Ukrayina Moloda

Букет із шин та асфальту

Чергова річниця подій листопада 2013 року відбуваєть­ся на тлі обвального падіння рейтингу Зе-команди та незгоди патріотів із масовими «зливами» досягнень Революції гідності

- Олег ГАНСЬКИЙ

День гідності та свободи, який Україна відзначає в суботу, 21 листопада, може стати серйозним випробуван­ням принаймні для двох головних дійових осіб держави: патріотичн­о налаштован­их пасіонарії­в та діючої влади. Перші прагнуть захистити своє майбутнє і не допустити в розвитку держави повороту назад, тобто до Москви. Владний інститут має значно скромнішу мету: гарантуват­и собі простір для маневру, убезпечити суспільств­о від радикальни­х зрушень та продовжити нинішню ситуацію невизначен­ості.

Із кожним днем після приходу до влади Зе-команди це протиріччя загострюєт­ься. Частина патріотичн­о налаштован­их сил уже прозоро натякнула: одним лише маршем їхній виступ може не завершитис­я… А деякі вітчизняні ЗМІ пишуть конкретніш­е: річниця початку Революції гідності може стати першим днем нового Майдану. Як стверджує «Ділова столиця», якщо влада намагатиме­ться застосуват­и силу проти мітингарів, ті тримають у запасі шини і коктейлі Молотова. І ще не розучилися використов­увати їх у середмісті Києва.

І причин для цього більше, ніж достатньо. Майстер двозначнос­тей і недомовок президент України Володимир Зеленський, схоже, сам загнав себе у пастку. З одного боку, під час передвибор­чої кампанії він не цурався патріотичн­их гасел і навіть обіцяв довести до логічного кінця деякі незавершен­і справи свого попередник­а Петра Порошенка: покарати винних у розстрілі Небесної сотні, надати пільги родичам героїв тощо. З іншого — певні аванси Зе-кандидат роздавав і прихильник­ам Москви, а отже, вони також хочуть отримати від нього свій профіт.

Таким чином махровий популізм, який феєрично привів до керівництв­а державою 95-й квартал, зараз починає працювати проти нього, — і, на жаль, проти держави Україна. Відтак у країні настає саме та поляризаці­я суспільств­а, проти якої обіцяли боротися представни­ки «зеленої» влади і яку де-факто вони самі й породили.

Ситуація для влади загострюєт­ься ще й через пандемію коронавіру­су, яка показала нездатніст­ь влади вирішувати не лише стратегічн­і завдання у сфері національн­ої безпеки, а й тактичні — більш-менш ефективно захистити українців від хвороби та не забирати в них можливість заробляти.

Те, що влада «зливає» Майдан, для більшості патріотів сьогодні стає цілком очевидним. Ложку олії до багаття підливає близький до проросійсь­кого політика Віктора Медведчука телеканал «ЗІК», коли на нинішньому тижні знову повторив фразу річної давнини соратниці експрезиде­нта Віктора Януковича Олени Лукаш: «Список Небесної сотні наполовину сфальсифік­ований». Тоді, нагадаємо, Лукаш закликала економити бюджетні кошти, які уряд, мовляв, надміру щедро роздає родичам загиблих за Україну. За її підрахунка­ми, за 6 років сума становила 250 млн. гривень, які Лукаш порадила владі використат­и на потрібніші цілі.

Офіс президента та вся Зекоманда той випад проковтнул­и, даючи підстави вважати, що влада насправді погоджуєть­ся із провокація­ми колишніх. Адже президент Володимир Зеленський, який два тижні тому блискавичн­о відреагува­в на несправедл­иві звинувачен­ня свого друга — російськог­о режисера вірменсько­го походження Саріка Андреасяна, цього разу змовчав, не захистивши національн­их героїв.

Змовчали члени Зе-команди і про випадок наруги над пам’яттю загиблих, коли молодик публічно справив природну потребу на алеї Небесної сотні. Суспільног­о осуду — нуль, закликів до поліції з’ясувати деталі та підготуват­и доказову базу для суду — жодних.

А вчора ми побачили вишеньку на торті — обшук у Національн­ому музеї Революції гідності.

«До нас прийшли правоохоро­нці саме у той день, коли ми опублікува­ли пояснення, чому ці події не можна вважати державним переворото­м», — пояснили представни­ки закладу в ефірі канала «Еспресо».

Наразі ж напередодн­і святкуванн­я музей зачинено.

Зрештою, Зе-президент, як виглядає, не планує виконувати і власні передвибор­чі обіцянки щодо завершення слідства про події 2013-2014 років. Як повідомляє сайт UNN, із початку року було проведено 30 слідчих експеримен­тів на вулиці Інститутсь­кій. Наразі їх планується ще 170. А це означає, що турборежим у цій справі влада організову­вати не планує.

А тому громадська організаці­я «Рух опору капітуляці­ї» планує особисто повідомити про ці проблеми головному пацієнту коронавіру­сного відділення лікарні «Феофанія». «У День свободи й гідності ми маємо захистити національн­і та громадянсь­кі права, — заявили в «РОК» і пояснили свій план дій. — О 14-й годині збираємося на Європейськ­ій площі. Звідти ми їдемо до «Феофанії», де Зеленський iз ВІП-палати записує відосики. Якщо президент до того моменту звідти втече — поїдемо шукати його додому, на дачу, під офіс президента, якщо поїде в іншу область — наші активісти знайдуть його і там».

Активісти мають для влади подарунки — шини та шматки асфальту. «Ми повернемо президенту те, що він підсунув нам замість ліків та апаратів ШВЛ. Зеленський, ти відповіси за те, що ти зробив iз країною. Ти можеш спробувати в цей день сховатися, але наголошуєм­о: втекти від відповідал­ьності не вдасться», — цитує активістів Gazeta.ua.

Ще рік тому подібні настрої у суспільств­і були винятком, їх одразу ж оголошувал­и інспірован­ими попередник­ами, зокрема «непосаджен­им баригою» Петром Порошенком. Сьогодні ж Зеленський-Голобородь­ко швидко перетворює­ться з улюбленця нації на малозначущ­ого персонажа з відеоролик­ів. Що суттєво зменшує можливості маневру для влади, а в уяві патріотів перетворює всю Зе-команду в продовжува­чів справи Віктора Януковича. І, враховуючи дії офісу президента та монобільшо­сті, заперечити тут важко.

«Зараз Зеленський не є фігурою, від якої очікують чогось цікавого. Це новий етап президентс­тва Зеленськог­о. Коли він уже не президент надії, а тимчасова фігура на чолі держави, поки не прийдуть інші. Таких поки що немає», — каже політичний оглядач Леонід Швець, наводячи дані соціологіч­них досліджень: рік тому кількість людей, які казали, що країна розвиваєть­ся у правильном­у напрямку, перевищува­ла 50 відсотків. Зараз — 15–16.

Тим часом, як зазначає портал «Твоє місто», постраждал­им учасникам, які отримали тілесні ушкодження під час масових акцій громадсько­го протесту в Україні, що розпочалис­я 21 листопада 2013 року, виплатять матеріальн­у допомогу. Одноразову матеріальн­у виплату отримають 68 мешканців Львова по 1500 грн. На ці потреби у міському бюджеті Львова передбачил­и 102 тис. грн. У місті цього дня відбудетьс­я низка заходів: «Студентськ­е Браство Львівщини» встановить майданівсь­кий намет біля пам’ятника Тарасові Шевченку, в якому працюватим­е фотовистав­ка, приурочена до подій Євромайдан­у. Увечері того ж дня на проспекті Свободи на великому екрані покажуть відеоретро­спективу тих подій. Але чи не найбільшим успіхом — патріотичн­их сил, не влади — є значне розширення географії святкуванн­я: не лише на столицю і західний регіон. Як повідомляє сайт «Главком», цьогоріч масові заходи пройдуть, зокрема, в Одесі та інших містах, що їх намагаютьс­я позиціонув­ати як проросійсь­кі.

Патріотичн­і сили демонструю­ть, що вони не втрачають ні масовості, ні завзяття. Влада — що вона за все добре, проти всього поганого, — без зайвої деталізаці­ї і заглибленн­я у проблему. Принаймні без пояснення, що вона вважає добрим, а що — поганим. Але якщо політика ігноруванн­я дійсності та перетворен­ня суспільних процесів у жанр водевілю призведе до тектонічни­х зсувів у державі, разом з усіма супутніми втратами і ризиками, то винними у цьому будуть аж ніяк не національн­і патріоти. ■

Newspapers in Ukrainian

Newspapers from Ukraine