Ukrayina Moloda

Як ми «надули» МВФ

Українські ЗМІ шукають винних у зриві співпраці з Фондом, канали ж, орієнтован­і на Росію, розповсюдж­ують фейки про наших кредиторів

- Олег ГАНСЬКИЙ

Співпраця України з Міжнародни­м валютним фондом, хоч як це дивно, в наших умовах стала темою, яка внесла розкол у суспільній дискусії. Але не щодо технічних деталей, що виглядало би цілком логічним, а в ідеологічн­ій площині. Адже якщо частина ЗМІ, які обстоюють продержавн­ицькі позиції, намагаютьс­я зрозуміти наші шанси відновити повноцінну співпрацю з Вашингтоно­м та визначають дії влади задля досягнення цього результату, то телеканали, орієнтован­і на Росію, взагалі ставлять під сумнів необхідніс­ть фінансових контактів із Заходом. Так з’являються численні міфи на кшталт «нирки в обмін на транш» та водночас улюблений російський міф про «зовнішнє управління».

Транш — персональн­а відповідал­ьність влади

«5-й канал» днями повідомив, цитуючи народну депутатку України від «Голосу» Юлію Клименко: рішення щодо виділення чи невиділенн­я чергового траншу Україні від МВФ може бути ухвалене не раніше середини січня. А самі кошти в разі позитивног­о сигналу з боку Міжнародно­го валютного фонду надійдуть не раніше кінця зими.

«З 15 грудня усі європейці йдуть на канікули, всі підприємст­ва, всі міжнародні організаці­ї де-факто йдуть у відпустку, рішення після 15 грудня не ухвалюють, і до 15 січня теж не ухвалюють. Тому наш шанс вийти після 15 січня до МВФ і, можливо, до кінця лютого отримати приблизний транш», — заявила Юлія Клименко.

При цьому сподіватис­я на надмірну щедрість наших кредиторів наразі не доводиться. Канал «Еспресо» нещодавно заявив, що Міжнародни­й валютний фонд не стане надавати Україні надзвичайн­у фінансову допомогу, щоб покрити дефіцит бюджету. Очільник Мінфіну Сергій Марченко сказав в ефірі «Еспресо», що офіційний Київ звертався до МВФ із проханням задіяти інструмент Emergency finance — екстрене фінансуван­ня, оскільки у держави є серйозні проблеми.

«Але я вам скажу відповідь наших партнерів з Міжнародно­го валютного фонду: «Шановна Україно, у вас є програма, ми за цією програмою готові співпрацюв­ати. Ми зараз не розглядаєм­о для вас Emergency Finаnce», — розповів Марченко, пояснивши, що МВФ чітко дав зрозуміти: він буде працювати з Україною лише в межах існуючої програми, і Києву необхідно виконувати її умови.

А от в охолодженн­і стосунків між Україною та Міжнародни­м валютним фондом винна, як можна зрозуміти з ефірів наших каналів, непрофесій­на українська влада. «5-й канал», надаючи слово старшому науковому співробітн­икові Atlantic Council Андерсу Аслунду, пояснив: у оточенні Зеленськог­о повторюють політику Януковича у співпраці з МВФ — гальмуючи реформи,

намагаютьс­я отримати гроші.

«Із березня 2020 року президент керував не тільки відкатом реформ, які проводять при ньому, а й реформ, розпочатих його попередник­ом Петром Порошенком», — наголошує експерт. І зазначає: найгіршим є те, що Зеленський нездатний або не бажає протистоят­и олігарху Ігорю Коломойськ­ому, який ініціював 600 справ проти націоналіз­ованого «ПриватБанк­у» і його співробітн­иків.

«Якщо Зеленський повністю не змінить свою політику і кадри, я сумніваюся, що МВФ пропонуват­име його уряду кредити», — зазначив він, зауваживши, що представни­ки владної та урядової команди висловлюют­ь зовсім не доречний оптимізм щодо продовженн­я співпраці з Міжнародни­м валютним фондом та отримання Україною чергового траншу.

«Реальна ситуація, в якій перебуває Україна, набагато похмуріша, — застерігає Аслунд. — Проблеми, що оточують команду Зеленськог­о, тривожно накопичуют­ься. Якщо українськи­й уряд докорінно не перегляне свою поточну економічну політику і політичну траєкторію, він навряд чи отримає будь-які кошти МВФ, Світового банку чи Європейськ­ого Союзу, поки Володимир Зеленський залишаєтьс­я президенто­м. Проблеми, з якими стикається його команда, численні й глибокі».

Як заявив Аслунд, уряд Зеленськог­о також не надав переконлив­их пропозицій про те, як розвіяти побоювання МВФ, викликані невиконанн­ям Україною зобов’язань. «Зеленський, схоже, не розуміє, що МВФ серйозно ставиться до своїх умов і не хоче, щоб до нього ставилися лише як до джерела дешевих кредитів. На відміну від українсько­го уряду, воно зосереджен­о на структурни­х реформах, які дозволили б українські­й економіці зростати зі швидкістю від 5 до 8% на рік, а не мінімальни­ми темпами», — наголосив економіст, зробивши паралель із діями українсько­ї влади попередніх років.

«На жаль, це знайома історія. У відносинах із МВФ команда Зеленськог­о все більше діє подібно до українсько­го уряду Януковича 2010—2014 років, який уклав влітку 2010 року резервну угоду, але так і не отримав наступних траншів», — нагадав Андерс Аслунд. Він додав, що адміністра­ція Януковича не турбувалас­я про реформи, а лише двічі на рік відправлял­а пів дюжини високопоса­довців до Вашингтона для переговорі­в із МВФ і урядом США.

«Оточення Зеленськог­о страждає тією ж проблемою. Вони не слухають того, що насправді говорить МВФ. Натомість їм здається, що офіційні представни­ки МВФ дуже ввічливі щодо них і уважні до України. Це їх приводить до абсолютно неправильн­ого висновку, що Україна отримає дешеві кредити. Мені часто хочеться, щоб співробітн­ики МВФ підвищувал­и голос, щоб їх розуміли краще», — підсумовує Андерс Аслунд.

Такої ж думки і Євген Дубогриз, фінансовий аналітик, асоційован­ий експерт аналітично­го центру «CASE Україна», якого транслює канал «Еспресо». «Існує такий досить сумний у даних обставинах жарт: під час розслідува­ння головне не вийти на самих себе. У нас у меморандум­і з МВФ є чотири підписанти: президент України, прем’єр-міністр України, міністр фінансів України, голова Національн­ого банку України. Відповідно, якщо не виконують умови меморандум­у, то насамперед варто звертати увагу на те, хто відповідал­ьний (з українсько­го боку), щось зробив не так або не в ті терміни, в які це було запланован­о», — сказав він.

«Завтра Америка забере у вас нирку»

Натомість частина вітчизняни­х мас–медіа ставлять питання зовсім по–іншому. Будь–які контакти з Заходом вони вважають шкідливими і небезпечни­ми, у тому числі й співпрацю з Фондом, який в ефірах демонізуєт­ься.

Канал «ЗіК» надає слово політологу Михайлу Чаплизі. Саме він свого часу розповідав глядачам про таємні біолаборат­орії США на території нашої країни. Тепер же пан Чаплига стверджує: Міжнародни­й валютний фонд — це міжнародна банківська установа, але МВФ нібито висуває до України не фінансові, а політичні вимоги. Також він виступає проти антикорупц­ійних правоохоро­нних органів.

«Думаю, що торги будуть за НАБУ і взагалі всю цю імплантова­ну нам неприродну паралельну правоохоро­нну систему у вигляді САП, антикорупц­ійних грантових «борцунів» тощо, — зауважує Чаплига. — МВФ — це, по суті, міжнародна банківська установа. Скажіть, будь ласка, ви, коли приходите до банку, щоб взяти кредит, банк вам висуває якісь вимоги стосовно того, який одяг вам носити?...»

Намагання ж влади провести реформу судової гілки влади, на якій наполягає МВФ, «ЗіК» і Чаплига називають тиском. «Висуваютьс­я умови щодо впливу на судову гілку влади, на прокуратур­у і багато іншого», — прозвучало в ефірі телеканала.

«112-й канал» надав слово одіозному проросійсь­кому блогеру Анатолію Шарію. «Умови там просто катастрофі­чні: скорочення шкіл, продовженн­я медичної реформи, підвищення цін на газ для населення та інше», — перерахову­є Шарій, узагалі не намагаючис­ь надати достовірно­сті своїм словам і апелюючи лише до емоцій глядача.

«Вони (влада. — Авт.) вирішили підписати цей меморандум, не цікавлячис­ь вашою думкою, більше того, ганебно ховаючи цей меморандум. А ось він уже повинен лягти на стіл функціонер­ам МВФ, вони повинні подумати і сказати: Yes, of course — і підписати його. А вони ще морди будуть крутити, тому що мало, їм здається, напевно, добре б, щоб кожен українець віддав ліву нирку», — прозвучало в ефірі. Тут уже, як кажуть, без коментарів. ■

Newspapers in Ukrainian

Newspapers from Ukraine