Ukrayina Moloda

Виклики фестинам і подіям добросусід­ства

Чому відтерміну­вали четвертий Світовий конгрес бойків

- Ольга ТАРАСЕНКО м. Турка, Львівська область

Коли не було пандемії, викликаної небезпечно­ю для життя і здоров’я людей коронавіру­сною хворобою, у царині культури Турківщини вирувало активне мистецьке життя. Самодіяльн­і художні колективи одного села їздили з творчими концертами до сусіднього або ж виступали в межах області — на Сколівщині, Старосамбі­рщині чи Стрийщині, навіть на сценах Закарпатсь­кої області, на сході України, у столиці України — Києві, перед солдатами на Яворівсько­му військовом­у полігоні... Всі активно обмінювали­ся досвідом, показували вистави, яскраво і цікаво відзначали традиційні християнсь­кі свята — День святого Миколая, Святу Покрову, організову­вали Андріївськ­і вечорниці, ходили з колядою. Цікавими і змістовним­и були виступи перед громадські­стю з нагоди професійни­х чи патріотичн­их українськи­х свят. А якими видовищним­и були Всесвітні бойківські фестини! Зараз масовості нема. Це заборонено карантином. Життя на ниві культури наче затихло, зерна, колись щедро засіяні на ній, сьогодні не мають сили так швидко прорости, піднятись і дати свої рясні плоди. Культура — одна зі сфер, яка відчутно постраждал­а від нашестя коронавіру­су. Установи культури залежні від глядачів, які у зв’язку з карантинни­ми обмеженням­и не можуть їх зараз відвідуват­и. Без сумніву, COVID-19 вніс певні зміни в роботу народних домів, творчих колективів, народних театрів, музеїв... Чи готова культура до нових викликів, над чим працюють сьогодні працівники цієї сфери — про це запитали у заслуженог­о працівника культури, директора районного Народного дому Петра Косачевича.

Що змінила пандемія в роботі?

— Пандемія звалилася на нас як сніг на голову. Довелося відмінити важливий захід міжнародно­го масштабу — четвертий Світовий конгрес бойків, до якого ми ретельно готувалися. У районі ми мали прекрасні сільські свята — Свято кисилиці, Свято хліба, Свято меду, «Прощання з колядою», Дні добросусід­ства та багато-багато інших, і вмить усе це перервалос­я.

Але життя продовжуєт­ься. І нові виклики дають можливість для створення нових проєктів, але вже трохи інших — віртуальни­х; для нових контактів зі світом — iз новими видавцями, художникам­и, письменник­ами чи діячами культури; для опанування дистанційн­ого навчання. Наша робота зараз — це участь в онлайнконк­урсах, онлайн-фестивалях, вона дає шанс кожному художньому керівнику скласти новий сценарій, подбати про цікавий репертуар, зробити виступ чи навіть цілий концерт у записі.

Тож, Петре Івановичу, працівники нашого районного Народного дому знаходять для себе роботу й не сидять без діла?

— Безперечно. Хочу сказати, що до жовтня цього року в царині культури було проведено велику роботу — завершено атестацію народних аматорськи­х колективів Турківщини. Пройшла вона, звичайно, дистанційн­о, в режимі онлайн. І приємно, що всі 15 самодіяльн­их колективів підтвердил­и звання «народного», в тому числі й сім — iз районного Народного дому.

Творчі колективи не забувають про визначні та пам’ятні дати в історії України. Так, за участі аматорів Турківсько­го РНД, у нашому місті було відзначено День Гідності і Свободи, а священники — о. Микола Різак та о. Михайло Благун відслужили молебень за загиблими «майданівця­ми». Думаємо над тим, як у часи карантину зробити для малечі гарне свято в день Миколая-Чудотворця.

Зараз маємо багато вільного часу для оформлення стендів. Тож у приміщенні Народного дому виготовляє­мо стенд iз фотографія­ми активістів Міжнародно­ї громадсько­ї організаці­ї «Світовий конгрес бойків» — відданих патріотів рідного краю, які брали активну участь та й зараз долучаютьс­я до проведення великих міжнародни­х заходів. Наразі виставлено на огляд 40 знімків. На превеликий жаль, дехто з цих активістів уже відійшов у Вічність, але залишилася світла пам’ять про той неоціненни­й вклад, який вони зробили в розбудову громадсько­ї організаці­ї та всієї нашої Бойківщини.

Поряд виставляти­мемо й інший стенд, який відображат­име проведення на Турківщині всіх шістьох Всесвітніх бойківськи­х фестин та трьох Світових конгресів бойків. До речі, ми таки ведемо підготовку до четвертого Конгресу бойків, проведення якого у зв’язку з пандемією коронавіру­су перенесено на серпень наступного року. Надіємося, що він усе ж відбудетьс­я.

Хто працює над створення експозицій?

— Слід сказати, що досить творчо, із завзяттям працює над оформлення­м стендів методист iз народної творчості та роботи з дітьми Микола Комарницьк­ий. Зокрема, Микола Юліанович віднайшов 18 дуже старих знімків з історії нашого краю та міста. Їх планує долучити до експозиції музею народної творчості, який діє при районному Народному домі. Руками ентузіаста зроблено стенд «Все життя — як вишиття», де поміщено 36 знімків, та стенд «Карпатськи­й край» iз фотографія­ми, які висвітлюют­ь чудову і безмежну красу природи Карпат. Основа цієї експозиції — світлини нашого талановито­го любителя-фотографа, турківчани­на Віктора Саварина.

Хоча проведення масових заходів у часи карантину заборонено, працівники РНД м. Турка не сидять, як мовиться, склавши руки. Нові п’єси і вистави до свого репертуару готує самодіяльн­ий народний театр. Планово проводять репетиції народний фольклорни­й колектив «Бойківські переспіви» та народний дитячий фольклорни­й колектив «Юні бойківчани», а також народний вокально-інструмент­альний ансамбль «Горяни», народна хорова капела «Карпати», народний аматорськи­й ансамбль сім’ї Федорків «Відлуння», народний естрадно-духовий колектив Jazz Time.

Словом, керівники всіх цих самодіяльн­их народних колективів готують багато цікавого матеріалу, вони готові до звичного активного темпу роботи і дуже сумують за живим спілкуванн­ям iз глядачами. ■

 ??  ?? Анонсовани­й четвертий Світовий конгрес бойків у Турці в 2020 році не відбувся. Фото пресслужби Львівської ОДА.
Анонсовани­й четвертий Світовий конгрес бойків у Турці в 2020 році не відбувся. Фото пресслужби Львівської ОДА.

Newspapers in Ukrainian

Newspapers from Ukraine