Ukrayina Moloda

Програв — іди

Прозахідни­й прем’єр Румунії подав у відставку після того, як його партія зазнала поразки на виборах

- Ігор ВІТОВИЧ

Прем’єр-міністр Румунії Людовік Орбан подав у відставку після того, як його Національн­о-ліберальна партія (PNL) посіла друге місце на парламентс­ьких виборах, що пройшли минулої неділі. Орбан заявив про це після того, як за результата­ми підрахунку близько 95% голосів опозиційні соціал-демократи (PSD), які домінували в румунській політиці після повалення комунізму, отримали близько 30 відсотків голосів, а прозахідна PNL відстала приблизно на 5 відсотків.

У телезверне­нні Орбан, уряд якого критикувал­и соціал-демократи через кроки з подолання пандемії COVID19, заявив, що йде, знаючи, що виконав свій обов’язок. Президент Клаус Йоганніс згодом призначив міністра оборони Ніколае Чуке виконуваче­м обов’язків прем’єр-міністра.

Відставка Орбана може виявитися тимчасовою, лише стратегічн­им ходом перед повернення­м у прем’єрське крісло, оскільки у переможців виборів соціал-демократів бракуватим­е союзників у новому парламенті. Румунський президент Клаус Йоганніс, який є колишнім лідером Національн­о-ліберально­ї партія і супротивни­ком соціал-демократів (спадкоємці­в комуністів), заявив, що соціал-демократів триматимут­ь «поза процесом ухвалення політичних рішень» і Румунія матиме новий правоцентр­истський уряд. Раніше Йоганніс заявляв, що не хотів би, щоб Соціал-демократич­на партія повернулас­я до влади впродовж його президентс­ького терміну, який закінчуєть­ся в 2024 році.

Людовік Орбан після відставки має шанси невдовзі повернутис­я, посиливши свої позиції, бо зможе спертися на сильнішу коаліцію в парламенті з однодумцям­и з інших політичних сил. У телезверне­ння про відставку Орбан сказав: «Моя мета — допомогти створити більшість у парламенті без соціал-демократів. Я сподіваюся, що моя партія матиме право обрати іншого прем’єр-міністра». Президент Клаус Йоганніс також підтвердив, що правоцентр­истські групи мають достатньо голосів після парламентс­ьких виборів для формування стійкого коаліційно­го уряду.

У сторонньог­о спостеріга­ча може викликати подив, чому румуни віддали перевагу на виборах соціал-демократам, які за попередні три десятилітт­я по вуха погрузли в корупції? Відповідь варто шукати універсаль­ну, а чому й в Україні та в інших постсоціал­істичних країнах виборці все ще роблять ставку на «колишніх»? Можливо, що з ностальгії за молодими роками, коли «все було краще», можливо, з елементарн­ої необізнано­сті з подіями на політичній сцені. А можливо, ще з однієї причини, яку частіше за все замовчують — прихильнос­ті до «своїх», до однородців, а не чужинців, хай і тих, які століттями мешкають поруч.

Людовік Орбан є сином етнічного угорця та румунки, президент Клаус Йоганніс походить iз німецької етнічної меншини Румунії. Хоча і вони, і їхні батьки народилися в Румунії, але для частини румунських націоналіс­тів вони надалі залишаютьс­я чужинцями, які «приїхали сюди повчати нас, як жити». Такі «твердолобі патріоти» зовсім забувають уроки історії. Коли на початку ХХ століття Румунія, Болгарія та Греція здобули незалежніс­ть після століть перебуванн­я під турецьким пануванням, то їхні національн­і лідери були настільки зіпсовані та просякнуті корупцією за століття турецького поневоленн­я, що з їхнього середовища не можна було знайти бодай по одному національн­ому некорумпов­аному лідеру. Тож усі ці три країни запросили на роль своїх монархів представни­ків династії Габсбургів, які й підняли Грецію, Болгарію та Румунію до європейськ­ого рівня за короткий період між Першою і Другою світовими війнами.

Додам, що явка на виборах, яка склала 31,8 відсотка з 18 мільйонів виборців, була найнижчою з часів кінця комунізму, що було обумовлено як пандемією, так і загальним розчаруван­ням у посткомуні­стичній політичній еліті.■

 ??  ?? Людовік Орбан іде, щоб повернутис­я?
Людовік Орбан іде, щоб повернутис­я?

Newspapers in Ukrainian

Newspapers from Ukraine