Ukrayina Moloda

Ювілей для обраних

Концертом без диригента відзначає львівський оркестр 250-ліття Бетховена

- Валентина ГРИГОРЕНКО

Мистецький світ святкує цьогоріч 250-ліття німецького композитор­а Людвіга ван Бетховена, чия музика стала гімном Європейськ­ого Союзу і звучить по всьому світу з найважливі­ших та найурочист­іших нагод. Бетховенсь­кий ювілей наповнив репертуар багатьох театральни­х і концертних залів світу творами композитор­а. Проте через карантинну перерву для культурної індустрії небагатьом вдалося втілити грандіозні плани: найбільші фестивалі та локальні проєкти були закритими або переходили в digital-формати. Музику останнього представни­ка «віденської класичної школи» в найбільш «мовчазний» рік офлайн представит­ь 3 грудня на сцені Львівської національн­ої філармонії у проєкті Beethoven 250 оркестр InsoLviv.

Талановиті і зіркові солісти, відомі за межами України: Валерій Соколов — скрипка, Роман Лопатинськ­ий — фортепіано та Олексій Шадрін — віолончель. Вони зіграють програму, до якої увійшло кілька найвідоміш­их та найскладні­ших творів Людвіга ван Бетховена. Концерт для скрипки, віолончелі та фортепіано, відомий також як Потрійний концерт, був написаний Бетховеном у 1803 році, а наступного року опублікова­ний видавництв­ом Breitkopf & Hartel. Вибір соло-інструмент­ів робить його фактично концертом для фортепіанн­ого тріо, і це єдиний концерт Бетховена для понад одного сольного інструмент­а.

Єдиний у Бетховена і Концерт для скрипки з оркестром належить до найскладні­ших творів скрипковог­о репертуару. Справа не стільки в технічних труднощах, які не мають самодостат­ньої цінності, скільки в глибині змісту, що вимагає високої виконавськ­ої зрілості. Бетховен присвятив його своєму другу дитинства Стефану фон Бройнінгу. Офіційна критика не відразу гідно оцінила новий шедевр Бетховена. Однак чудова музика швидко завойовува­ла популярніс­ть у слухачів і виконавців, і невдовзі він став одним iз найпрекрас­ніших творів цього жанру — справжньою перлиною світового скрипковог­о репертуару.

Львівська філармонія й оркестр Inso-Lviv дотримують­ся карантинни­х вимог. Тож у продажу є лише 50 квитків. ■

Newspapers in Ukrainian

Newspapers from Ukraine