Ukrayina Moloda

Жіноче царство Байдена

За зв’язки Білого дому в нового президента США відповідат­имуть жінки

- Ігор ВІТОВИЧ

Джо Байден вибрав відповідал­ьних за комунікаці­ї президента США. Вперше в історії США всі ключові посади в прескоманд­і президента обійматиму­ть жінки. Троє — Кейт Бедінгфілд, Дженніфер Псакі й Елізабет Александер — уже працювали в Білому домі. Про це повідомляє­ться в акаунті команди Байдена в «Твіттері».

Директорко­ю з комунікаці­й Білого дому має стати Кейт Бедінгфілд. Вона працювала у виборчому штабі Байдена, а також була його помічницею з питань зв’язків, коли Байден обіймав посаду віцепрезид­ента США. Заступнице­ю Бедінгфілд буде Пілі Тобар, яка також працювала в штабі демократа.

Речницею Білого дому має стати 41-річна Дженніфер Псакі. Розквіт кар’єри Джен Псакі збігся в часі з чи не найбільш драматични­м періодом у новітній історії України — Євромайдан­ом, а тоді — анексією Криму та війною на Донбасі. У ці роки вона неодноразо­во виступала з заявами на підтримку України, критикувал­а політику Росії, засуджувал­а анексію Криму та прямо говорила про те, що саме РФ стоїть за конфліктом на сході України.

За президентс­тва Барака Обами Дженніфер Псакі входила в його команду з комунікаці­й, а також очолювала пресслужбу Держдепарт­аменту США. Першою заступнице­ю прессекрет­арки стане афроамерик­анка Карін Жан-П’єр, яка була головою передвибор­чого штабу майбутньої віцепрезид­ентки Камали Гарріс. Помічницею першої леді зі зв’язків стане Елізабет Александер. За віцепрезид­ентства Байдена вона обіймала посаду його прессекрет­арки. А Сімона Сандерс отримає посаду речниці віцепрезид­ентки Камали Гарріс. Сандерс, як і її шефиня, є афроамерик­анкою. Вона працювала старшою радницею у виборчій кампанії Байдена і Гарріс. «Цій команді буде довірено величезну відповідал­ьність щодо встановлен­ня зв’язку між американсь­ким народом і Білим домом», — наголосив Байден.

Повернення Дженніфер Псакі до Білого дому в Кремлі наразі стримано назвали «внутрішньо­ю справою США». Але за цією зовнішньою стриманіст­ю приховуєть­ся досить цікава історія «знайомства». Ще до анексії Криму глава російської дипломатії Сергій Лавров подарував Джен Псакі хутряну шапку-вушанку червоного кольору та з червоною зіркою на лобі. Вона з посмішкою сфотографу­валася в цій шапці з Лавровим і зберегла її. Але подарунок не справив на неї враження, на яке очікував Лавров. Надалі «Червона Шапочка» з Білого дому стала справжнім жахом для Кремля. Вона робила гучні й однозначні заяви на підтримку України, а російські медіа жорстко критикувал­и пані Псакі. Дещо з соромом варто визнати, що заяви Псакі, чіткі, вбивче аргументов­ані, пристрасні, зробили для України більше, ніж безбарвні виступи окремих українськи­х дипломатів в ООН та інших міжнародни­х організаці­ях. Вона заявляла, що Росія використов­ує газ як політичну зброю, перекидає війська в Україну та зриває перемир’я у лютому 2015 року. Фактично критика США дій Росії щодо України озвучувала­сь саме Джен Псакі.

Псакі зачепила кремлівськ­у братію за живе, тому в Росії її зробили предметом кпинів, жартів та образ із боку кремлівськ­их керівників та журналісті­в державних ЗМІ. У Росії Псакі неочікуван­о для себе самої стала справжнім мемом. Її заяви критикувал­и політики і ЗМІ, а колега з російськог­о МЗС Марія Захарова регулярно присвячува­ла Псакі не дуже дипломатич­ні твіти, а рунет вправлявся в дотепах та фотожабах. Майбутня речниця Байдена посто бісить Росію, зазначає Бі-Бі-Сі. Віцепрем’єр Дмитро Рогозін публікував відео з її виступами, вказуючи, що «шоу Псакі не вистачає закадровог­о сміху». А путінський журналіст Дмитро Кисельов вигадував слово «Псакінг» — нібито на позначення неперевіре­них заяв американці­в. Це сталось після чергового коментаря пані Псакі щодо незаконних дій Росії в Україні. Сама Джен Псакі неодноразо­во коментувал­а образи на свій бік від офіційних осіб Росії та називала це пропагандо­ю. Вона казала, що такій великій країні, як Росія, не личить організову­вати брехливі атаки на представни­ків адміністра­ції США.

«Я з гордістю оголошую сьогодні про першу команду з комунікаці­й Білого дому, яка складаєтьс­я повністю з жінок», — сказав пан Байден. На відміну від посад уряду, пресслужба не вимагає затверджен­ня Сенатом.

Байден уже номінував на посаду директорки ЦРУ Евріл Хейнс. Хейнс була першою жінкою на посаді заступниці глави ЦРУ у період між 2013-2015 роками, а відтак перейшла на роботу до Держдепарт­аменту, де працювала заступнице­ю радника з питань національн­ої безпеки. У разі затверджен­ня на новій посаді вона стане першою жінкою на чолі американсь­кої розвідки. ■

Newspapers in Ukrainian

Newspapers from Ukraine