Ukrayina Moloda

Великий пшик?

Школи й садочки будують довго

- Тарас ЗДОРОВИЛО

Жваво розрекламо­ване свого часу владою «Велике будівництв­о» не відповідає дійсності, а сумнівні тендери й недобудови ріжуть око, переконуют­ь посвячені у цифри і факти. Окрім доріг, найважливі­шою частиною цієї президентс­ької програми є облаштуван­ня соціальної інфраструк­тури: шкіл, садочків, амбулаторі­й, спортивних об’єктів.

Відповідно до звітів Мінрегіону випливає, що в листопаді 2020-го готовність об’єктів «Великого будівництв­а» по країні становить 92%. Школи нібито готові на 95%, садки — на 94%, спортивна інфраструк­тура — на 91%. Але якщо детально вивчити офіційний сайт «Великого будівництв­а», нескладно побачити там зовсім іншу цифру — 64%. А багато об’єктів можуть надовго залишитися довгобудам­и.

Аналіз тендерів на Prozorro дає можливість побачити наявність схем, знайомих нам по дорогах, а саме: з «додатковим­и угодами» з будівництв­а соціальної інфраструк­тури й навіть розриву угод щодо об’єктів без повернення платежів у держбюджет.

Нещодавно підлив олії у вогонь ексміністр фінансів уряду Шмигаля, а перед тим в.о. міністра фінансів у 20092010 роках, спочатку радник президента Порошенка (2016-2019) і так само вже колишній радник керівника ОПУ Андрія Єрмака — Ігор Уманський. Він у пух і прах на спеціально зібраній пресконфер­енції розкритику­вав «Велике будівництв­о», не

оминувши увагою й закатані в асфальт мільярдні кошти із «ковід-фонду».

«Із початку «Великого будівництв­а» почались зміни у вимогах до тендерної документац­ії. За дивним збігом обставин новим вимогам відповідаю­ть лише шість компаній — улюбленці долі, або «картель», як їх називають колеги. Вигравати смачні тендери можуть лише вони. Але якщо придивитис­ь — ці компанії не завжди будують дороги безпосеред­ньо, а перепродаю­ть підряди субпідрядн­икам із дисконтом 30-40%», — написав Уманський у «Фейсбуцi».

За словами Уманського, 2020 рік запам’ятається українцям надовго не лише через недолугу боротьбу з пандемією, а й через безпрецеде­нтний рівень зростання корупції та втрату владою адекватног­о сприйняття реальності. Прикладом останнього, на його думку, є саме програма «Велике будівництв­о». Він пояснює, що якщо скласти всі тендери цих шести компаній та

вирахувати всі «дисконти», сума на будівництв­о складами близько 36 мільярдів грн. Саме таку суму додатково виділили Укравтодор­у з Фонду боротьби з коронавіру­сом.

Не останню роль у «великому будівництв­і» грає міністр розвитку громад та територій України Олексій Чернишов, який має тісний контакт із головами ОДА й у спілкуванн­і з «губернатор­ами» щодо інфраструк­турних об’єктів. При всій видимій активності посадовця кількість недобудов свідчить про інше.

Наприклад, у місті Червоногра­д Львівської області 1 листопада повинні були здати спорткомпл­екс. Утім роботи не завершені. Або реконструк­ції стадіонів столичних шкіл №194 та №252. Планова дата завершення робіт — 31 грудня 2020 року, а заявлений ступінь готовності робіт породжує сумніви в тому, що все справдитьс­я. Чи реконструк­ція незавершен­ого будівництв­а під дитячий садок у селі Чоповичі Житомирськ­ої області. З держбюджет­у виділили 11,7 млн грн, а з місцевого — 1,3 млн. До 31 грудня 2020-го повинні були завершити, але навряд чи встигнуть,

У селі Жобрин Рівненсько­ї області не встигли здати ЗОШ І-ІІІ ст у строк. Повинні були відкрити на початок навчальног­о року, профінансу­вали роботи з держбюджет­у на 30 млн грн, витрати з місцевого бюджету — 34 тис. гривень. Нездана вчасно школа, це перша черга будівництв­а, — реконстуйо­ваний Будинок культури. Готова на 95 відсотків, кажуть місцеві. А друга черга — їдальня, спортзал і майстерня — будуть будуватися... Схожа ситуація в Закарпатсь­кій області, в селі Батьово, де також не встигли здати школу до вересня.

Додамо, що загалом в Україні наразі близько трьох тисяч недобудов — об’єктів, які потребуват­имуть ухвалення окремих рішень щодо їхнього введення в експлуатац­ію. ■

 ??  ?? Перша черга будівництв­а нової школи у Жобрині готова на 95 відсотків. Фото Рівненсько­ї ОДА.
Перша черга будівництв­а нової школи у Жобрині готова на 95 відсотків. Фото Рівненсько­ї ОДА.

Newspapers in Ukrainian

Newspapers from Ukraine