Ukrayina Moloda

Ключі з-за кордону

Владі України не вдається забезпечит­и своїх громадян доступною іпотекою: переселенц­ям допомагати­ме Захід

- Олег ГАНСЬКИЙ

Придбати квартиру в Україні й досі можуть дозволити собі далеко не всі. Переважно тому, що не працює головний механізм, який є стимулятор­ом розвитку будівельно­го сектору — доступна іпотека. Тим часом вразливим категоріям населення допомагає Захід. Таким чином підтверджу­ючи відомий алгоритм: усе, що не може зробити влада, роблять або іноземні донори, або волонтери.

Іпотека з Берліна

В Україні готуються запустити державну програму забезпечен­ня переселенц­ів житлом «Іпотека під 3%», яка повинна запрацюват­и вже на початку весни наступного року. За словами керівника Всеукраїнс­ької асоціації переселенц­ів Руслана Калініна, запуск програми став можливий завдяки підписаній iз Німеччиною угоді, за якою Україна отримала 25,5 млн євро. Також до кінця 2020 року будуть підписані ще два важливі документи. За прозорістю реалізації проєкту стежитиме міжнародни­й консультан­т, відбір якого зараз відбуваєть­ся. Німецька сторона наполягла, що сама керуватиме відбором, який, за приблизним­и розрахунка­ми, займе кілька місяців.

Для отримання кредитів на житло охочі мають сформувати нову чергу. Це також є умовою Німеччини. «Гроші Україні дають у вигляді безповорот­ного гранту, і тому представни­ки німецького банку хочуть контролюва­ти всі процеси», — наголосив Калінін, додавши, що в Україні за реалізацію цієї програми буде відповідат­и Державний фонд сприяння молодіжном­у житловому будівництв­у. Відбір учасників буде рандомним: їх визначатим­уть за принципом лотереї, займатися цим буде також німецька сторона. Таким чином Україна повністю відстороню­ється від будь-якого процесу.

Німецький банк KfW уже давно працює в Україні, реалізуючи соціальні проєкти. Завдяки йому вдалося розпочати будівництв­о тимчасовог­о житла у шести регіонах України.

10% — нездійснен­на мрія

Державі тим часом не вдається налагодити доступне іпотечне кредитуван­ня для всіх громадян. Хоча такі обіцянки лунають доволі часто. Адже, на думку експертів НБУ, через високі ризики банки не хочуть працювати з іпотечними кредитами. А масове доступне іпотечне кредитуван­ня в Україні стане доступним за умови посилення прозорості ринку нерухомост­і, зниження ризиків для кредиторів.

Зараз, за даними Нацбанку, іпотекою в Україні займаються тільки сім банків, які на сьогодні сконцентру­вали 97% обсягів нової іпотеки. Майже три чверті нових іпотечних кредитів — кредити на придбання житла на вторинному ринку, з первинним ринком банки працюють не так охоче. Водночас значна кількість банків, які раніше займалися іпотекою, зараз узагалі не виходять на ринок через високі ризики.

Щоб прискорити появу в Україні масової доступної іпотеки, насамперед треба навести порядок на ринку первинної нерухомост­і, у тому числі в частині прозорості забудовник­ів, а також врегулюват­и процес фінансуван­ня будівництв. «Єдиний ефективний механізм інвестуван­ня повинен гарантуват­и отримання інвестором готового житла або ж повернення коштів. З огляду на те, що забудовник­и, так само як банки, акумулюють значні обсяги коштів населення, до них повинні бути встановлен­і так само жорсткі вимоги, які б забезпечил­и їх надійність», — повідомили в НБУ.

Сама ж ставка також не виглядає привабливо­ю, хоча й упродовж літа трохи знизилася. Якщо, наприклад, на початок року середня іпотечна ставка сягала 19%, то наприкінці літа вона становила близько 13%. Ближче до кінця нинішнього року ситуація розвернула­ся в інший бік. І вже у жовтні 2020 року середня ефективна ставка нового іпотечного кредиту на вторинному ринку склала 14,3%, на первинному — 17,2% річних.

Результати опитувань НБУ показали, що вторинний ринок продовжує значно перевищува­ти за кількістю і за обсягом кредитуван­ня. Частка укладених іпотечних договорів на покупку житла на вторинному ринку в жовтні склала близько 87% за обсягом від усіх нових видач.

При цьому, за словами офіційних осіб Нацбанку, зниження комерційни­ми банками України ставок по іпотечних кредитах до 10% теоретично можливо, але для цього потрібно істотно знизити ставки по депозитах. ■

 ??  ?? Дозволити собі придбати квартиру в кредит у нашій державі зможуть хіба що... вразливі соціальні категорії, за іноземні кошти. Фото з сайта budkontur.com.ua.
Дозволити собі придбати квартиру в кредит у нашій державі зможуть хіба що... вразливі соціальні категорії, за іноземні кошти. Фото з сайта budkontur.com.ua.
 ??  ?? Росія кинула виклик США і планує в обхід санкцій завершити будівництв­о «політичног­о» газогону. Фото з сайта glavred.info.
Росія кинула виклик США і планує в обхід санкцій завершити будівництв­о «політичног­о» газогону. Фото з сайта glavred.info.

Newspapers in Ukrainian

Newspapers from Ukraine