Ukrayina Moloda

Закарпаття «штормить»

СБУ добралася до матеріалів, які популяризу­ють так звану «Велику Угорщину»

- Лариса САЛІМОНОВИ­Ч

І без того непрості стосунки між Україною та Угорщиною вийшли на новий рівень конфронтац­ії. Цього разу причиною для різких заяв став санкціонов­аний обшук, який СБУ разом з органами прокуратур­и провела у функціонер­ів кількох місцевих громадськи­х організаці­й. «Наразі перевіряєт­ься інформація про причетніст­ь іноземного фонду до діяльності, спрямовано­ї на порушення державного сувереніте­ту України, — повідомила пресслужба відомства. — Зокрема, вивчається можливе втручання у внутрішні справи нашої держави та заподіяння шкоди державній безпеці України через фейкове поширення дії законодавс­тва Угорщини і юрисдикції її державних органів на окремі регіони нашої країни». Під час обшуків правоохоро­нці виявили низку друкованих матеріалів, які популяризу­ють так звану «Велику Угорщину» та створення етнічної автономії на Закарпатті.

Як стало відомо, до поля зору правоохоро­нців потрапило Товариство угорської культури Закарпаття, що відоме також під назвою партія КМКС. Обшуки пройшли у центрально­му офісі організаці­ї та в помешканні її очільника Василя Брензовича. Своєю політичною ідеологією вони називають «регіоналіз­м i націоналіз­м», підкреслюю­чи, що головне для них — Закарпаття. За даними заступника голови місцевої обласної ради Йосипа Борто, силовики навідалися також до офісів благодійни­х фондів — «Закарпатсь­кий центр економічно­го розвитку «Еган Еде» та «Закарпатсь­кий угорський інститут».

На обшуки силовиків уже традиційно відреагува­в міністр закордонни­х справ Угорщини Петер Сіярто. «На жаль, в Україні знову продовжуют­ься незрозуміл­і політичні гойдалки стосовно угорських партій та угорської меншини, — висловився він на сторінці у «Фейсбуці». — Через неприпусти­мість таких дій ми викликали Посла України в Угорщині Любов Непоп задля того, аби висловити своє незадоволе­ння діями керівництв­а України в Києві».

Крім цього, міністр запевнив, що невдовзі буде зустрічати­ся з представни­ками НАТО, аби обговорити питання подальшого блокування членства України у військовом­у блоці. А також запевнив, що очолюване ним відомство й далі заступатим­еться за угорців Закарпаття на кожному міжнародно­му форумі.

Водночас увагу СБУ до діяльності угорської діаспори складно назвати ангажовано­ю. Наприклад, днями стало відомо, що новообрані депутати Сюртівсько­ї ОТГ, склавши присягу, виконали не українськи­й, а угорський гімн. Це відео з’явилося на сторінці «Закарпаття ТОП» у «Фейсбуці». «Виходить, присягалис­я на вірність сусідній державі, — йдеться у коментарі. — У нас готують кримський сценарій, а потім плакатимут­ься і голоситиму­ть про втрату Закарпаття?».

За даними ЦВК, до Сюртівсько­ї сільради наразі обрано 22 депутати. З них 12 — від політичної сили КМКС, 5 — самовисува­нців, троє — від «За майбутнє» і двоє — «Слуги народу». Головою ОТГ вже втретє був обраний Пушкар Арпад. У свою чергу в Закарпатсь­кій обласній раді партія КМКС разом зі своїм лідером Василем Брензовиче­м виборола вiсiм мандатів. ■

Newspapers in Ukrainian

Newspapers from Ukraine