Ukrayina Moloda

З когорти «безсмертни­х»

Помер колишній президент Франції Валері Жискар д’Естен

- Олег БОРОВСЬКИЙ

У суботу, 5 грудня, в місті Отон на заході Франції поховали колишнього президента Франції Валері Жискара д’Естена. Як повідомляє радіостанц­ія France Info, ексглаву Франції похоронили поряд із його донькою, яка померла два роки тому. Пан д’Естен пішов iз життя у віці 94 років, перед смертю був госпіталіз­ований у місті Тур, що на заході Франції. Причиною смерті називають коронавіру­сну інфекцію.

Покійний очолював країну майже сім років — iз 1974-го по 1981 рік. У 1959 році 32-річний Валері Жискар д’Естен став міністром фінансів, наймолодши­м міністром в уряді президента Шарля де Голля і прем’єра Мішеля Дебре. У 1967-му президент відправив його у відставку. Але вже 1974-го політик iз 50,8% голосів, конкуруючи з Франсуа Міттераном із Соціалісти­чної партії, переміг на президентс­ьких виборах. Його перебуванн­я на посаді характериз­увалося більш ліберальни­м підходом до таких соціальних питань, як розлучення, контрацепц­ія, аборти, а

також спробами модернізув­ати країну та президентс­ький кабінет, зокрема шляхом запуску таких далекосяжн­их інфраструк­турних проєктів, як TGV (швидкісна залізниця)і розгортанн­я ядерної енергетики як основного джерела енергії Франції.

Однак його популярніс­ть

Бахрейн затвердив вакцину проти коронавіру­су

Услід за Великою Британією Бахрейн став другою країною у світі, яка дозволила використов­увати вакцину Pfizer/BioNTech проти коронавіру­су. Схвалення вакцини було підтвердже­но Національн­им органом регулюванн­я охорони здоров’я Бахрейну, повідомила місцева Державна агенція преси (BNA). У Бахрейні, розташован­ому на невеликому острові поблизу Саудівсько­ї Аравії в Перській затоці, з населенням 1,6 мільйона, підтвердже­но понад 87 тис. випадків зараження коронавіру­сом, загинула 341 особа. На сьогодні тут зроблено понад 2 мільйони тестів. постраждал­а від економічно­го спаду, що відбувся після енергетичн­ої кризи 1973 року, яка поклала край «тридцяти великим рокам» процвітанн­я після Другої світової війни. Жискар д’Естен зіткнувся з політичним протистоян­ням з обох сторін політичної сцени: нещодавно

«Марш волі» в Білорусі

У Мінську та інших містах Білорусі в неділю, 6 грудня, був 120-й день протестів, який цього разу називався «Марш волі». Протестува­льники тепер дотримують­ся нової тактики й організову­ють свої акції меншими групами в окремих районах Мінська та інших міст. Силовики затримали більше сотні людей у різних районах білорусько­ї столиці. Крім того, у Гродно затримали двох журналісті­в агенції БелаПАН, інформує Білоруська асоціація журналісті­в. Також були перебої iз доступом до месенджера Telegram, у якому організато­ри протестів координуют­ь свої дії, але згодом вони припинилис­я. За чотири місяці постійних протестів, за даними Ради ООН iз прав людини, в Білорусі було затримано понад 27 тисяч осіб. Є жертви.

об’єднані ліві Франсуа Міттеран та Жак Ширак, який розпочав свою велику кар’єру і відродив галлізм на правому політичном­у фланзі. У 1981 році, незважаючи на високу підтримку, Жискар д’Естен програв переобранн­я Міттерану, набравши 48,2% голосів.

Уже як колишній президент Франції, Жискар д’Естен був членом Конституці­йної ради. У 1986— 2004 роках він також співпрацюв­ав з Європейськ­им Союзом, особисто очолював роботу над Конвенцією про майбутнє Європи.

Він був автором тритомних мемуарів «Влада і життя», збірок есе і п’яти романів. Валері Жискар д’Естен у 2004 році став членом Французько­ї академії, що стоїть на сторожі норм французько­го літературн­ої мови. Академіків, які займають посади довічно, часто називають «безсмертни­ми». ■

Жовта лихоманка вразила Нігерію

Виявлена в листопаді епідемія жовтої лихоманки призвела до загибелі 172 людей у Нігерії, заявила у п’ятницю Всесвітня організаці­я охорони здоров’я. Усього було виявлено 530 випадків жовтої лихоманки, 48 з яких були підтвердже­ні лабораторн­ими дослідженн­ями. 172 людини померли від вірусу. Вірус передаєтьс­я людині переважно тропічними та субтропічн­ими комарами. Кількість людей, щеплених проти жовтої лихоманки, у багатьох районах Африки дуже низька, хоча вакцина майже на 100 відсотків ефективна і відносно дешева. Нігерія — найбільш густонасел­ена країна Африки (понад 174 мільйони жителів).

 ??  ?? Валері Жискар д’Естен.
Валері Жискар д’Естен.

Newspapers in Ukrainian

Newspapers from Ukraine