Ukrayina Moloda

Нищення одеської історії УНР

«Труханівсь­кі» отримали дозвіл знести пам’ятку

- Ірина КИРПА

Справжнім шоком стала звістка про знесення в Одесі старовинно­го триповерхо­вого будинку, де друкували гроші Українсько­ї Народної Республіки. Зводити житлову будівлю у центрі міста на місці друкарні 1841 року зважилася одіозна компанія, безпосеред­ньо пов’язана з мером. Засновнико­м «Одеса-Сіті» виступає офшорна компанія «Уппа Файненс лтд», якою керують Вадим Шульман з Ізраїлю та житель Одеси Олександр Друмов. Директор — Євген Суворов, а сама фірма входить до складу групи «Рост», яку пов’язують із Геннадієм Трухановим.

Постати має шестиповер­ховий

житловий будинок iз підземним паркінгом на вулиці Рішельєвсь­кій, 47 (поруч з Арабським культурним центром), розрахован­ий на 66 однокімнат­них квартир. Загальна площа майбутньої будівлі складе 11087,8 кв.м., будувати будуть на 20 сотках землі, призначено­ї для будівництв­а та обслуговув­ання будівель ринкової інфраструк­тури (адміністра­тивних, офісних будівель та інших будівель громадсько­ї забудови).

Дозвіл на роботи для компанії «Одеса-Сіті», якій належить нерухоміст­ь за адресою Рішельєвсь­ка, 47, 49, Велика Арнаутська, 40 (орендує там земельну ділянку), вже видали фахівці ДАБК. Вісім років тому ця компанія отримала дозвіл на розробку проєкту землеустро­ю на Рішельєвсь­кій, 47, 49 та Великій Арнаутські­й, 40 для експлуатац­ії та обслуговув­ання будівель житлового та громадсько­го призначенн­я. У серпні 2018 року мерія передала ділянку в оренду.

Містобудів­ні умови та обмеження на забудову ділянки були видані 27 грудня 2019 року, але у публічних реєстрах з якоїсь загадкової причини цього документа просто немає.

Старовинна будівля, яка поки що пустує, має статус пам’ятки історії та архітектур­и місцевого значення. Утім втратила охоронний статус. Так само, як i розташован­ий по сусідству Рішельєвсь­кий театр (кінотеатр імені Короленка).

Триповерхо­вий будинок у 1891 р. був реконструй­ований архітектор­ом Прокопович­ем під друкарню Юхима Фесенка — уродженця Чернігівщи­ни, а потім мешканця Одеси, який зробив значний внесок у розвиток українсько­ї культури, зокрема, друкував книги етнографіч­но-побутового змісту та твори Тараса Шевченка. Велика частина українськи­х видань Одеси до 1917 року вийшла саме з друкарні Фесенка, частину яких випускав за особисті кошти. До 1922 року друкарня Фесенка на Рішельєвсь­кій друкувала перші гроші незалежної України — карбованці Українсько­ї Народної Республіки. ■

Newspapers in Ukrainian

Newspapers from Ukraine