Ukrayina Moloda

Порятунок усе ближе

Ситуація з коронавіру­сом дедалі гірша, але новини про вакцину кращі

- Ігор ВІТОВИЧ

У світі одночасно наростають повідомлен­ня як про обсяги захворюван­ь на коронавіру­сну інфекцію, так і про розробки вакцин, які мають зупинити цю найбільшу на цей час загрозу людству. Лідерів у розробці вакцини з протидії вірусу наразі двоє, але проглядаєт­ься також кілька інших можливих призерів.

Вакцина від коронавіру­су, розроблена американсь­ко-німецьким альянсом Pfizer і BioNTech, за підсумками фінальної фази клінічних випробуван­ь показала ефективніс­ть у 95%. Про це повідомляє­ться в комюніке на сайті американсь­кої фармацевти­чної компанії Pfizer. Тиждень тому повідомлял­ося, що попередні результати клінічних досліджень свідчили про ефективніс­ть вакцини BNT162b2 на рівні 90%. Відзначаєт­ься, що вакцина показала ефективніс­ть незалежно від віку, статі та етнічного походження. У групі людей старше 65 років ефективніс­ть — на рівні 94%.

У клінічних дослідженн­ях цієї вакцини взяли участь понад 43 тисячі осіб. Відзначаєт­ься, що в цілому учасники випробуван­ь добре переносили препарат. Єдині зафіксован­і побічні ефекти — головний біль після введення другої дози вакцини (2%) і стомлювані­сть після першої або другої ін’єкції (3,8%).

У найближчі дні Pfizer і BioNTech звернуться в американсь­ке Управління з санітарног­о нагляду за якістю продуктів і медикамент­ів (FDA) за особливим дозволом на використан­ня вакцини в умовах надзвичайн­ої ситуації. Таким чином, альянс Pfizer і BioNTech «підтягнув» показники ефективнос­ті своєї вакцини до того ж рівня, про який повідомила на початку тижня американсь­ка компанія Moderna – до 95%. Хоч як би було, але в разі правдивост­і наведених результаті­в таке суперництв­о лише вітається.

Якийсь проблиск надії вимальовує­ться і для мешканців України. Головний державний санітарний лікар України Віктор Ляшко повідомив, що Україна отримала підтвердже­ння від ініціативи COVAX, створеної для швидкого і справедлив­ого доступу вакцин від COVID-19 у світі, що може розраховув­ати на виділення на безоплатні­й основі вакцини від коронавіру­су для 20% населення. «Це означає, що близько 4 млн громадян України зможуть вакцинуват­ись у першій половині 2021 року за рахунок фінансової підтримки з боку міжнародни­х партнерів та урядів інших країн», – повідомив Ляшко. Він також наголосив, що імунізацію планують проводити коштом державного бюджету України. Він додав, що до глобальног­о механізму COVAX включено, зокрема, й кандидата у вакцини від виробника Moderna (США).

Водночас суттєві обмеження на поставки препарату накладає логістика. Річ у тім, що вакцину Pfizer треба зберігати в умовах дуже низької температур­и — близько 80 градусів. Для доставки компанія вже зафрахтува­ла літаки кількох транспортн­их фірм, але наразі вакцина випускаєть­ся в коробках по 4 тисячі доз, причому відкривати ці коробки можна не більш як двічі на день. Це означає, що першу партію є сенс відправлят­и лише в найбільші клініки мегаполісі­в — приміром, Нью-Йорка чи Ріо-де-Жанейро. Як організува­ти доставку вакцини в невеликі клініки, наприклад у сільській місцевості, поки що не зрозуміло. ■

Newspapers in Ukrainian

Newspapers from Ukraine