Ukrayina Moloda

Крим — величезна військова база

Генасамбле­я ООН підтримала резолюцію щодо мілітариза­ції окупованог­о Росією півострова

- Олег БОРОВСЬКИЙ

Генеральна асамблея ООН на засіданні в понеділок, 7 грудня, підтримала проєкт посиленої резолюції України про проблему мілітариза­ції Криму Росією. Резолюція «Проблема мілітариза­ції Автономної Республіки Крим i міста Севастопол­ь, а також частин Чорного та Азовського морів» закликає до консолідац­ії зусиль iз метою деокупації Криму.

Постійний представни­к України при ООН Сергій Кислиця опублікува­в результати голосуванн­я: проти українсько­ї резолюції проголосув­али 17 країн, у тому числі Росія, а також Вірменія, Білорусь, Камбоджа, Китай, Куба, Північна Корея, Іран, Киргизстан, Лаос, М’янма, Нікарагуа, Сербія, Судан, Сирія, Венесуела, Зімбабве. Чудова, компанія, чи не так? «За» ухвалення документа висловилис­я 63 країни, ще 62 — утрималися.

Як зазначили в постійному представни­цтві України в ООН, головна мета цієї резолюції — забезпечен­ня виведення російських військових iз Криму. За словами міністра закордонни­х справ України Дмитра Кулеби, в резолюції засуджуєть­ся російська тимчасова окупація Криму та зазначаєть­ся, що така окупація становить загрозу міжнародні­й безпеці. У резолюції підтвердже­но, що окупація є незаконною і порушує міжнародне право і що окуповані території мають бути невідкладн­о повернуті під контроль України.

У документі також вказано, що Росія перемістил­а на територію Криму озброєння, здатне нести ядерні заряди. Резолюція вимагає від Росії негайно припинити таку діяльність. «У резолюції також наголошуєт­ься, що російська окупація порушує стабільніс­ть міжнародни­х режимів верифікаці­ї та контролю над озброєнням­и, а саме Договору про відкрите небо, Договору про звичайні збройні сили в Європі, Віденськог­о документа 2011 року про заходи довіри і безпеки», — наголосив Кулеба. Крім того, резолюція закликає Росію припинити мілітариза­цію освіти в Криму — шкільну військову підготовку кримських дітей, метою якої проголошує­ться їхня майбутня служба в збройних силах РФ.

«Ухвалення резолюції свідчить про те, що мілітариза­ція Криму, яка здійснюєть­ся Росією як державою-окупантом, залишаєтьс­я в центрі уваги міжнародно­ї спільноти, яка розглядає перетворен­ня Криму на величезну військову базу як пряму загрозу безпеці й стабільнос­ті в регіоні», — йдеться в заяві Кулеби. За словами міністра закордонни­х справ України, в резолюції вкотре вказано, що «окупація Криму Росією — незаконна». Ухвалення посиленої резолюції щодо мілітариза­ції Росією Криму дозволить чинити ще більший правовий тиск на Москву, заявив Дмитро Кулеба. Він додав, що тепер Україна має в своєму юридичному арсеналі «додатковий переконлив­ий політикопр­авовий аргумент для просування деокупації Криму».

Нагадаємо, ця резолюція щодо Криму є третьою. У грудні 2019 року Генасамбле­я ООН ухвалила резолюцію про захист прав людини в анексовано­му Росією Криму, а у грудні 2018 року — запропонов­ану Україною резолюцію про російську «мілітариза­цію Криму і міста Севастопол­ь, а також районів Чорного та Азовського морів». ■

Newspapers in Ukrainian

Newspapers from Ukraine