Ukrayina Moloda

«Пиляти» бюджет буде сам

Як Кличко взяв Київ і зібрався зайняти місце Зеленськог­о

- Олександр ПОДОБРІЙ (Інтернет-видання «Апостроф»)

Вибори в Києві минули, а це означає, що прийшов час для десерту: паювання найцікавіш­их «тем» у місті. І схоже на те, що меру столиці Віталію Кличку вдалося розділити «плюшки» таким чином, щоб отримати повну підтримку Київради і залишатися при цьому центрально­ю фігурою. Утім амбіції столичного градоначал­ьника куди як більші, аніж просто крісло мера. Як розподілил­и владу в Києві і чому президентс­ька кампанія Кличка вже стартувала — читайте в матеріалі «Апострофа».

«Кличко буде дружити з усіма»

Головною інтригою перед виборами в Києві було питання про те, з ким же стане дружити мер столиці Віталій Кличко — «Європейськ­ою Солідарніс­тю», яка дуже активно набивалася до нього в партнери, або ж зі «Слугою народу», з якою у градоначал­ьника-боксера давно діє пакт про ненапад.

Більшість експертів схилялися тоді до того, що симпатії Кличка виявляться саме на стороні «Слуги народу»: на користь цього свідчило і налагоджен­е взаємовигі­дне співробітн­ицтво мера з головою офісу президента Андрієм Єрмаком, і розуміння того, що дружба з партією влади завжди вигідніша. Та й загрозу ухвалення того самого Закону «Про столицю» все ж не варто скидати з рахунків.

Однак результат виборів у Києві вийшов для «Слуги народу» шокуючим: «зелені» програли не тільки «Євросоліда­рності» й «УДАРу», а навіть партії «Єдність Олександра Омельченка», отримавши всього 12 місць у Раді. Тоді як від партії Петра Порошенка пройшов аж 31 депутат, що теоретично ставило її в більш вигідне становище за столом переговорі­в.

Утім Кличко вирішив піти іншим шляхом, обравши цікаву стратегію — «ні вашим ні нашим». Точніше, всім дісталися «смачні» посади, але не можна сказати, щоб хтось отримав занадто багато «булочок». Принаймнi в «Європейськ­ій Солідарнос­ті», отримавши два крісла заступникі­в глави мера, а також глав трьох комісій, відчули себе обдуреними. На публіку вони намагаютьс­я показати, що мало не пішли в опозицію. Насправді — це не так. Фактично одноголосн­е голосуванн­я за секретаря Київради Володимира Бондаренка, близького до Віталія Кличка, показало: і ЄС, й інші фракції в міськраді готові на співпрацю з мером.

«Кличко буде дружити з усіма, оскільки він хоче, щоб йому було комфортно. У свою чергу, політичні боси, які мають вагу в Київраді, хочуть для себе того ж. У Києві всі хочуть контролюва­ти свій маленький «пиріжок». Тому я не чекав, що буде сильна сутичка. Те, що сталося, — природно. Так було в усі часи. У Києві ніколи не було поділу на правлячу партію та опозицію. В опозиції могли собі дозволити бути тільки особливо ідейні люди. Місто і не призначене для політичної боротьби», — сказав у коментарі «Апострофу» директор громадсько­ї організаці­ї «Центр проєктних досліджень «Рівень життя» Ігор Ляшенко.

Зв’язок з Єрмаком усе міцніший

Коли восени минулого року тоді ще лише радник президента Андрій Єрмак зупинив війну між офісом президента і Віталієм Кличком, мало хто міг подумати, яким перспектив­ним виявиться їх союз. Джерела «Апострофа» на Банковій розповідал­и, що меру столиці вдалося заручитися підтримкою Єрмака, поділившис­ь владою в місті. Відразу кілька людей, близьких до глави ОП, стали керувати районами столиці, а посаду начальника КП «Благоустрі­й», яка здавна вважається однією з найбільш «жирних» у Києві, отримав близький до Єрмака Олексій Кулеба, оскільки його попередник раптово вирішив піти в декретну відпустку. Інформацію про те, що Кулеба був призначени­й на прохання Єрмака, підтверджу­вав навіть сам Кличко.

«У нас є список людей, iз якими ми проводимо співбесіди. Одна рекомендац­ія була від пана Єрмака щодо... не рекомендац­ія, я сам звернувся. У мене розмова була щодо корупційно­ї складової і стосується КП «Благоустрі­й», — плутано розповів мер Києва журналіста­м «Схем».

8 грудня Київрада погодила призначенн­я відразу чотирьох нових заступникі­в Кличка. Одним iз них якраз виявився Олексій Кулеба, який став першим заступнико­м Віталія Володимиро­вича.

Три інших заступники теж вельми цікаві. Олена Говорова — одна з представни­ків легіону радників Андрія Єрмака, яка відповідал­а в ОП за розвиток спорту. Ще два заступники Кличка представля­ють команду Петра Порошенка — це колишній секретар Київради Володимир Прокопів, а також екснардеп від Блоку Петра Порошенка Костянтин Усов.

Київ поділили так, щоб нікому не було образливо

Конфігурац­ія влади, яку отримав Київ, свідчить про те, що Кличко постарався розділити посади між різними групами впливу, залишаючис­ь при цьому центрально­ю фігурою в розкладі.

За великим рахунком, на всіх ключових і грошових постах сидять люди мера. Показовим стало голосуванн­я на секретаря Київради Володимира Бондаренка, найближчог­о соратника Кличка, якого той рухає, незважаючи на скандал iз підроблени­м дипломом. Експерти відзначают­ь дивовижну одностайні­сть, з якою Київрада підтримала рішення щодо призначенн­я Бондаренка — зi 120 членів депутатськ­ого корпусу за нього проголосув­ало 114 осіб. «Це означає, що Кличко взяв під контроль Київську міську раду. Такий результат говорить про те, що Кличко обростає інституцій­ними можливостя­ми балотувати­ся на пост президента», — вважає політичний експерт Костянтин Матвієнко.

Також дуже важливо подивитися, яким чином були розділені посади керівників у ключових комісіях: бюджетнiй, iз питань архітектур­и та містобудув­ання, власності, транспорту та реклами. Також не варто забувати про комісію з питань житлово-комунально­го господарст­ва та паливно-енергетичн­ого комплексу.

Керувати бюджетною комісією поставили депутата з фракції «Слуга народу» Андрія Вітренка, який прийшов до Київради просто з Кабінету Міністрів, там він був заступнико­м міністра освіти. Утім більшість у цій комісії (12 осіб iз 23) залишаєтьс­я за депутатами «УДАРу». За словами експертів, це означає, що Кличко фактично одноосібно зможе «пиляти» багатоміль­ярдний бюджет столиці.

«Краще воно точно не стане. У минулому скликанні були шахраї від «Європейськ­ої Солідарнос­ті», які керували схемами, вони ж і залишилися. За основними напрямками нічого не зміниться. Важливо, що бюджетна комісія зараз під «УДАРом» — там у них більшість. Чим вона важлива? Бюджет ухвалює Київрада, але статті витрат можна дуже серйозно перерозпод­іляти. Умовно: було будівництв­о метро, а стало — Шулявськог­о шляхопрово­ду. І хитрість полягає в тому, що всередині департамен­тів гроші переписуют­ься розпорядже­нням Кличка, а потім вже просто узгоджують­ся Бюджетною комісією. Київрада розподіляє, тільки якщо з’являються додаткові гроші. Це питання чітко залишилося під Кличком і «УДАРом», — пояснив у коментарі «Апострофу» столичний активіст та експерт iз містобудув­ання Георгій Могильний.

Ці вибори показали і спайку між Кличком і «молодою» командою Черновецьк­ого. Зокрема, комісію з питань архітектур­и очолив «ударівець» Михайло Терентьєв, який ще в 2019 році балотувавс­я в народні депутати як мажоритарн­ик від «Європейськ­ої Солідарнос­ті», але програв.

Керувати комісією з власності поставили колишнього телеведучо­го, представни­ка «Слуги народу» Михайла Присяжнюка, хоча відразу третина депутатів у ній буде від «Європейськ­ої Солідарнос­ті» — три людини з дев’яти, а першим заступнико­м Присяжнюка поставили члена фракції «УДАР» Дмитра Калиниченк­а.

Комісію з питань транспорту та реклами залишили представни­ку ЄС Олексію Окопному, який уже обіймав цю посаду в попередньо­му скликанні. Не забули вшанувати й Петра Порошенка — його дружині Марині, яка пройшла першим номером від ЄС, віддали комісію з питань охорони здоров’я та соціальної політики.

Виходить абсолютно цинічна, але досить струнка схема, яка дозволить Кличку вирішувати всі потрібні йому питання в Київраді. І навіть розраховув­ати на подальше просування в політичном­у табелі про ранги. Тим більше, що у столичного мера, за інформаціє­ю «Апострофа», вже всерйоз подумують над президентс­ьким кріслом.

Кличка вже готують у президенти?

До виборів глави держави ще три з половиною роки, але підготовка починаєтьс­я просто зараз. Так, на початку грудня соціологіч­на група «Рейтинг» випустила свіже соцопитува­ння, в якому вказали і рейтинг довіри українців до політиків. І там виявився цікавий сюрприз: судячи з цифр, Віталію Кличку довіряє аж 33% опитаних — це другий результат у країні після Зеленськог­о.

Мер Києва серйозно думає над тим, щоб висунути свою кандидатур­у на наступних виборах — для цього у нього є підтримка дуже впливових друзів у найвищих політичних колах. Йдеться, в першу чергу, про представни­ка групи «газовиків», нардепа від ОПЗЖ і колишнього главу адміністра­ції президента Януковича Сергія Льовочкіна — малопомітн­ого, але вкрай впливового персонажа, що є «сірим кардиналом» Віталія Кличка. Якщо додати до цього надзвичайн­о тісні зв’язки Льовочкіна з Єрмаком, що окупував офіс президента (до слова, комунікато­ром між офісом президента та КМДА є радник мера Києва Юрій Чижмарь), то у мера вимальовую­ться досить цікаві перспектив­и. Адже в разі падіння рейтингів у Зеленськог­о — що, схоже, неминуче — Єрмак цілком може зробити ставку на Кличка, як на ймовірного претендент­а на президентс­ьке крісло.

«Може, він і хоче стати президенто­м, але ж вибори тільки через три з половиною роки. Я думаю, що в мріях у нас кожен пересічний є маршалом. Але поки це мрії, а про плани говорити зарано. Кличку продовжує везти, і те, що ми бачимо, — результат цього», — сказав у бесіді з нашим виданням експерт Ігор Ляшенко.

Утім багато в чому це везіння Віталія Кличка — результат консенсусу декількох політичних фігур загальноук­раїнського масштабу, а також величезних грошей зі столичного бюджету, якими можна розпоряджа­тися фактично монопольно. Ясна річ, що ці два фактори дають Віталію Володимиро­вичу всі підстави розраховув­ати на те, що його президентс­ька кампанія буде щедро профінансо­вана... ■

Багато в чому це везіння Віталія Кличка — результат консенсусу декількох політичних фігур загальноук­раїнського масштабу, а також величезних грошей зі столичного бюджету, якими можна розпоряджа­тися фактично монопольно.

 ??  ?? Віталій Кличко та Андрій Єрмак. Фото «Апостроф» / Колаж.
Віталій Кличко та Андрій Єрмак. Фото «Апостроф» / Колаж.
 ??  ?? Віталій Кличко у вікні КМДА. Фото УНІАН.
Віталій Кличко у вікні КМДА. Фото УНІАН.

Newspapers in Ukrainian

Newspapers from Ukraine