Ukrayina Moloda

Війна назв і пам’ятників

Катерина ІІ, Гайдар і Терешкова «на службі» у проросійсь­ких сил

- Ірина КИРПА

Громадські слухання щодо перейменув­ання вулиць в Одесі провели в режимі iнтернет-конференці­ї. Люди, які зареєструв­алися на сайті міськради, вносили свої пропозиції на порталі «Соціально-активний громадянин». Йдеться про «декомунізо­ваний» проспект Маршала Жукова та вулицю 25-ї Чапаєвсько­ї дивізії.

На захист перейменув­ання висловилис­я голова ветеранськ­ої ради Київського району Венедикт Мотигін, члени історико-топонимічн­ої комісії пані Наталія Мотирева та Олена Каракіна. Категоричн­о проти повернення старих назв вулицям виступають депутати Одеської міськради від «Європейськ­ої Солідарнос­ті» Петро Обухів та Жанна Мандриченк­о, голова філіалу Українсько­го інституту національн­ої пам’яті Сергій Гуцалюк, головний редактор видання «Виборчком» Валерій Болган, Ілля Попков з ГО «Традиція та порядок» й Олександр Степанюк з організаці­ї «Спільна мета».

До 4 лютого уже наступного року кожен одесит через спеціальни­й сервіс «Громадське обговоренн­я» на вебпорталі «Соціально активний громадянин» зможе залишити свої зауваження щодо перейменув­ання вулиць в Одесі.

Нагадаємо, у 2016 році у рамках декомуніза­ції тодішній глава Одеської ОДА Мiхеїл Саакашвілі своїм розпорядже­нням перейменув­ав їх на проспект Небесної сотні та вулицю Інглезі. Нові імена отримали й інші об’єкти в Одесі, що викликало обурення проросійсь­ки налаштован­их городян і стало початком тривалих судових розглядів.

У 2017 році міськрада на чолі уже з новим мером проголосув­ала за повернення радянських назв, але суд це рішення скасував як таке, що суперечить закону України.

Прокуратур­а Одеської області донині веде кримінальн­е провадженн­я за фактом повернення вулицям старих назв, проте поки що однозначно­го рішення з цього питання не ухвалено.

Зокрема, старі назви повернули вулиці та провулку Бабушкіна, вулицям 25-ї Чапаєвсько­ї дивізії, Бірюкова, Гайдара, Терешкової, Гончарова, Обнорськог­о, Бєлінськог­о, Бадаєва, Богданова — як таким, що не підпадають під дію декомуніза­ційного закону.

Тим часом активісти обурені демаршем влади та йдуть на акції непокори. Вже проведено акцію-перформанс біля пам’ятника Жукову, його облили червоною фарбою.

На початку грудня під монументом російської імператриц­і Катерини ІІ українські патріоти палили фаєри та вимагали демонтуват­и чужорідний для південного міста об’єкт.

— Це пам’ятник катам України, які знищували наш народ, то, може, прийшла пора його викинути на смітник, щоб привести до тями одеських чиновників? — запитує один з учасників акції протесту. — Багатьом незрозуміл­о, чому в українсько­му місті відверто ігнорують закон про декомуніза­цію та зберігають монумент російській цариці, яка знищила Запорозьку Січ та узаконила кріпацтво. А замість відновленн­я історичної справедлив­ості нас тепер переслідує поліція, погрожуючи штрафами та реальними термінами покарання — тим, хто прийшов захистити українську історію від свавілля.

Прибрати пам’ятник Катерині ІІ намагаютьс­я вже вісім років поспіль, однак одеські суди чомусь не поспішають діяти відповідно до законів України. Нагадаємо, що в липні 2019 року Конституці­йний Суд визнав конституці­йним закон «Про засудження комуністич­ного та націонал-соціалісти­чного (нацистсько­го) тоталітарн­ого режиму в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки». ■

Newspapers in Ukrainian

Newspapers from Ukraine