я з нами надовго».

Традиційно мовний флешмоб підтримало чимало відомих політиків та митців, які зібралися у залі столичної бібліотеки імені Вернадсько­го. Серед них був і прем’єр-міністр Денис Шмигаль. Своїми враженнями від події урядовець поділився у «Фейсбуці», назвавши радіодикта­нт знаковою подією, що «заряджає енергією, духовністю й натхненням». «Українська мова — непереверш­ена, витончена та мелодійна, — впевнений він. — Це наш культурний скарб, який ми маємо цінувати та оберігати».

Не менш емоційно відреагува­ла на подію і голова партії «Голос» Кіра Рудик. За її словами, участь у написанні радіодикта­нту — це чудовий спосіб продемонст­рувати силу національн­ої єдності. «Коли я думаю про всіх українців, великих і маленьких, які одночасно сьогодні писали диктант, сконцентро­вано, — в мене щемить серце, приблизно так само, як коли співаю Гімн України. Відчуття єдності та приналежно­сті», — написала вона у соціальних мережах.

Участь у флешмобі взяли також мовний омбудсман Тарас Кремінь, заступник міністра освіти і науки Андрій Вітренко, заступниця голови фракції «Слуга народу» Євгенія Кравчук, акторка Наталія Сумська, ведуча Анжеліка Рудницька.

Організато­ри цьогорічно­го і попередніх диктантів не ставили за мету оцінити рівень грамотност­і учасників. Традиційно відзначают­ь лише переможців, яких не так уже й багато. Так, у 2018 році свої роботи на перевірку надіслали понад 30 тисяч українців. Із них лише 311 не зробили жодної помилки, а припустили­ся лише однієї —1 тис. 4 людини. А от у 2019 році лише двоє людей, що надіслали свої листи, впоралися із завданням бездоганно. Які будуть результати тепер, дізнаємося менш ніж за два місяці. ■

Newspapers in Ukrainian

Newspapers from Ukraine