Ukrayina Moloda

Небайдужим і Бог помагає

Українськи­й інститут національн­ої пам’яті презентує нову книгу про волонтерів

- Олена ВІТИЧ

Шостий рік триває російсько-українська війна. І шостий рік разом iз нашими Збройними силами наш мир і спокій захищає величезна армія волонтерів, які взяли на себе відповідал­ьність за свою країну. Їх часто не помічають, але саме їхня небайдужіс­ть допомогла нам зберегти і нашу армію, і нашу країну. У цьому переконує нова книжка «Волонтери: сила небайдужих», яку Українськи­й інститут національн­ої пам’яті презентує до Міжнародно­го дня волонтера 5 грудня.

«Не буде перебільше­нням сказати, що саме волонтерсь­кий рух, ця всенародна підтримка, стала одним із вирішальни­х факторів спротиву російській агресії, — констатує авторка книги Наталка Позняк-Хоменко. — У багатьох моментах саме волонтери замінили собою державні механізми, виявилися оперативні­шими, креативніш­ими, відповідал­ьнішими. І саме завдяки волонтерам наша армія стала такою, якою вона є. І йдеться тут не лише про харчі чи бронежилет­и, які масово возили на передову в 2014-2015 роках. Ідеться передусім

про моральний дух армії. Волонтери, які стали зв’язковим механізмом між передовою та тилом і реальним свідченням, що «своїх не кидають», підтримува­ли в бійців розуміння, за що вони воюють, а в населення — що вони під надійним захистом».

До книги увійшло 25 історій, розказаних від першої особи, які репрезенту­ють різні аспекти волонтерсь­кої діяльності, пов’язані з російсько-українсько­ю війною: підтримка армії, допомога пораненим, підтримка населення, яке стало заручником цієї війни. Героями книги стали, зокрема, Діана Макарова та Наталя Воронкова, які організува­ли вивезення мирного населення з Дебальцево­го на початку лютого 2015 року; голова благодійно­го фонду «Свої» Леся Литвинова, на чиї плечі лягла місія допомоги переселенц­ям у 2014-2016 роках; 73-річний Григорій Янченко, який, втративши обидві ноги, продовжує допомагати армії, збираючи кошти та особисто возячи допомогу на передову. А підприємці з Володимира-Волинськог­о та Сарн Костянтин Зінкевич i Сергій Лаврущенко з колегами взяли опіку над військовим­и частинами і за короткий час поремонтув­али значну частину військової техніки. Письменниц­я Ліля Мусіхіна з Тернополя чи Андрій Салюк зі Львова організува­ли в своїх містах потужні центри допомоги армії. Іванна Поровська чи Тамара Горіха Зерня (авторка роману «Доця») одного разу вирішили, що всі їхні особисті заощадженн­я мають піти на допомогу іншим, бо якщо не буде країни, то й гроші не допоможуть.

Книга «Волонтери: сила небайдужих» стала продовженн­ям серії видань Українсько­го інституту національн­ої пам’яті, розпочатої книгами «Дівчата зрізають коси» та «Капелани. На службі Богу й Україні». Із 5 грудня кожен зможе вільно завантажит­и книгу, зайшовши на сайт Українсько­го інституту національн­ої пам’яті uinp.gov.ua, і прочитати. ■

 ??  ?? 73-річний волонтер Григорій Янченко з Херсона привіз чергову допомогу. Фото з архіву.
73-річний волонтер Григорій Янченко з Херсона привіз чергову допомогу. Фото з архіву.

Newspapers in Ukrainian

Newspapers from Ukraine