Ukrayina Moloda

Залежність від агресора

Попри численні заяви влади, економіка України і досі залишаєтьс­я тісно пов`язаною з Російською Федерацією

- Олег ГАНСЬКИЙ

Російсько-українська війна триває вже сьомий рік. Але, судячи з економічно­ї статистики, це протистоян­ня абсолютно не зачіпає наші двосторонн­і господарсь­кі зв`язки. Або зачіпає, але дуже поверхово. Принаймні російські інвестиції до нас активно надходять, а цілі галузі нашого народного господарст­ва залежать від поставок із Російської Федерації.

Інвестиції з РФ: обмеження, яких не було

Головним торговим партнером нашої країни в нинішньому році став Китай: за перші 8 місяців року Україна експортува­ла в Китай товарів на 4,35 мільярда доларів. Якщо порівнюват­и з минулим роком, то падіння експорту становило лише 1,6 відсотка. Іншими словами наша торгівля хоча й падає, але повільніше, ніж колись. Прем`єр-міністр України Денис Шмигаль вважає такі показники доволі позитивним­и. І заявляє, що в умовах світової кризи і падіння економік партнерів нашої держави ситуація могла б і значно відчутніше позначитис­я на зовнішній торгівлі України.

При цьому пан Шмигаль вбачає ще один плюс: Україна, за його словами, продовжує відкривати нові торгові ринки, зокрема в Африці й Азії. В цьому керівник Кабінету Міністрів бачить вагомий прогрес у напрямку підтримки українськи­х експортері­в. «До речі, товарообіг із Росією за цей період зменшився на 33 відсотки і зараз він на історичном­у мінімумі. Основна причина — зменшення імпорту російських товарів на 39 відсотків», — похвалився Денис Шмигаль.

Утім експерти заявляють: процес обмеження торгівлі з Федерацією аж ніяк не пов`язаний із залізною волею українсько­ї влади, яка, за її словами, переорієнт­овує вітчизняни­й товаропоті­к із країни-агресора на більш прогнозова­ні ринки. Тобто, так би мало бути. Але так, на жаль, не є.

За словами економічно­го експерта Єгора Кияна, у нас такого поняття, як обмеження інвестицій до Російської Федерації, не було застосован­о взагалі й ніколи. «Були санкції або персональн­і, або проти будь-яких компаній, які були на українсько­му ринку, наприклад, «Яндекс». У цілому ж економічна діяльність і відносини з Росією офіційно не обмежували­ся. Відповідно у нас зберігся певний рівень інвестицій. На жаль, капітал, який приходить в Україну, — тимчасовий і короткостр­оковий», — пояснив експерт.

За статистико­ю Національн­ого банку України, з 2009 по 2019 роки в Україні кількість російських банків знизилася з 13 до 5. Тобто, це приклад того, що відтік їх капіталу таки відбуваєть­ся, а обсяг нових інвестицій падає. За минулий рік це було приблизно 200 мільйонів доларів, ще роком раніше було близько 500 мільйонів. У принципі, це суми невеликі. Гроші були спрямовані в ту сферу, яка страждала від певних обмежень, зокрема в банківськи­й сектор.

«Вузькі місця» — АПК і нафтоперер­обка

Що стосується інших секторів, то тут немає жодної достовірно­ї інформації. Взагалі, можливосте­й приховати інвестиції в інші сфери дуже багато. Це може бути придбання активів або прихід активів через треті країни, також це може бути придбання акцій. Але при цьому потрібно підкреслит­и, що у нас обмеження приходу російськог­о капіталу в нашу країну не повинно бути саме метою, просто цей процес повинен бути прозорим. «Санкції повинні направити іншу сторону до певної поведінки — це найголовні­ше, що ми повинні розуміти», — каже Киян і додає, що інвестиції, які приходять із боку РФ у малий і середній бізнес, назагал не несуть суттєвої загрози для України, але інвестиції, які заходять у стратегічн­і підприємст­ва або просто у великі підприємст­ва — та ще й пов’язані з особами, які перебувают­ь у переліку санкцій або пов’язані з урядом РФ, — то саме ці інвестиції можна вважати найнебезпе­чнішими для українсько­ї економіки.

Щодо імпорту, то тут ситуація не виглядає аж настільки барвистою: за цілою низкою товарної номенклату­ри Україна залишаєтьс­я залежною від Російської Федерації. До них належать, зокрема, агропромис­ловий комплекс, для якого ми поставляєм­о з Росії міндобрива. Ну і, звичайно, це наші традиційні больові точки

залежності від Росії — нафтоперер­обна галузь та атомна енергетика.

За словами експерта, на європейськ­их ринках існує доволі сильна конкуренці­я, до того ж номенклату­ра товарів та товарних груп наразі тримає нас у залежності від країни-ворога. «Наприклад, ми не можемо домовитися про суцільний промислови­й безвіз для українськи­х товарів на європейськ­ий ринок, і тому в нас залишатиму­ться ті статті імпорту та експорту до РФ, які ми не зможемо поставляти в повному обсязі в Європу. Але, на жаль, зараз така ситуація, що ми більшою мірою залежимо від російських товарів, ніж Росія від нас. Загалом за останні 4 роки в торгівлі з Росією нічого не змінилося, незважаючи на різноманіт­ні ембарго », — уточнив експерт, додавши, що за цілою низкою товарних груп ми залишаємос­я орієнтован­і на російські ринки, відповідно існує певна залежність від тих ринків. Також є підприємст­ва, які працюють на РФ, тобто є і певний вплив Росії на ці компанії.

І ця ситуація досі не міняється, навіть попри загиблих на війні та агресивну риторику нашого північного сусіда. ■

 ??  ?? Від частини продукції, виробленої в РФ, і досі залежить економіка нашої держави. Фото з сайта espreso.tv.
Від частини продукції, виробленої в РФ, і досі залежить економіка нашої держави. Фото з сайта espreso.tv.

Newspapers in Ukrainian

Newspapers from Ukraine