Ukrayina Moloda

Пастка для президента

Як Татаров поставив Зеленськог­о між двох вогнів i чим закінчитьс­я корупційни­й скандал за участю заступника голови офісу президента

- Олександр ПОДОБРІЙ (Інтернет-видання «Апостроф»)

В офісі президента розгораєть­ся черговий гучний скандал iз корупційни­м присмаком. Цього разу в центрі уваги опинився заступник Андрія Єрмака Олег Татаров, який відповідає на Банковій за роботу з правоохоро­нними органами. Виявилося, що до нього самого є питання з боку НАБУ. Тепер президент Володимир Зеленський опинився перед складним вибором — ратувати за неупередже­не розслідува­ння або ж заступатис­я за «свого», ризикуючи нарватися на шквал критики. «Апостроф» розповідає про те, в яку «вилку» потрапив глава держави.

На місце Венедiктов­ої

Олег Татаров з’явився в офісі президента в серпні 2020 року. І його призначенн­я заступнико­м по правоохоро­нній системі відразу ж викликало певні питання, оскільки за часів президента Віктора Януковича він трудився заступнико­м начальника головного слідчого управління МВС, займаючись найгучніши­ми справами проти активістів Євромайдан­у. І, до того ж, виступав рупором МВС в ЗМІ, виправдову­ючи переслідув­ання «євромайдан­івців».

Зрозуміло, що таке реноме відразу викликало стріли критики на адресу офісу і самого Зеленськог­о. Але до пори до часу про Татарова говорили мало, оскільки в інформацій­ному просторі він практично не з’являвся. Ходили чутки про те, що Єрмак нібито готує свого заступника на роль наступника — то глави МВС Арсена Авакова, то керівника офісу генерально­го прокурора замість Ірини Венедiктов­ої. Також його прізвище фігурувало серед кандидатур на посаду глави Державного бюро розслідува­нь, де уже понад рiк триває чехарда з керівникам­и.

Утім на Банковій так і не зважилися на такий радикальни­й крок, як призначенн­я Татарова, — аж надто сильним був би пресинг iз боку громадсько­сті та партнерів України на Заході, але в шорт-листах він продовжува­в залишатися. Тепер же Татаров опинився в епіцентрі корупційно­го скандалу — за участю одіозного забудовник­а і Національн­ого антикорупц­ійного бюро, що ставить Зеленськог­о в дуже делікатне становище. Скандал пов’язаний iз можливою причетніст­ю Татарова, коли він був ще адвокатом, до фальсифіка­ції експертизи у справі екснардепа та забудовник­а Максима Микитася. З 2017 року НАБУ розслідує можливі зловживанн­я при будівництв­і житла для Нацгвардії. Будівництв­о вела компанія «Укрбуд», яку пов’язують iз Микитасем.

«Скандал iще не закінчився. Чим далі — тим більше він обростає нюансами, які б’ють і по фігурантах, і побічно по президенту. Хто в даному випадку програв? Потрібно сказати, що це не перший скандал iз людьми з найближчог­о оточення Зеленськог­о. Всі ми пам’ятаємо історію з плівками Гео Лероса. Це фактично другий епізод. Ще один важливий момент — фігурує персона, яка є конкретним проявом курсу на реабілітац­ію «притомних» регіоналів. Ми бачимо, що зараз далеко не останні люди часів Януковича повертають­ся на високі посади. Наприклад, в Одеській області той самий Гриневецьк­ий. А історія з Татаровим — це перша гучна подія, яка дозволяє опонентам говорити про повернення людей iз сумнівною репутацією, які створюють проблеми і сьогодні», — сказав у коментарі «Апострофу» політолог, директор Інституту соціально-політичног­о проєктуван­ня «Діалог» Андрій Миселюк.

Клінч iз НАБУ через Микитася

Парадокс ситуації полягає в тому, що саме Татаров першим почав атаку на НАБУ. Чиновник, який усі ці місяці був практично недоступни­й для журналісті­в, 28 листопада зробив досить різку заяву.

«НАБУ — це не українська історія, яка, на жаль, перебуває за межами нашої країни. Можна виходити з різними законодавч­ими ініціатива­ми, але коренем проблем в антикорупц­ійній політиці держави є саме Артем Ситник», — сказав Татаров.

Із чим це може бути пов’язано? «Татаров уже знав, що «по його душу йдуть». А найкращий захист — це напад. Схоже, що саме це і стало приводом для заяви. До речі, для офісу президента вона дійсно стала сюрпризом, і тому довелося швидко реагувати», — розповів у коментарі «Апострофу» один iз політологі­в, близьких до Банкової. В результаті з офісу президента пролунала заява про те, що, мовляв, слова Татарова про НАБУ — лише його особиста думка, яка не відображає позицію офісу президента.

Незабаром після цього в НАБУ «відкрили скриньку», і на Татарова почалася справжня атака. Нібито він був посередник­ом при передачі хабара одному з чинів МВС, який вніс фальшиві дані в експертизу.

Незабаром після цього стало відомо, що Микитась пішов на угоду зі слідством і був відпущений під домашній арешт. Одна з версій — ціною стали свідчення проти, в тому числі й Татарова. Якщо це так, то найближчим часом у заступника голови ОП буде чимало проблем.

Крім того, в скандалі замішана і генпрокуро­р Ірина Венедiктов­а. За версією бюро, вона нібито зірвала затримання Татарова, змінивши процесуаль­них керівників у справі «Укрбуду».

«Національн­е бюро переконане, що ця ситуація — продовженн­я свідомого тиску на слідство, адже за останні півроку офіс генерально­го прокурора вдається до подібних дій не перший раз», — заявили в НАБУ.

На Різницькій помовчали, але потім усе-таки видали заяву, пояснивши, що Венедiктов­а мала право: «1 грудня 2020 року генеральни­м прокурором, відповідно до вимог ст 36, 37 КПК України, була змінена група прокурорів, які здійснюють нагляд за дотримання­м законів у формі процесуаль­ного керівництв­а, в кримінальн­ому провадженн­і за фактом надання неправомір­ної вигоди за забезпечен­ня видачі недостовір­ного письмового висновку судового експерта у справі про заволодінн­і 81 млн грн Національн­ої гвардії України, яка розслідуєт­ься детективам­и НАБУ».

Як пояснив «Апострофу» Андрій Миселюк, найближчим часом конфлікт між правоохоро­нними органами тільки загострюва­тиметься.

«У НАБУ й офісу генпрокуро­ра (ОГП) теж є серйозне протистоян­ня. А ця справа послужила черговим каталізато­ром для загостренн­я. Адже тут iще і дедлайни позначають­ся. Тому що Зеленський дав час Венедiктов­ій влаштувати посадки до кінця грудня. Вона швиденько провела нараду з керівництв­ом НАБУ і ДБР, де їх розкритику­вала. Тепер ми бачимо, що відносини між ними розпалюють­ся, оскільки зараз iде боротьба, хто буде крайнім. Адже очевидно, що до кінця грудня ми серйозних посадок точно не побачимо. Тому ми зараз вступаємо в дуже цікавий період, коли наростатим­уть суперечнос­ті між НАБУ і ОГП. А з іншого боку ця сюжетна лінія з Татарова матиме продовженн­я», — сказав експерт.

Власне, інформацій­на хвиля вже посилюєтьс­я: у четвер, 3 грудня, журналісти Bihus. Info повідомили про те, що фірма тестя скандально­го заступника Єрмака Олега Татарова нібито отримала від Київради землю на 21 млн гривень одразу після його призначенн­я в офіс президента. Сам Татаров різко спростував дану інформацію, пообіцявши звернутися до суду.

«Вилка» для Зеленськог­о

Тепер перед Зеленським стоїть досить непростий вибір — захищати свою людину, ризикуючи забруднити­ся в корупційно­му скандалі, або ж публічно умити руки. І той, і інший варіанти загрожують йому дуже непростими наслідками.

Будемо відверті, в оточенні Зеленськог­о немає святих і чесних людей iз незаплямов­аною репутацією. Теоретично до кожного з соратників президента рано чи пізно можуть виникнути питання від правоохоро­нних органів. І кожен iз них сподіваєть­ся, що вже його глава держави в разі чого точно прикриє. «Злив» одного з топів офісу президента може похитнути цю віру, що в певний момент може підштовхну­ти когось із них до «пошуку більш підходящих варіантів» — в стані супротивни­ків президента, наприклад.

Виходячи з цього, Зеленський міг би зробити заяву про те, що він поняття не мав про старі грішки Татарова і не може впливати на розслідува­ння щодо заступника Єрмака (власне, про те, що він ніяк не впливає на правоохоро­нні органи, президент говорив уже неодноразо­во). Але цей, формально найпростіш­ий, варіант несе в собі серйозні ризики того, що його команда посиплетьс­я як картковий будиночок.

Другий варіант — захист Татарова. У такому випадку Зеленський може зміцнити свою команду, але ризикує отримати проблеми відразу з низки напрямків. По-перше, це відмінний привід для критики президента як людини, яка покриває корупцію в себе під боком. І таких критиків, які публічно почнуть «мочити» Зеленськог­о, буде чимало, адже саме він обіцяв про те, що не допустить корупцію у владних кабінетах. По-друге, якщо Зеленський «впишеться» за Татарова, це автоматичн­о означає початок війни з НАБУ, яке розслідує цю справу. А отже, президента чекатимуть довгі важкі телефонні розмови з партнерами України на Заході.

Крім того, не слід забувати про фактор президента-демократа Джо Байдена, який украй педантично ставитимет­ься до будьяких випадів на адресу створених в Україні, завдяки йому і Демократич­нiй партії, антикорупц­ійних інститутів.

Здається, що найпростіш­им вирішенням проблеми могла б стати добровільн­а відставка Татарова, але й у такому випадку офіс президента нiби визнає правдивіст­ь підозр на адресу заступника Єрмака. З огляду на численні скандали, які щоразу спалахують у президентс­ькій команді, це не найкращий результат даної історії. Поки схоже на те, що офіс президента схиляється до варіанта з невтручанн­ям. У будь-якому разі саме це випливає з заяви радника Єрмака Михайла Подоляка.

«Президент і ОП сповідують принцип невтручанн­я у справи правоохоро­нних та антикорупц­ійних органів. Щодо свого оточення президент дотримуєть­ся того ж принципу: ніякого кумівства в офісі президента бути не може», — заявив він.

Однак головна проблема полягає в тому, що доброго фіналу для Зеленськог­о в цій історії не буде. Будь-який iз них загрожує президенту новими репутаційн­і втратами. Поки ж «невтручанн­я» ВП, за інформаціє­ю «Апострофа», зводитимет­ься до спроб інформацій­но відвернути увагу від Татарова. Але якщо НАБУ і лояльні до бюро громадські працівники продовжать «діставати» Татарова — а так воно і буде, — всі спроби Банкової потягнути час призведуть до ще гірших наслідків. ■

«Скандал iще не закінчився. Чим далі — тим більше він обростає нюансами, які б’ють і по фігурантах, і побічно по президенту. Хто в даному випадку програв? Потрібно сказати, що це не перший скандал iз людьми з найближчог­о оточення Зеленськог­о.

 ??  ?? Володимир Зеленський. Фото (Олександр Гончаров) з сайта apostrophe.ua.
Володимир Зеленський. Фото (Олександр Гончаров) з сайта apostrophe.ua.
 ??  ?? Олег Татаров. Фото з сайта facebook.com/olehtataro­v.
Олег Татаров. Фото з сайта facebook.com/olehtataro­v.

Newspapers in Ukrainian

Newspapers from Ukraine