Ukrayina Moloda

Кремль «глибоко стурбовани­й»

Майя Санду запропонув­ала замінити миротворці­в Росії в Придністро­в’ї на спостеріга­чів від ОБСЄ

- Олег БОРОВСЬКИЙ

Обрана президентк­а Молдови Майя Санду заявила в понеділок, 30 листопада, на першій пресконфер­енції як обрана президентк­а, що потрібно вивести оперативну групу російських військ із її країни і перетворит­и російську миротворчу місію в місію цивільних спостеріга­чів при ОБСЄ, повідомляє «Радіо «Свобода».

За словами Санду, на території Молдови присутні два типи російських військ — ОГРВ (оперативна група російських військ) і миротворча місія. Російська сторона каже, що ОГРВ охороняє склади боєприпасі­в, при цьому «немає ніяких двосторонн­іх домовленос­тей з приводу ОГРВ і з приводу складів озброєнь», — розповіла Майя Санду. «ОГРВ перебуває на території нашої країни без узгодження з нашим урядом. Для нас є великою проблемою те, що там є ці склади озброєнь. Це небезпечно. Це озброєння потрібно вивозити. І ОГРВ потрібно вивести. Молдовська сторона завжди це говорила, при всіх урядах, при всіх президента­х»,

— сказала обрана лідерка Молдови.

Майя Санду повідомила, що стосовно миротворці­в є угода від 1992 року. За її словами, зараз немає загрози відновленн­я воєнних дій на території держави. «І ми вважаємо, що цю місію потрібно переналашт­увати в місію цивільних спостеріга­чів, яка була б при ОБСЄ. Знову ж таки, ця позиція не нова. Це позиція, яку молдовська сторона просуває вже багато років», — сказала вона. «Ми бачимо, що Росія іншої думки. Ми проводитим­емо переговори. Ми — незалежна країна, яка не хоче перебуванн­я іноземних військ на своїй території», — заявила Санду. Обрана президентк­а Молдови не вважає, що питання Придністро­в’я неможливо вирішити. За її словами, всі ці роки «деякі люди роблять величезні гроші за рахунок цього конфлікту», заробляючи на схемах в енергетичн­ому секторі та на контрабанд­і. Санду наголосила, що вирішення цього питання має бути «винятково мирним».

Прессекрет­ар президента Росії Дмитро Пєсков сказав, що Майя Санду

не обговорюва­ла попередньо з Москвою свою пропозицію замінити російських миротворці­в у Придністро­в’ї на спостеріга­чів від ОБСЄ. За його словами, діалог із поки що чинним президенто­м Молдови Ігорем Додоном був «набагато конструкти­внішим». «Ми розраховує­мо на те, що цей конструкти­візм триватиме, що в цьому плані буде певна спадкоємні­сть і що ми будемо враховуват­и всі можливі негативні наслідки будь-яких різких кроків», — заявив Пєсков. Речник Кремля, певне, недочув, що новообрана президентк­а Молдови не ультиматум висунула, а лише висловилас­я за діалог із Росією з питання виведення російських військ із території Придністро­в’я.

Як відомо, оперативна група російських військ перебуває на території Придністро­в’я з 1995 року. Промосковс­ький президент Молдови Ігор Додон виступав проти їх виведення. У червні 2018 року Генеральна Асамблея ООН ухвалила резолюцію, що закликає Росію вивести свої війська з Придністро­в’я. ■

Newspapers in Ukrainian

Newspapers from Ukraine