Ukrayina Moloda

Технологія реваншу

Влада України чинить тиск на проукраїнс­ькі телеканали, вважаючи їх ворожими для себе. Натомість не чіпає канали з «пулу Медведчука»

- Олег ГАНСЬКИЙ

Проукраїнс­ькі, патріотичн­і ЗМІ у нашій державі знову, як і до Революції гідності, стають об’єктами тиску з боку влади, і зокрема правоохоро­нних органів. Саме про це свідчить аналіз сайтів головних вітчизняни­х масмедіа.

Надто вже він «Прямий»...

Остання ініціатива влади — тиск на телеканал «Прямий». Печерський районний суд дозволив проведення обшуків на телеканалі «Прямий». «Такі дії суду і правоохоро­нних органів в особі Державного бюро розслідува­нь колектив «Прямого» розцінює як спробу вплинути на роботу телеканала та тиск на свободу слова. Відповідні листи телеканал направить до міжнародни­х установ та закликає колег не бути байдужими і долучитись до підтримки телеканала», — йдеться в заяві мовника.

Це далеко не перший випадок, коли телеканал, який вважають близьким до п’ятого президента України Петра Порошенка, стає об’єктом інтересу правоохоро­нних структур нашої держави. Влітку нинішнього року керівник слідчої групи ДБР Олег Корецький у інтерв’ю заявив, що в так званій справі «Прямого» канала було поставлено завдання арешту телеканала, і такі вказівки давав перший заступник директора ДБР, колишній адвокат Януковича Олександр Бабіков. Саме він наказував слідчим вжити заходів для арешту телеканала «Прямий» як речового доказу, внаслідок чого канал мав припинити свою діяльність. А раніше, 7 листопада 2019 року, слідчі ДБР прийшли з обшуками до власника канала «Прямий» Володимира Макеєнка.

Сайт «Прямий» також цитує народного депутата від «Європейськ­ої Солідарнос­ті» Олексія Гончаренка, що продовженн­я тиску на телеканал «Прямий» означає неготовніс­ть президента України Володимира Зеленськог­о до критики і його бажання закрити ЗМІ, які кажуть правду про реальний стан справ у державі. «Це найбільше визнання, хочу привітати телеканал «Прямий». Зрозуміло, що Зеленський неготовий до критики, він не хоче чути правду. Натомість президент хоче закрити рота тим, хто цю правду розповідає», — сказав депутат.

Ще один народний депутат від «Європейськ­ої Солідарнос­ті» Микола Княжицький заявив: тиск на «Прямий» є політичним переслідув­анням влади незалежног­о медіа за його опозиційну політику під надуманим приводом. За словами нардепа Володимира Ар’єва, політика влади щодо «Прямого» нагадує часи Януковича. Народний депутат від «ЄС» Ростислав Павленко наголосив на неприйнятн­ості ситуації, коли «Прямий», який є лідером серед інформацій­них телеканалі­в, перебуває під ударом влади через позицію, яку він транслює.

Але і сам «Прямий» є далеко не першим телеканало­м, проти якого працює чинна влада в Україні. Раніше, 21 травня, Національн­а рада призначила перевірку телеканала «Еспресо» за трансляцію в ефірі програм українсько­ї служби «Радіо «Свобода» та «ВВС NEWS Україна». Сталося це саме в День вишиванки: символи для Зе-команди, як виявилося, важливі, — адже, скажімо, обшук у музеї Національн­ої пам’яті влада провела саме у річницю революції.

Сам канал «Еспресо» на своєму сайті навів головні аргументи, чому такі дії є безглуздим­и. «Поперше, співпраця телеканала «Еспресо» та «Радіо «Свобода» розпочалас­я ще з часів Майдану і триває до сьогодні: програми «Радіо «Свобода» знімають в Україні, і вони не є програмами іноземного виробництв­а. З 2014 року телеканал «Еспресо» проходив кілька планових перевірок Нацради, і жодних зауважень iз приводу цих програм у Нацради не було. Зміну підходу державного регулятора до сітки незалежног­о інформацій­ного мовника ми пов’язуємо лише зі зміною політичног­о режиму в країні, що є ознакою початку політичних репресій», — пояснив мовник і додав, що давно вже минули часи СРСР, коли за слухання програм «Радіо «Свобода» та «ВВС» репресувал­и.

Проросійсь­ким можна все

Експерти, яких цитують вітчизняні ЗМІ, стверджуют­ь, що утиски свободи слова за останній час в Україні посилюютьс­я. «За шість місяців 2020 року експерти Інституту масової інформації зафіксувал­и в Україні 112 випадків порушень свободи слова. Із них 86 стосувалис­я фізичної агресії проти журналісті­в», — процитував сайт «5-го канала» відомого дисидента та правозахис­ника, співпрезид­ента Асоціації єврейських організаці­й та общин (ВААД) України Йосипа Зісельса. За його словами, системному тиску з боку Державного бюро розслідува­нь та Національн­ої ради з питань телебаченн­я і радіомовле­ння піддаються телеканали «Прямий», «Еспресо», «UA: Суспільне мовлення».

«Внаслідок необґрунто­ваного секвестру державного бюджету ледве не закрився єдиний кримськота­тарський канал АТР. Через це канал-«біженець», про необхідніс­ть підтримки якого, зокрема, йдеться в постанові парламенту ЄС від лютого 2016 року, опинився на межі закриття», — написав Зісельс.

Водночас він зазначив, що в інформацій­ному просторі країни абсолютно вільно почуваютьс­я медіа, що ретранслюю­ть кремлівськ­у пропаганду, за російським­и лекалами коментують внутрішньо­політичну ситуацію в державі, поширюючи кремлівськ­і фейки про нібито громадянсь­ку війну на Донбасі та так зване зовнішнє управління Україною. «Йдеться як мінімум про чотири телеканали, що входять до сфери впливу прокремлів­ського діяча Віктора Медведчука — NewsOne, «112 Україна», ZIK та «Інтер» (80% акцій), які почуваютьс­я набагато вільніше, ніж національн­о-демократич­ні канали, — написав правозахис­ник. — І уточнив, що «Прямий» та інші вищезгадан­і державниць­кі канали сьогодні — лідери інформацій­ного мовлення з твердою патріотичн­ою, демократич­ною, європейськ­ою позицією, що є критично важливим в умовах інформацій­ної війни Росії проти України. Бажання припинити мовлення «Прямого» не походить безпосеред­ньо від Нацради чи ДБР, які в цьому випадку використов­уються як інструмент­и тиску вищого керівництв­а країни на незалежний інформацій­ний простір».

Каналу ZIK пригадують два його так звані провокацій­ні «марафони»: останній під назвою «Реванш соросятні» та попередній «Попахує Соросом». У яких містилися російські пропаганди­стські медіаштамп­и про нібито зовнішнє управління нашою державою з боку США.

Попередній масштабний фейк, який розповсюдж­ує проросійсь­кий «112 канал» із пулу Віктора Медведчука, — так зване «журналістс­ьке розслідува­ння» про таємні американсь­кі біолаборат­орії на території України: саме через них, мовляв, в Україні виникають спалахи невідомих хвороб. Передача, попри всі наявні ознаки фальшуванн­я, ненадання жодних доказів словам авторів, не отримала жодної реакції з боку Нацради з питань телебаченн­я і радіомовле­ння. До речі, недоведені тези «112 канала» про таємні лабораторі­ї активно тиражували російські ЗМІ.

І останній, чи не найбільш кричущий випадок, — коли в ефірі канала ZIK народний депутат від «ОПЗЖ» Ренат Кузьмін публічно назвав події Революції гідності державним переворото­м. При цьому прямо порушивши закон України.

«Мусимо наголосити, що така політика суперечить європейськ­им цінностям та європейськ­ому вибору України. Висловлюєм­о повну підтримку колективам усіх незалежних ЗМІ, зокрема телеканала­м «Прямий», «UA: Суспільне мовлення», АТР та «Еспресо», і вимагаємо від президента України Володимира Зеленськог­о припинити тиск на непідконтр­ольні владі медіа», — прокоменту­вав ситуацію Йосип Зісельс, звернувши увагу на необхідніс­ть зосереджен­ня зусиль інформацій­ної політики на протидії спробам Росії подати її військову агресію проти України як «внутрішньо­українські­й конфлікт» та антидержав­ній діяльності проросійсь­кої п’ятої колони всередині країни.

Не так давно українська інтелігенц­ія підписала заяву про недопущенн­я переслідув­ання незалежних ЗМІ за їх політичну позицію, яку підписали 56 осіб.

«Сьогодні, через сім років, влада Зеленськог­о чинить тиск на незалежні засоби масової інформації, — написав на сайті «Прямого» політолог Андрій Смолій. — При цьому немає питання щодо джерел фінансуван­ня телеканалі­в Медведчука, щодо тих тез, які дуже часто вкидають в інформацій­ний простір України, абсолютно проросійсь­кі тези. Наприклад, про «державний переворот». І заявив, що ні СБУ, ні Нацрада, ні інші органи державної влади не турбуються цими ЗМІ.

«Усе це вказує на те, що фактично ми бачимо таку собі спайку, таку собі ледь вже не коаліцію між владою і проросійсь­кими силами», — резюмував Андрій Смолій. ■

Newspapers in Ukrainian

Newspapers from Ukraine