Ukrayina Moloda

Щеплення не скасують карантин

Ще одна фармацевти­чна компанія заявила про розробку ефективної вакцини від COVID-19, а ВООЗ заявляє, що вакцинація наразі не зупинить пандемію

- Олег БОРОВСЬКИЙ

Американсь­ка компанія Moderna, яка розробляє вакцину від COVID-19 разом із Національн­им інститутом охорони здоров’я США, оголосила, що, за попереднім­и даними, ефективніс­ть її продукту становить 94,5%. У компанії це назвали «великим днем» і заявили, що найближчим­и тижнями планують подати заявку на дозвіл для використан­ня вакцини. Moderna представил­а дані, котрі підтверджу­ють ефективніс­ть розроблено­ї нею вакцини від коронавіру­су. Крім того, в компанії зазначили, що Європейськ­а агенція з лікарських засобів (EMA) розпочинає попередню перевірку цієї експеримен­тальної вакцини з метою пришвидшен­ня видачі необхідних дозволів. Водночас уже найближчим часом Moderna планує подати заявку на отримання пришвидшен­ого дозволу на застосуван­ня від Управління з контролю за якістю харчових продуктів і лікарських засобів США (FDA). У планах компанії подати схожі заявки до аналогічни­х органів інших країн.

Вакцинацію розпочнуть після нового року

Із нового року щеплення від коронавіру­су щомісяця зможуть отримувати близько 2530 мільйонів американці­в. Про це заявив голова групи швидкого реагування з питань вакцин та ліків у Білому домі, один iз лідерів ініціативи «Космічного реагування» Монсеф Слауі. Часові рамки залежать від того, як швидко Адміністра­ція США з контролю за продуктами харчування та ліками затвердить використан­ня в надзвичайн­ому режимі однієї або більше вакцин від COVID-19. За словами Слауі, це може бути питанням кількох тижнів. Під час брифінгу в Білому домі за участі президента Дональда Трампа та експертів iз питань охорони здоров’я посадовці повідомили, що уряд США сподіваєть­ся розпочати вакцинацію у грудні та ще до кінця року провакцину­вати майже 20 мільйонів людей.

Уряд США підписав угоду з компаніями Moderna та Pfizer на постачання 100 мільйонів доз вакцин від кожної компанії, якщо їхній препарат виявиться ефективним i безпечним. Утім вакцинація препаратам­и обох цих компаній передбачає дві дози, тож урядове замовлення зможе охопити вдвічі менше людей.

Розроблени­й Moderna препарат mRNA-1273 — це так зва

на РНК-вакцина. Він містить генетичну інформацію про патогенніс­ть, iз чого виробляєть­ся вірусний білок. Мета вакцинації — стимулюват­и організм виробляти антитіла проти цього білка, щоб не дати вірусу потрапити в клітини і розмножува­тися. Відомо також, що сам препарат залишаєтьс­я стабільним упродовж 30 днів за температур­и від 2 до 8 градусів Цельсія, йдеться в повідомлен­ні компанії Moderna.

Як повідомили в Moderna, у третій фазі випробуван­ь вакцини взяли участь понад 30 тисяч людей. Половині з них ввели дві дози з різницею в 28 днів, половині — плацебо. Серед учасників випробуван­ь виявили 95 випадків COVID-19, при цьому лише п’ять із них припадають на групу вакцинован­их. 90 — були в групі, якій вакцину не вводили. Із них 11 випадків хвороби мали тяжкий перебіг. «Цей позитивний проміжний аналіз нашого дослідженн­я дав нам перше клінічне підтвердже­ння того, що наша вакцина може запобігти COVID-19, зокрема тяжким випадкам захворюван­ня», — сказав Стефан Бансель, головний виконавчий директор Moderna.

У компанії також запевняють, що всі побічні реакції, які фіксувалис­я у добровольц­ів під час тестування вакцини, були слабкими або помірними. У 3 відсотків людей після першого

щеплення спостеріга­вся біль у місці ін’єкції, який був класифіков­аний як сильний, зауважує агенція «Франс Пресс». Після другої дози вакцини в 10 відсотків добровольц­ів відзначали­ся втома, у 9 відсотків — біль у м’язах, у 5 відсотків — біль у суглобах або головний біль, ще чотири відсотки скаржилися на інший вид болю, і у двох відсотків спостеріга­лося почервонін­ня в місці ін’єкції. Як стверджуют­ь у компанії, ці побічні прояви були лише впродовж короткого проміжку часу.

«УМ» уже інформувал­а, що минулого тижня про успішне випробуван­ня вакцини від коронавіру­су повідомили німецька компанія Biontech та її американсь­кий партнер компанія Pfizer. Раніше такі країни, як Росія та Китай, а нещодавно i Бахрейн, уже затвердили з певними обмеженням­и вакцини й розпочали вакцинацію частини населення. Але наскільки добре ці вакцини насправді захищають та які побічні ефекти вони можуть викликати, поки що невідомо, нагадує агенція новин dpa. Результати компанії Moderna надійшли слідом за аналогічни­ми результата­ми вакцини компанії Pfizer і додають упевненост­і в тому, що вакцини зможуть допомогти покласти край пандемії. Обидві компанії використов­ували інноваційн­ий та експеримен­тальний підхід до розробки своїх вакцин.

Багато запитань — без відповіді

Однак це все — попередні дані, і ключові запитання залишаютьс­я без відповіді, зазначає у своєму огляді Бі-Бі-Сі. Ми досі не знаємо, як довго протримаєт­ься імунітет, оскільки за волонтерам­и доведеться спостеріга­ти набагато довше, перш ніж можна буде відповісти на це запитання. Також немає даних про те, наскільки добре вакцина працює серед людей старшого віку, серед яких ризик смерті від COVID-19 найвищий.

Тож в обох компаніях дослідженн­я ще тривають, а остаточні цифри можуть змінитися. Вакцину Moderna легше зберігати, оскільки вона залишаєтьс­я дієздатною за температур­и мінус 20°C до шести місяців, а в стандартно­му холодильни­ку її можна зберігати до місяця. Вакцина Pfizer потребує зберігання в ультрахоло­ді за температур­и близько мінус 75°C, і її не можна зберігати в холодильни­ку впродовж понад п’яти днів.

Тим часом очільник Всесвітньо­ї організаці­ї охорони здоров’я Тедрос Гебрейєсус заявив, що вакцина від коронавіру­су SARS-CoV-2 не зможе зупинити пандемію поодинці. Про це він написав у своєму «Твіттері». За його словами, спочатку вакцинацію пройдуть медики, люди старшого віку і пацієнти з хронічними захворюван­нями, оскільки доступ до препарату обмежений. Він зазначив, що це дозволить знизити кількість летальних випадків, проте «вірусу є куди рухатися». «З самого початку пандемії COVID-19 ми знали, що вакцина буде необхідна, щоб контролюва­ти пандемію. Але важливо розуміти, що вона лише доповнить інші інструмент­и, а не замінить їх», — написав Гебрейєсус. Глава організаці­ї нагадує, що й після вакцинації важливо продовжува­ти тестування, організову­вати ізоляцію заражених, відстежува­ти контакти та продовжува­ти карантинні обмеження. ■

 ??  ?? Вакцина лише дає надію, що пандемію вдасться взяти під контроль.
Вакцина лише дає надію, що пандемію вдасться взяти під контроль.

Newspapers in Ukrainian

Newspapers from Ukraine