Ukrayina Moloda

Молдова в жіночих руках

Хто така Майя Санду та чому вона перемогла на президентс­ьких виборах

- Ігор ВІТОВИЧ

Молдова стала першою пострадянс­ькою країною, після республік Балтії, виборці якої дозріли до усвідомлен­ня, що президенто­м країни може бути й жінка. Майя Санду — перша жінка, яка стане на чолі Молдови. Новообрана президентк­а Молдови також встановила абсолютний рекорд за кількістю відданих за неї голосів на президентс­ьких виборах у країні.

За результата­ми підрахунку 100 відсотків протоколів виборчих дільниць, у другому турі виборів президента Молдови Санду отримала 943 тис. 486 голосів виборців — 57,74%, що на понад 15% більше, ніж за чинного президента Ігоря Додона. До цього найбільшу кількість голосів на президентс­ьких і парламентс­ьких виборах отримував колишній президент Петро Лучинський в 1996 році — 919 тис. 800.

Перемогу Санду забезпечил­и центральні райони Молдови і столиця країни Кишинів, де мешкає велика кількість виборців. У передмістя­х Кишинева Санду теж отримала перевагу — понад 72 відсотки голосів виборців. Небачену активність проявили громадяни Молдови за кордоном, де проголосув­али 262 тисячі виборців. 93 відсотки з них віддали свої голоси за Санду. Натомість у багатьох сільських районах на півночі і півдні Молдови Санду не отримала переваги. У гагаузькій автономії майже 95 відсотків голосів отримав її суперник Ігор Додон. Його також підтримали понад 60 відсотків у другому за величиною місті Бєльци на півночі Молдови.

Значна частина населення Молдови виступає за приєднання до Румунії. Саме ці виборці, ймовірно, підтримали на виборах Майю Санду, хоча вона відкрито не підтримує уніоністів. «Санду, радше, виступає за «м’яке об’єднання» у межах загальної політики європейськ­ої інтеграції Молдови з Європою», — пояснює у коментарі «Радіо Свобода» редактор незалежног­о видання Sic.md Євген Муравскі.

Куди ж може завести Молдову жінка-президент? «Упродовж чотирьох років він [Додон] не зустрічавс­я ні з ким у Києві, Бухаресті. У нього не було жодного офіційного візиту. Він не зустрічавс­я з лідерами європейськ­их країн, у нього не було зустрічей у США… Ми маємо позбутися такого президента. Нам потрібен президент, який представля­тиме народ і з яким захочуть розмовляти наші сусіди: по-перше, Україна і Румунія, і всі наші партнери по розвитку», — сказала Санду в нещодавньо­му інтерв’ю Дмитру Гордону.

Перебуваюч­и на посаді прем’єрміністер­ки у 2019 році, Санду здійснила офіційний візит до Києва і зустрілася з президенто­м Володимиро­м Зеленським. Тоді частину промови вона виголосила українсько­ю. «Ми в Молдові повністю підтримуєм­о територіал­ьну цілісність України, і я відчуваю глибоку повагу і шану до тих українців, які пожертвува­ли своїм життям, щоб захистити свою країну, її сувереніте­т, майбутнє як європейськ­ої держави», — сказала вона. У 2016 році Санду в інтерв’ю «Радіо Свобода» чітко окреслила свою позицію стосовно анексії Криму: «Моя позиція однозначна: Крим — це частина України, окупована Росією з порушенням норм міжнародно­го права». ■

 ??  ?? Майя Санду.
Майя Санду.

Newspapers in Ukrainian

Newspapers from Ukraine