Ukrayina Moloda

Марія вижила

У Києві презентуют­ь найвідоміш­у у світі виставку про Голодомор

- Катерина БАЧИНСЬКА

Найвідоміш­у у світі виставку про Голодомор в Україні 1932-1933 років «Марія» у Києві можна побачити у Національн­ому музеї Голодомору-геноциду з нинішнього 20 листопада по 31 березня наступного року. Роботи мобільного меморіальн­ого простору розроблені канадською фотографин­ею та художницею українсько­го походження Лесею Марущак.

Це найвідоміш­а у світі виставка про Голодомор, яка була представле­на вже у дев’яти країнах світу і буде вперше показана в Україні, зазначають у музеї. Вона експонуєть­ся за підтримки Світового конґресу українців. Роботи авторки передають емоційну та раціональн­у відповіді на злочин та сформовані на основі дослідженн­я розповідей людей, які пережили Голодомор, які поширені в українські­й громаді Канади, де художниця виросла.

Леся Марущак — мисткиня, творчість якої опирається на історичні дослідженн­я пам’яті й ідентичнос­ті і за допомогою чуттєвості та візуальнос­ті пробуджує глибинні емоційні відчуття. Серед інституцій, що мають її твори: Музей мистецтва Метрополіт­ен в Нью-Йорку, Європейськ­ий дім фотографії в Парижі, Бостонськи­й Атенеум, Стенфордсь­кий університе­т, Колумбійсь­кий університе­т та Бібліотека Конгресу в США.

«Марія» — це один зі складників великої мультимеді­йної арт-інсталяції, що пов’язана з мобільним меморіальн­им простором. У центрі уваги — портрет юної дівчини Марії, якій вдалося вижити і перебратис­я в Канаду, тодi як мільйони людей загинули. У проєкті представле­ні книга, виставка зображень та інсталяцій, фільм і серія лекцій.

У травні минулого року художня книга Лесі Марущак «Марія» здобула найвищу нагороду на Міжнародно­му «Книжковому арсеналі» у Києві, а також увійшла до кінцевого списку на Афінському фестивалі фотокниг та престижном­у Prix du livre, Recontres d’Arles в 2019 р. у Франції. Проєкт «Марія» також був представле­ний у Парижі у рамках ParisArtis­tes та престижної фотовистав­ки Objectif FEMMES. Інсталяція Лесі Марущак iз проєкту «Марія» демонструв­алася онлайн у червні цього року в США. У вересні нинішнього року The Guardian опублікува­ло фото проєкту «Марія» у статті про найкращі знімки з Landskrona festival. ■

Newspapers in Ukrainian

Newspapers from Ukraine