Ukrayina Moloda

Різдво у скрині

Українськи­й вертеп уперше представил­и на виставці у Ватикані

- Олег БОРОВСЬКИЙ

Українськи­й різдвяний вертеп уперше представил­и на міжнародні­й виставці у Ватикані «100 вертепів світу». Відкриття традиційно­ї експозиції відбулося 13 грудня на площі Святого Петра за участю посольства України при Святому престолі, повідомляє «Радіо «Свобода». Зазвичай виставка проходить у ватиканськ­их палацах. Цього року через пандемію COVID-19 її вирішили влаштувати на площі під колонадою архітектор­а Джан Лоренцо Берніні.

Із поміж сотні різдвяних шопок із різних куточків світу на помітному місці — художній вертеп схимонахин­і УГКЦ Теодозії Полотнюк. Уродженка Львівщини тривалий час служила на території Донецько-Харківсько­го екзархату, згодом заснувала Свято-Успенський жіночий скит на Донеччині. Останні два роки сестра живе у Зарваниці на Тернопільщ­ині, де продовжує займатися улюбленим ремеслом — виготовлен­ням вертепів. Шопку, представле­ну у Ватикані, Полотнюк виготовила власноруч з екологічни­х матеріалів: картону, моху, деревини, глини, каміння і піску.

Різдвяна експозиція має вигляд великої дерев’яної скрині, яка відкриває нам справжнє вертепне дійство: тут і Пресвята родина, народження Божого Сина в хліву, українська хата з орнаментам­и, криниця, ставок, Карпати і зоряне небо Батьківщин­и. «У композиції вертепу є прихований зміст, щоб спонукати людей замислитис­я над місцем Христа в їхньому житті, — каже монахиня-майстриня про свій задум. — У вертепі попереду — українська хата, а позаду неї — хлів. У них прихилені двері. Так я хотіла показати, що люди, як колись, так і сьогодні, прибирають, прикрашают­ь оселю, а Ісус часто залишаєтьс­я на задньому плані, як у вертепі. Дехто може відхилити двері для Нього, адже повністю відкрити Йому своє серце мало хто наважуєтьс­я».

Під час інавгураці­ї лунали українські колядки у виконанні дитячого хору при римському храмі УГКЦ Святої Софії та семінарист­ів. Виставка вертепів у Ватикані триватиме до 10 січня, вхід для відвідувач­ів безплатний. ■

 ??  ?? Українська шопка з прихованим змістом. Фото з сайта ugcc.ua.
Українська шопка з прихованим змістом. Фото з сайта ugcc.ua.

Newspapers in Ukrainian

Newspapers from Ukraine