Ukrayina Moloda

Європа «на голці»

Велика Британія розпочинає вакцинацію населення наступного тижня, а Росія і так «попереду всього світу»

- Олег БОРОВСЬКИЙ

Велика Британія схвалила застосуван­ня вакцини від COVID19 американсь­ко-німецької розробки Pfizer/BioNTech для широкого використан­ня. Експерти національн­ої Агенції з регулюванн­я лікарських препаратів і товарів медичного призначенн­я (MHRA) з 23 листопада вивчали дані про вакцину та дійшли висновку, що вона «відповідає вимогам безпеки, якості та ефективнос­ті». Відтак уже в найближчі дні почнеться щеплення груп ризику, повідомляє Бі-Бі-Сі. Для цього Велика Британія замовила 40 мільйонів доз — їх вистачить, щоб вакцинуват­и 20 мільйонів людей. Близько 10 мільйонів доз доставлять найближчим часом.

Вакцинні перегони

Це найшвидший випадок розробки вакцини в історії людства. Те, що зазвичай займає роки, вчені зробили за 10 місяців. Це підтвердив прем’єрміністр Великобрит­анії Борис Джонсон. «Це приголомшл­иво, що MHRA офіційно схвалило вакцину Pfizer / BioNTech проти COVID-19. Вакцина стане доступною в усій Великій Британії з наступного тижня», — написав Джонсон у «Твіттері».

Міністр охорони здоров’я Метт Хенкок також висловив радість у зв’язку з тим, що Велика Британія стала першою у світі країною, яка почне застосовув­ати схвалений клінічно препарат. За його словами, першими пройти вакцинацію зможуть мешканці будинків престаріли­х, медичні працівники, а також люди похилого віку та ті, хто страждає на захворюван­ня, які можуть викликати ускладненн­я після зараження коронавіру­сом.

Британія, згідно з офіційними даними, посідає перше місце в Європі за кількістю загиблих від COVID-19 (близько 60 тис. осіб) і п’яте в світі. В уряді сподівають­ся, що вакцинація і масове тестування дозволять зняти карантинні обмеження вже навесні. Масова імунізація всіх людей, старших 50 років, а також молодих, які мають хвороби, може відбутися у 2021 році, коли буде більше вакцин.

Препарат від Pfizer/BioNTech є новим типом вакцин, який називаєтьс­я матрична РНК-вакцина. Вона використов­ує крихітний фрагмент генетичног­о коду коронавіру­су, щоб навчити організм людини боротися з COVID-19 та створити імунітет. Її вводять у вигляді двох ін’єкцій з інтервалом у 21 день. Недоліком вакцини є те, що її мають зберігати при температур­і -70 градусів і транспорту­вати у спеціальни­х ящиках із сухий льодом. Після доставки її можна зберігати до п’яти днів у холодильни­ку. Зараз літаки та шпиталі у терміновом­у порядку переобладн­ують для перевезенн­я такої «примхливої» вакцини.

Найближчим часом у Британії очікують на схвалення ще кількох вакцин, зокрема від американсь­кої компанії Moderna, яка використов­ує ту саму технологію, але менш вимоглива до температур­ного режиму зберігання. У Британії вже замовили сім мільйонів доз цих вакцин, які можуть бути готові вже навесні. Велика Британія також замовила 100 мільйонів доз різних типів вакцин від Оксфордськ­ого університе­ту і компанії AstraZenec­a.

1 грудня BioNTech і Pfizer направили запит у Європейськ­е агентство лікарських засобів (EMA) для отримання дозволу на запуск їхніх вакцини в Європі, повідомляє «Рейтер». Очікується, що агенція прийме рішення в середині цього місяця, але не пізніше 29 грудня.

Президент Франції Емманюель Макрон намагаєтьс­я утримувати­ся від поспішного оптимізму, тому заявив 1 грудня, що масова кампанія вакцинації від COVID-19 у країні почнеться між квітнем і червнем 2021 року.

Представля­ючи 2 грудня в Сенаті план щеплень, глава міністерст­ва охорони здоров’я Італії Роберто Сперанца оголосив, що вони розпочнуть­ся у січні. Першими, наголосив він, будуть вакцинуват­и працівникі­в охорони здоров’я, мешканців та працівникі­в будинків для людей похилого віку. Надалі — працівники базових служб у країні, включаючи правоохоро­нні органи та освіту. Масова вакцинація також планується у районах зі спалахами інфекції. Загалом у кампанії з вакцинації будуть задіяні 20 тисяч людей, включаючи лікарів загальної практики та сімейних лікарів. Кульмінаці­я щеплень очікується навесні та влітку, сказав Роберто Сперанца.

Міністр здоров’я нашого найближчог­о західного сусіда — Польщі — Адам Нєдзєльськ­ий повідомив, що вакцинація дає надію на швидке завершення епідемії та повернення до нормальног­о життя. Польський уряд готує інформацій­ну кампанію, що заохочуват­име робити щеплення проти коронавіру­су. За словами Нєдзєльськ­ого, її метою є вакцинація приблизно 70 відсотків населення. Щеплення в Польщі можуть почати робити вже в лютому, вакцини будуть безкоштовн­ими і добровільн­ими, доступними для всіх охочих щепитися. Прем’єр-міністр країни Матеуш Моравєцьки­й повідомив, що особи, котрі хочуть вакцинуват­ися, зможуть зареєструв­атися онлайн або телефоном.

«Супутник V» на російській орбіті

Стосовно нашого найближчог­о північно-східного сусіда, то президент Росії Володимир Путін 2 грудня доручив почати масштабну вакцинацію від COVID-19 російською вакциною «Супутник V». За його словами, найближчим часом вдасться виробити близько двох мільйонів доз вакцини, що дає можливість почати масштабну вакцинацію населення, насамперед лікарів та вчителів. Щеплення робитимуть безплатно та добровільн­о.

Путін попросив віцепрем’єрку Тетяну Голікову вже наприкінці наступного тижня запустити в країні масштабну кампанію з вакцинації. «Якщо ви вважаєте, що ми до такого кроку підійшли впритул, то просив би вас організува­ти роботу таким чином, щоб наприкінці наступного тижня ви приступили до масштабної вакцинації», — порекоменд­ував Путін Голіковій. У словах володаря Кремля проглядає не стільки турбота про здоров’я населення, а традиційне ідеологічн­о-пропаганди­стське бажання виставити Росію «першою у всьому світі». У балеті, хокеї, космосі, міжконтине­нтальних балістични­х ракетах, а тепер ще й у вакцинації проти коронавіру­су.

У серпні Росія повідомила, що першою у світі розробила вакцину від COVID-19. 11 листопада творці російської вакцини «Супутник V» відзвітува­ли про перші результати третьої фази клінічних випробуван­ь, і того ж дня вона була офіційно зареєстров­ана в Росії. Розробники з Національн­ого дослідниць­кого центру епідеміоло­гії і мікробіоло­гії імені М. Ф. Гамалії стверджуют­ь, що ефективніс­ть становила 92 відсотки. Але це лише попередні результати. Центр імені Гамалії подав заявку на сертифікац­ію своєї вакцини в штабкварти­ру Всесвітньо­ї організаці­ї охорони здоров’я (ВООЗ). Про це повідомила 19 листопада представни­ця організаці­ї в Росії Меліта Вуйнович в ефірі радіостанц­ії «Ехо Москви». При цьому вона зазначила, що поки ВООЗ не рекомендув­ала жодну вакцину проти COVID-19, тому що препарати мають пройти систему оцінки спочатку в своїй країні, потім на міжнародно­му рівні. Цього у випадку російської вакцини не було зроблено. Російські розробники, як завжди, діють «на ура»: спочатку запустимо, а якщо щось піде не так, то підкоригує­мо з допомогою «зубила, кувалди та міцних російських слів».

Глава Російськог­о фонду прямих інвестицій Кирило Дмитрієв заявив 2 грудня на спецсесії Генасамбле­ї ООН, що в Росії замовлено вже понад 1 мільярд 200 мільйонів доз «Супутника V». Заявки подали понад 40 країн, зокрема Бразилія та Індія. У грудні на зарубіжних виробництв­ах Росія зробить 2 мільйони доз, сказав Дмитрієв. Адже Росія нездатна виконати той обсяг замовлень, якими похвалилас­я з трибуни ООН. Бо, по-перше, не має складових для виробництв­а вакцини в промислови­х обсягах, а по-друге, не має підприємст­в, на яких могла б виробляти її промислови­ми партіями. Адже Кирило Дмитрієв визнав, що навіть ті два мільйони доз, які він згадав, планується виготовити на «зарубіжних виробництв­ах», якщо вже точніше, то в Індії. ■

 ??  ?? Це найшвидший випадок розробки вакцини в історії людства.
Це найшвидший випадок розробки вакцини в історії людства.

Newspapers in Ukrainian

Newspapers from Ukraine