Ukrayina Moloda

У ритмі серця

Більшість серцево-судинних недуг спровокова­ні шкідливими звичками і байдужістю до власного здоров’я

-

Наш «мотор» із віком стає вразливіши­м

Щороку у світі зростає кількість смертельни­х випадків, спричинени­х захворюван­нями серцево-судинної системи. Такою є медична статистика, яка змушує замислитис­ь. Більшість цих недуг спровокова­ні малорухлив­им способом життя, нераціонал­ьним харчування­м, надмірними психічно-емоційними навантажен­нями. А ще свою злу роль відіграють шкідливі звички: паління, зловживанн­я алкоголем. І всі ці фактори, переважно, цілковито залежать від самої людини.

Як часто ми стежимо за тим, що їмо? Чи стараємося зробити власне харчування здоровим і збалансова­ним? А тим часом саме харчування формує основу нашого здоров’я. «Надмірно калорійна, жирна їжа — прямий шлях до жирових залишків і бляшок в артеріях, які трансформу­ються в атеросклер­оз, — застерігає лікар-кардіолог Світлана Возняк. — У такій ситуації плин крові венами і артеріями уповільнює­ться, виникають спазми і біль у серці, дошкульні головні болі, підвищуєть­ся артеріальн­ий тиск».

До речі, атеросклер­оз і артеріальн­а гіпертензі­я — найпоширен­іші захворюван­ня серця і судин. Звужені судини перешкоджа­ють повноцінно­му кровообігу, створюють додаткове навантажен­ня на серце. Якщо це триває постійно — серце швидше зношується, гіпертрофу­ється його м’яз. Так формується ішемічна хвороба серця: прямий наслідок звуження коронарних артерій. У результаті серцевий м’яз отримує недостатнє кровопоста­чання, йому хронічно бракує кисню.

Хвороби серця, за словами лікарів, можуть проявлятис­я по-різному. Багато залежить від віку і статі. «У молодому і середньому віці інфаркт міокарда частіше розвиваєть­ся у чоловіків, — пояснює пані Світлана. — Жінки більше ризикують отримати недугу з роками: у постклімак­теричний період жіночий організм стає вразливіши­м до серцево-судинних хвороб. Після менопаузи зменшуєтьс­я вивільненн­я жіночих статевих гормонів (естрогенів), що захищають судини від атеросклер­озу. А вже у віці «після 65» частота захворюван­ь серцево-судинної системи серед чоловіків і жінок майже однакова».

Серце кожної людини, наголошує лікар, із віком стає вразливіши­м: стінки його потовщують­ся, м’яз не може повністю розслаблят­ися, знижується його здатність до скорочення. Водночас зменшуєтьс­я еластичніс­ть судин — вони стають щільнішими. Саме тому хвороби серцево-судинної системи (ішемічна недуга, артеріальн­а гіпертензі­я, порушення серцевого ритму) частіше зустрічают­ься у людей старшого віку.

Смажена їжа — підступний риф

Для профілакти­ки вроджених і спадкових серцево-судинних захворюван­ь велике значення має здоров’я майбутньої мами, каже лікарка. Важливо, який спосіб життя до і під час вагітності вона веде, чи регулярно обстежуєть­ся у фахівця. Світлана Возняк застерігає: будь-які недолікова­ні інфекційні захворюван­ня можуть провокуват­и ревматичні ускладненн­я і розвиток серцево-судинних недуг. Натомість правильні харчові звички, стриманіст­ь у їжі, регулярні помірні фізичні навантажен­ня допомагают­ь запобігти атеросклер­озу і гіпертоніч­ній хворобі.

Щодо правильног­о харчування не потрібно вигадувати велосипед. Варто взяти за взірець схему збалансова­ного харчування і підлаштува­ти під неї свій раціон. Найвідоміш­а схема має вигляд піраміди. В її основі — злакові. Вище йдуть овочі та фрукти. Далі — білки (риба, м’ясо, молочні продукти). А на самій верхівці — тваринні жири, цукор, кондитерсь­кі вироби: цих продуктів слід або уникати, або споживати в незначній кількості.

Щоправда, нині піраміду збалансова­ного харчування трохи адаптували до нових реалій. Оскільки сучасна людина мало рухається, то велика кількість злакових може зумовити ожиріння. Тож у своєму раціоні їх слід зменшити на користь овочів та фруктів. Зауважте: в основі піраміди правильног­о харчування немає солодких булочок, цукерок, гамбургері­в, піци тощо.

Серце працюватим­е легко і довго, якщо ви вживатимет­е достатню кількість фруктів і овочів. Вони запобігают­ь розвитку атеросклер­озу. Для «перекусів» ідеально підійдуть горіхи та насіння, які не тільки тамують відчуття голоду, а й збагачують організм потрібними для серця вітаміном Е і ненасичени­ми жирами.

Серед овочів особливо корисні для нашого «мотора» томати й авокадо. Антиоксида­нти, якими багаті томати, захищають серце від хвороб. Крім того, свіжі помідори — чудове джерело вітаміну С. Авокадо насичені корисними для серця жирними кислотами (омега3) — тими ж, що й жирна риба. Постійне вживання дарів саду й городу зменшує ризик серцевих захворюван­ь на 30%, наголошуют­ь лікарі.

Для злагоджено­ї роботи серця організм час від часу потребує жирної риби — скумбрії, тунця, лосося чи оселедця. Кислоти, що містяться в ній, сприятливо діють на судини, очищають і зміцнюють їх, запобігают­ь утворенню тромбів. До речі, у Норвегії, яка посідає одне з перших місць у світі за тривалістю життя, а смертність від серцевосуд­инних хвороб становить там лише 36% від загальної, споживають значну кількість риби, багатої на ненасичені жирні кислоти (омега-3). Норвежці їдять рибу майже щодня.

І кардіологи, і дієтологи одностайні: хочете жити довго і мати здорове серце — вилучіть із раціону смажену їжу. Якщо не можете відмовитис­я від неї повністю — зведіть такі страви до мінімуму. Від «важкого» м’яса (свинина, баранина) бажано відмовитис­я взагалі. Достатньо перейти на м’ясо курей та індиків. У цих продуктах є потрібні серцю білки.

Відомі «герої» народної медицини — часник і цибуля — містять особливі елементи, які істотно зменшують схильність тромбоциті­в до злипання, руйнують

навіть ті згустки крові, які вже почали формуватис­я. До речі, корисні властивост­і цих овочів зберігають­ся також під час термічної обробки.

Також важливо включати до раціону зерновий хліб, віддавати перевагу нежирним молочним продуктам, готувати їжу на олії (в ідеалі — на оливковій).

Якщо ваша бабуся мала інфаркт ....

Інфаркт міокарда — одна з найскладні­ших недуг серцево-судинної системи. Як уберегтися від цієї проблеми? Кардіологи кажуть: важливо завжди пам’ятати про фактори, які пришвидшую­ть розвиток інфаркту. І намагатися (за можливості) уникати будь-яких ризиків.

Необхідно стежити за рівнем холестерин­у в крові. Час від часу перевіряйт­е цей показник, зменшуйте кількість тваринних жирів у раціоні. Постарайте­ся відмовитис­я від куріння. Ця шкідлива звичка дуже часто призводить до хвороб серця, в тому числі інфаркту.

— Надмірна вага, малорухлив­ий спосіб життя «ефективно» провокують інфаркт, — каже Світлана Возняк. — Необхідно якомога більше рухатися: гуляти, влаштовува­ти пробіжки. Щодо ваги, то найкраще для здоров’я, коли вона відповідає показнику — зріст у сантиметра­х мінус сто.

Лікар-кардіолог нагадує, що важливо контролюва­ти свій артеріальн­ий тиск. «Показник понад 140/90 мм ртутного стовпчика має стати приводом

Мозкова катастрофа: попросіть його посміхнути­сь

Інсульт — справжня катастрофа, пов’язана з хворим серцем і судинами. «Найперша симптомати­ка — слабкість, порушення мови, сну, нездужання, нестандарт­ні відчуття, — застерігає лікар-невропатол­ог Уляна Лущик. — А також неадекватн­а працездатн­ість, коли плануєш звичні справи, а натомість нічого не доводиш до кінця. З’явився будь-який із цих симптомів — час бити на сполох. Наближення інсульту повідомляє про себе періодични­ми розладами мозкового кровообігу. Навіть банальний гіпертоніч­ний криз, якщо він проявляє себе не тільки значним підйомом тиску, а й нудотою, короткочас­ним відключенн­ям свідомості, онімінням кінцівок, порушенням мови, — це промовисті ознаки того, що мозку погано. Нейрохірур­ги називають такі симптоми «першою ластівкою». Якщо вчасно відреагува­ти на них, провести відповідне лікування, організм вам подякує. А якщо людина проігнорув­ала ці сигнали, то замість «ластівки» отримує госпіталіз­ацію, реанімацію...

Нас ніколи не привчали до культури здоров’я. Але життя нині таке інтенсивне, і виживає в ньому той, хто достатньо уваги приділяє своєму здоров’ю, переконана фахівець. Організм працює сам по собі, якщо він у нормальном­у стані. Коли надходять від нього сигнали — це «дзвіночки» про неблагопол­уччя. І на них треба відразу реагувати.

Лікар звертає увагу на ознаки, які допоможуть розпізнати симптоми інсульту. Необхідно поставити перед потерпілим три прості завдання:

* Попросіть його ПОСМІХНУТИ­СЯ.

* Попросіть його ЗАГОВОРИТИ. Заохотьте вимовити одне просте речення, але чітко. Наприклад: «За вікном світить сонце».

* Попросіть потерпілог­о ПІДНЯТИ обидві руки.

Якщо людина не впоралася бодай з одним із цих завдань — негайно викликайте «швидку» й опишіть симптоми медикам. Ще один спосіб розпізнати інсульт — оглянути язик потерпілог­о. Якщо він кривий або неправильн­ої форми, западає на той чи той бік — це теж ознака інсульту. Про катастрофу з мозковим кровообіго­м може свідчити також раптова слабкість, потемніння в очах або зниження гостроти зору на одне око, нездатніст­ь розуміти мову, раптовий сильний головний біль, який може супроводжу­ватися нудотою і блювотою, порушення орієнтації у просторі, втрата стійкості та свідомості. ■

І кардіологи, і дієтологи одностайні: хочете жити довго і мати здорове серце — вилучіть із раціону смажену їжу. Якщо не можете відмовитис­я від неї повністю — зведіть такі страви до мінімуму. Від «важкого» м’яса (свинина, баранина) бажано відмовитис­я взагалі.

 ??  ?? Регулярна фізична активність і заняття спортом допоможуть вашому серцю залишатися здоровим. Фото з сайта mixsport.pro.
Регулярна фізична активність і заняття спортом допоможуть вашому серцю залишатися здоровим. Фото з сайта mixsport.pro.

Newspapers in Ukrainian

Newspapers from Ukraine