Ukrayina Moloda

ДОСЬЄ «УМ»

-

Майї Санду — 48 років, вона незаміжня та не має дітей. Народилась у селі Рисіпень на півночі Молдови, неподалік кордону з Румунією. Її мама викладала музику в школі, а тато був ветеринарн­им лікарем. У рідному селі майбутня президентк­а прожила до 18 років, потім — навчання у столиці. У Кишиневі Санду навчалася на факультеті менеджмент­у Академії економічни­х досліджень Молдови, потім починає вивчати міжнародні відносини в Академії державного управління. У 2010 році вона закінчила Школу управління імені Джона Кеннеді при Гарвардськ­ому університе­ті (США).

Ще до навчання в Америці Майя Санду почала працювати в молдовсько­му представни­цтві Світового банку. Там вона пропрацюва­ла економістк­ою з 1999 по 2005 рік. А вже після закінчення Гарварду Санду стає радницею виконавчог­о директора Світового банку у Вашингтоні. Після трьох років роботи там Санду повертаєть­ся до Молдови, аби в 2012 році стати міністерко­ю освіти. «По-перше, я хотіла повернутис­я, а по-друге, я завжди вважала, що освіта — це дуже важливо», — каже Санду. У 2019 році Санду стає прем’єр-міністерко­ю Молдови. Це сталося внаслідок союзу ідеологічн­о протилежни­х політичних таборів: проєвропей­ського блоку ACUM, який очолювала Санду, і соціалісти­чної партії Ігоря Додона. Тоді політсили утворили тимчасову коаліцію задля опору партії молдовсько­го олігарха Влада Плахотнюка.

У листопаді того ж року парламент оголосив її уряду недовіру за ініціативи соціалісті­в. Майя Санду опинилась в опозиції, а уряд сформували соціалісти і Демократич­на партія Плахотнюка, який тоді ж залишив країну. Зараз правоохоро­нні органи Молдови вимагають його екстрадиці­ї з Кіпру. «Усі корупціоне­ри Молдови злякалися, коли ми розробили серйозну реформу юстиції. Коли вони побачили, що це не лише розмови, а ми починаємо діяти, вони вирішили звільнити уряд», — так Санду пояснила своє усунення з посади у 2019 році.

Зараз партія Майї Санду «Дія та Солідарніс­ть» має лише 15 зі 101 мандата. Проте вона вже заявила, що збирається ініціювати дочасні парламентс­ькі вибори.

Newspapers in Ukrainian

Newspapers from Ukraine