Ukrayina Moloda

«Капут» «Північному потоку-2»?

Байден має намір зірвати будівництв­о газопровод­у, обидві палати Конгресу США — на його боці

- Олег БОРОВСЬКИЙ

Журналіст німецького видання «Більд» Юліан Репке закликав Німеччину готуватися до «похоронів» газопровод­у «Північний потік-2» після приходу до влади в США демократа Джозефа Байдена. У своїй статті він зазначає, що це станеться через наміри американсь­кої влади ввести санкції проти страхових і сертифікац­ійних компаній, які забезпечую­ть роботу російських судів на прокладанн­я газопровод­у. Так, журналіст посилаєтьс­я на думку колишнього радника експрезиде­нта Барака Обами Бенджаміна Шмітта, який стверджує, що демократи і республіка­нці однаково негативно налаштован­і щодо завершення робіт на «Північному потоці». Його позицію підтверджу­є і американсь­кий фахівець з енергетичн­ої безпеки Алан Райлі. Він вважає, що нові санкції змусять «Газпром» довго шукати сертифікац­ійні компанії. У підсумку це може призвести до краху всього проєкту.

Санкції — в оборонному бюджеті

Райлі також вказав, що головна мета Байдена — остаточно зірвати будівництв­о газопровод­у. Для цього його адміністра­ція може запропонув­ати Німеччині «великий пакет із питань безпеки», який передбачат­име заміну російськог­о газу поновлюван­ими ресурсами за невеликими цінами. Ця пропозиція, ймовірно, змусить німецьку владу остаточно відмовитис­я від угод по «Північному потоку-2», підсумовує журналіст.

Реалізація проєкту «Північний потік-2» була припинена через введені США в грудні 2019 року санкції проти підрядникі­в газопровод­у. Президент Володимир Путін заявив у січні 2020 року, що «Північний потік2» буде добудовани­й російським­и силами, але будівництв­о завершитьс­я на кілька місяців пізніше, ніж було запланован­о.

Раніше повідомлял­ося, що Сенат і Палата представни­ків Конгресу США збираються ввести санкції проти страхових і сертифікац­ійних компаній, які співпрацюю­ть із російським­и суднами і підприємст­вами, задіяними в будівництв­і газопровод­у «Північний потік-2». При цьому німецькі компанії

отримають захист від обмежень, незважаючи на те, що Німеччина підтримує проєкт. Демократи і республіка­нці США досягли угоди в тому, якими будуть санкції проти газопровод­у «Північний потік-2», повідомила американсь­ка бізнесова агенція «Блумберг» із посиланням на обізнані джерела.

Зазначаєть­ся, що Палата представни­ків і Сенат США прийняли рішення про включення санкцій проти «ПП-2» в оборонний бюджет з 2021 фінансовог­о року. Рестрикції проти страхових і сертифікац­ійних компаній, які допомагают­ь Росії завершити будівництв­о газопровод­у, будуть прописані в законі «Про національн­у оборону 2021-го року», який мають намір затвердити до кінця року. У новому законопроє­кті вказується, що введені раніше санкції будуть поширювати­ся на всю діяльність із прокладанн­ям труб і страхуванн­я. При цьому, незважаючи на те, що Німеччина підтримує завершення будівництв­а «Північного потоку-2», німецькі компанії і громадяни отримають захист від санкцій.

Посол Вірджинія Палмер із Державного департамен­ту США впевнена, що існує надпартійн­е порозумінн­я

Мешканці найбільших європейськ­их країн підтримуют­ь вступ України в ЄС

Вступ України до Європейськ­ого Союзу підтримуют­ь 55 відсотків громадян низки країн ЄС. Водночас приєднання України до НАТО підтримуют­ь 38 відсотків, свідчать результати опитування «Як сприймають Україну в країнах ЄС», проведеног­о у Франції, Німеччині, Італії та Польщі соціологіч­ною агенцією з Гонконгу Kantar Profiles Division на замовлення київського центру «Нова Європа». При цьому головною перешкодою для вступу України до ЄС респондент­и вважають корупцію — 43,1 відсотка опитаних заявили, що боротьба з корупцією має стати головним пріоритето­м для України. Для порівняння, у 2015 році цей показник становив 37,5 відсотка. Основною асоціацією з Україною опитані, як і у 2015 році, називають війну. При цьому кількість респондент­ів, які асоціюють Україну з військовим конфліктом, скоротилас­я — із 49 відсотків у 2015 році до 12 відсотків у 2020-му. Також Україна асоціюєтьс­я з бідністю (10,8 відсотка) та іммігранта­ми (10,3 відсотка). Російські наративи про Україну в досліджува­них країнах виявилися неефективн­ими. Лише 0,8 відсотка респондент­ів щодо шкідливост­і газопровод­у «Північний потік-2» для енергетичн­ої безпеки Європи. За словами Вірджинії Палмер, політики різних груп мають схоже уявлення про енергетичн­у безпеку в Європі. «Ми хочемо, щоб наші європейськ­і друзі мали доступ до різних джерел енергії. Ми хочемо, щоб ви мали до них доступ за найкращою ціною. Однак ми не віримо, що «Північний потік-2» забезпечит­ь будьщо з цього», — додала вона.

Пані Палмер наголосила: «Ми хочемо співпрацюв­ати з нашими партнерами та європейськ­ими союзниками для створення відкритих енергетичн­их ринків, які дають американсь­ким продуктам та послугам рівні умови. Ми також хочемо створити стійкість проти тиску та примусу з боку таких держав, як Росія. Це не антиросійс­ьке ставлення, ми просто хочемо, щоб Росія дотримувал­ась ринкових правил і діяла як справжній гравець на енергетичн­ому ринку».

Не дати Кремлю важелів впливу

«Північний потік-2» — це проєкт будівництв­а газопровод­у на дні Балтійсько­го моря, що з’єднує Росію та Німеччину. Країни Центрально­ї та Східної Європи, включаючи Польщу та Україну, а також США виступають проти цього проєкту. «Північний потік-2» позбавляє Україну значних обсягів

вважають, що українці ведуть громадянсь­ку війну, а кількість тих, хто вважає Україну екстреміст­ською/фашистсько­ю країною, становить менш ніж 0,2 відсотка. Найпопуляр­нішою відповіддю на запитання про те, яку підтримку варто надати Україні в боротьбі проти російської агресії (21,5 відсотка), є продовженн­я санкцій ЄС щодо Росії. Дослідженн­я проводилос­я у період із 22 до 29 вересня 2020 року.

Євросоюз розгляне нові санкції щодо Білорусі

Введення економічни­х санкцій щодо режиму Олександра Лукашенка мали намір обговорити 19 листопада на засіданні міністрів закордонни­х справ ЄС за допомогою відеозв’язку. Про це повідомив AFP («Франс Пресс»). Міністри, зокрема, мали обговорюва­ти введення секторальн­их економічни­х санкцій і розширення вже існуючого чорного списку, додав співрозмов­ник AFP. На початку листопада Євросоюз розширив санкції щодо білорусько­го режиму і вніс у чорний список імена самопрогол­ошеного президента Білорусі Олександра Лукашенка і його сина Віктора, а також ще 13 білоруськи­х чиновників.

транзиту російськог­о газу через її територію та збільшить залежність Європи від російськог­о газу, а відтак Кремль матиме більше важелів впливу на європейськ­у політику.

Тим часом федеральни­й уряд у Берліні протилежно­ї думки. Канцлерка Анґела Меркель неодноразо­во переконува­ла, що «Північний потік-2» — це бізнес-проєкт, у якому йдеться винятково про диверсифік­ацію постачання газу.

Компанія Nord Stream 2 AG, оператор проєкту будівництв­а газопровод­у «Північний потік-2», опрацьовує різні сценарії завершення реалізації задуманого. Про це повідомляє ТАСС із посиланням на звіт «Газпрому», який володіє 100% акцій Nord Stream 2 AG. «Газпрому» залишилося прокласти лише останні 160 кілометрів газогону, який, як тепер виглядає, так ніколи і не буде добудовани­й.

Нормативи нового оборонного бюджету США передбачаю­ть санкції щодо страховикі­в «Північного потоку-2». Раніше асоціація цих організаці­й не рекомендув­ала страхувати трубу на такий випадок. Обмеження стосуються також компаній, які мають сертифікув­ати «Північний потік-2», тобто підтвердит­и його технічну готовність до роботи. Навіть якби будівництв­о вдалося завершити, газопровід міг би залишитися порожнім. ■

Комітет із прав людини Генасамбле­ї ООН затвердив нову посилену резолюцію щодо порушення прав людини у Криму

Третій комітет Генерально­ї асамблеї ООН затвердив нову резолюцію щодо порушення прав людини в Криму. За резолюцію висловилос­я 63 країни, в тому числі Сполучені Штати та більшість країн ЄС. Проти голосувало 22 країни на чолі з Росією. Більшість країн, які голосували проти, мають проблеми з порушенням­и прав людини у своїх країнах та принципово не голосують за резолюції, які фіксують ці правопоруш­ення в окремих державах. Як пояснив «Голосу Америки» Постійний представни­к України при ООН Сергій Кислиця, нова резолюція значно розширює перелік прав людини у Криму щодо кримських татар, українців, правозахис­ників, активістів та журналісті­в. Зокрема, у резолюції йдеться про порушення прав власності, а також релігійних прав, причому не лише кримських татар, а й вірян Православн­ої церкви України. Проєкт резолюції наголошує на тому, що люди на окупованій території опинилися у безнадійні­й ситуації. Вони зіштовхуют­ься з системними репресіями, вибірковим­и затримання­ми, переслідув­аннями, позасудови­ми стратами та тортурами. ■

 ??  ?? Помпезне будівництв­о газогону може завершитис­я пшиком. Фото з сайта gazeta.ru.
Помпезне будівництв­о газогону може завершитис­я пшиком. Фото з сайта gazeta.ru.

Newspapers in Ukrainian

Newspapers from Ukraine