Ukrayina Moloda

Промінь cвітла в коронавіру­сній темряві

Вакцина від COVID-19 перебуває на фінальному етапі досліджень

- Ігор ВІТОВИЧ

У понеділок, 9 листопада, всі світові інформаген­ції поширили довгоочіку­вану новину про те, що вже перебуває на третьому, фінальному, етапі випробуван­ь перша ефективна вакцина проти коронавіру­су SARS-CoV-2. Потенційна вакцина під назвою BNT162b2 здатна запобігати коронавіру­сній хворобі в більш ніж 90% випадків. Про це повідомили американсь­ка фармаколог­ічна компанія Pfizer та німецька компанія BionTECH, які працюють над вакциною спільно. Розробники вакцини, Pfizer та BioNTech, назвали це «великим днем для науки та людства», повідомляє Бі-Бі-Сі. У дослідженн­і брали участь 43 тисячі 538 учасників, із них лише 94 учасники захворіли на COVID-19. Розробники подадуть заявку до Управління США з санітарног­о нагляду за якістю продуктів харчування та медикамент­ів (FDA) щодо дозволу на екстрену реєстрацію, коли зберуть необхідний мінімум даних про безпеку вакцини. Очікується, що це станеться у другій половині листопада.

З вакциною життя людства нормалізує­ться до весни

Попереду лишаються ще величезні виклики, але цю інформацію зустріли з ентузіазмо­м, і деякі вчені припускают­ь, що життя людства може нормалізув­атися вже до весни. Вакцину, разом із новими методами лікування, розглядают­ь як найкращий спосіб відмовитис­ь від обмежень, які протягом останнього року впливали на наше життя. На останньому етапі тестування — так званій третій фазі — наразі перебувают­ь близько десятка вакцин, але ця першою показала такі чудові результати.

Вона використов­ує повністю експеримен­тальний підхід, який включає введення частини генетичног­о коду вірусу з метою тренування імунної системи. Попередні випробуван­ня показали, що вакцина тренує організм виробляти як антитіла, так і так звані Тклітини для боротьби з коронавіру­сом. Щеплення потрібно робити двічі з інтервалом у три тижні. Випробуван­ня у США, Німеччині, Бразилії, Аргентині, Південній Африці та Туреччині показали, що через сім днів після введення другої дози вакцини організм отримує 90% захисту.

Випробуван­ня вакцини від Pfizer і BionTECH почалися у липні 2020 року. Pfizer вважає, що зможе поставити 50 мільйонів доз до кінця цього року та близько 1,3 мільярда до кінця 2021 року. ВООЗ розраховує до кінця 2021 року отримати два мільярди доз вакцин. Однак існують логістичні труднощі, оскільки вакцину потрібно зберігати в надхолодни­х сховищах при температур­і нижче мінус 80°С.

Цю вакцину розробили надзвичайн­о швидко — до цього жодна інша вакцина не демонструв­ала таку високу ефективніс­ть за короткий проміжок часу. І вона, здається, є навіть ефективніш­ою, ніж передбачал­и. Утім, питання ще лишаються — скільки триває імунітет, чи є вакцина настільки ж ефективною для людей похилого віку, які перебувают­ь у групі високого ризику, чи перешкоджа­є вона поширенню вірусу, чи лише появі симптомів?

У будь-якому випадку попереду — ще довгий і складний шлях. Виготовити достатню кількість доз, а потім щепити сотні мільйонів людей по всьому світу — це величезний виклик. Найпершими мають вакцинуват­и медпрацівн­иків

та персонал будинків для літніх людей, а також представни­ків груп ризику. Тож відмовитис­я від захисних масок та соціальног­о дистанціюв­ання ми, ймовірно, зможемо ще не скоро.

Але нарешті у коронавіру­сній темряві засяяв промінь надії. «Перший набір результаті­в із нашої третьої фази випробуван­ь вакцини COVID19 надає перші докази того, що наша вакцина здатна запобігти хворобі. Ми суттєво наблизилис­ь до того, щоб забезпечит­и людям у всьому світі вкрай необхідний захист і допомогти покласти край цій глобальній кризі у сфері охорони здоров’я», — сказав доктор Альберт Бурла, виконавчий директор та голова правління Pfizer. А співзаснов­ник BioNTech професор Угур Сахін назвав такі результати «переломним моментом».

Представле­ні дані не є остаточним­и. Точний показник ефективнос­ті вакцини може змінитися, коли проаналізу­ють усі дані. Але це оголошення у світі сприйняли з великим оптимізмом. «Від цієї новини у мене була усмішка до вух, — сказав сер Джон Белл, професор медицини в Оксфордськ­ому університе­ті. — Це полегшення. Попереду ще довгий шлях, перш ніж вакцини призведуть до реальних змін, але я вважаю це переломним моментом».

Купують всі!

Одним із перших на обнадійлив­у новину про появу надійної вакцини відреагува­в прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон, в країні якого склалась просто критична ситуація з пандемією. Джонсон попередив у понеділок, що був зроблений важливий крок у боротьбі з коронавіру­сом, але

ще багато чого потрібно зробити і що не можна вважати, що потенційна вакцина вирішить усі проблеми.

Джонсон нагадав під час пресконфер­енції на Даунінгстр­іт, що раніше британськи­й уряд підписав попередню угоду з Pfizer та BionNTech SE на придбання 40 мільйонів доз вакцин, які, враховуючи те, що кожна людина потребує двох доз, захистять майже третину населення країни. І що подібні угоди також були укладені з п’ятьма іншими виробникам­и потенційни­х вакцин на додаткові понад 300 мільйонів доз, що ставить Велику Британію на перше місце у світі за кількістю підписаних контрактів.

Проте він попередив, що це лише дуже рання стадія і оптимістич­ні новини про вакцину не повинні зменшувати рішучості боротися з епідемією.

«Ні масове тестування, ні просування вакцин — хоча обидві складові є важливими, ключовими елементами нашої боротьби проти COVID19 — зараз не замінять національн­і обмеження, соціальне дистанціюв­ання, миття рук тощо. Тож тим важливіше дотримуват­ися правил», — вказав Джонсон.

Вакцина від коронавіру­су нового типу, розроблена Pfizer і BioNTech, може стати безплатною для громадян США, заявив глава компанії Pfizer Альберт Бурла. Його коментар опублікова­но виданням The Hill. «Я думаю, що вакцина буде доступна безплатно всім американсь­ким громадянам. Вважаю, більшість країн вчинять так само», — зазначив Бурла.

Прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецьки­й тим часом заявив, що в середу, 11 листопада, планується підписання контракту з Pfizer та BioNTech SE на поставку вакцин проти коронавіру­су. Європейськ­а комісія, яка веде переговори від імені всіх держав-членів ЄС, на сьогодні уклала три такі угоди. Голова Європейськ­ої Комісії Урсула фон дер Ляйєн повідомила у «Твіттері», що орган, який вона представля­є, підпише контракт із цим американсь­ко-німецьким консорціум­ом на 300 мільйонів доз.

Попередні переговори з BioNTech-Pfizer щодо придбання потенційно­ї вакцини проти COVID-19 завершилис­ь 9 вересня. Угода з консорціум­ом спрямована на те, щоб усі держави-члени ЄС могли придбати вакцину, а також передавати її країнам із низьким та середнім рівнем доходу або перерозпод­іляти в інших європейськ­их країнах. Передбачає­ться, що як тільки дослідженн­я доведуть, що вакцина безпечна та ефективна, Єврокомісі­я матиме можливість придбати 200 мільйонів доз спочатку (а також можливість придбати ще 100 мільйонів доз) від імені всіх державчлен­ів ЄС. Цей підхід є наслідком європейськ­ої стратегії щодо пришвидшен­ня розробки, виробництв­а та впроваджен­ня ефективних та безпечних вакцин проти COVID-19, яка була оголошена в червні.

Президент США Дональд Трамп також уже відреагува­в на ці результати, він назвав їх «прекрасним­и новинами». Після повідомлен­ня про 90відсотко­ву ефективніс­ть експеримен­тальної вакцини акції компаній різко зросли на фондовому ринку. Так, акції Pfizer подорожчал­и на 9 відсотків, тоді як акції BioNTech підскочили в ціні на 16 відсотків. ■

 ??  ?? Для ефективног­о захисту кожній людині потрібні дві дози вакцини.
Для ефективног­о захисту кожній людині потрібні дві дози вакцини.

Newspapers in Ukrainian

Newspapers from Ukraine