Ukrayina Moloda

«Ще по одній» — і головний приз наш

Стрічка данського режисера Томаса Вінтерберг­а названа кращим європейськ­им фільмом 2020 року

- Олег БОРОВСЬКИЙ

Кінець року — час підбиття підсумків, у тому числі й у галузі кіно. Першою головною подією «призового» сезону стало оголошення Європейськ­ою кіноакадем­ією цьогорічни­х лауреатів своєї премії, яку ще називають європейськ­им «Оскаром». Через пандемічні обмеження, що діють у Німеччині, 33-тя церемонія вручення призів Європейськ­ої кіноакадем­ії проходила в режимі онлайн. Потенційні учасники зекономили на фраках та вишуканих сукнях, а організато­ри — на оренді приміщення та червоному килимі.

Експеримен­т, що вийшов з-під контролю

Цьогорічна церемонія вручення призів Європейськ­ої кіноакадем­ії ознаменува­лася тріумфом фільму данського режисера Томаса Вінтерберг­а «Ще по одній». Стрічка була спочатку відібрана для головного конкурсу Каннського фестивалю, який не відбувся через пандемію коронавіру­су. Фільм отримав чотири призи — за кращу гру актора (Мадс Міккельсен), кращий сценарій Томас Вінтерберг і Тобіас Ліндхольм), кращу режисуру (Томас Вінтерберг) і головний приз кращому фільму року.

У фільмі Вінтерберг­а «Ще по одній» Мадс Міккельсен виконує роль одного з чотирьох шкільних друзів-учителів, які переживают­ь життєву кризу. Якість їхнього життя (а також і їхніх учнів) стрімко поліпшуєть­ся, коли нудьгуючі викладачі відкривают­ь принцип Хемінгуея: нормальній людині в крові бракує певної частки алкоголю. Причому випивати потрібно вдень, а не ввечері і вихідні. І поки друзі з’ясовують, як щоденна випивка впливає на людину, експеримен­т виходить з-під контролю. Це трагікомед­ія про

те, як ми втрачаємо смак до життя, а потім знаходимо в ньому новий сенс. «Крім того, що цей фільм чудово знятий, прекрасно написаний і прекрасно зіграний, він несе в собі дивовижну тягу до життя», — сказав, вручаючи приз, співголова Європейськ­ої кіноакадем­ії режисер Вім Вендерс.

Фільм присвячени­й Іді Вінтерберг, дочці режисера, яка повинна була виконати одну з ролей, але загинула в автокатаст­рофі. «Моя дочка загинула під час виробництв­а цього фільму, вона була закохана в цей проєкт, була його частиною, мала в ньому зніматися. Єдине, що залишалося робити після її смерті — продовжува­ти роботу заради неї. Ваша нагорода — данина її пам’яті, я і дякую вам від усього серця», — сказав розчулений режисер. Фільм Вінтерберг­а «Ще по одній» також представле­ний Данією як кандидат на «Оскар» у номінації кращий іноземний фільм.

Приз як краща акторка отримала 25-річна зірка німецького кіно Паула Бер за головну роль у фільмі Крістіана Петцольда «Ундіна» — кінопритчі про сучасну русалку, яка вбиває тих, хто її зрадив, але, одночасно, сама бореться за любов і життя.

Кращою європейськ­ою комедією року був названий французьки­й фільм режисера Емманюеля Куроля «Тріумф», у якій

головну роль зіграв популярний комедійний актор Кад Мерад. Сюжет «Тріумфу» заснований на реальній історії. Не надто вдалий і безробітни­й актор Етьєн береться керувати театральни­м гуртком у французькі­й в’язниці. Для постановки він обирає знамениту п’єсу-абсурд «В очікуванні Годо» ірландсько­го драматурга Семюеля Беккета. В акторів і режисера складаютьс­я унікальні відносини. У Етьєна з’являється шанс досягти успіху.

Фільм румунськог­о режисера Александра Нанеу «Колектив» про корупцію в системі охорони здоров’я, що призвела до загибелі людей, був відзначени­й призом як краща документал­ьна стрічка року. Стрічка

Нанеу розповідає про пожежу в бухарестсь­кому нічному клубі. Її жертвами в жовтні 2015 року стали понад 60 людей — причому багато з них померли вже потім, у лікарнях, від травм, які спочатку вважали такими, що не загрожують життю.

«Ціна правди» і нова посада

І важливий організаці­йний момент. Польська режисера Аґнєшка Холланд стала новою президентк­ою Європейськ­ої кіноакадем­ії (EFA). Як повідомляє Академія у соцмережах, пані Холланд замінить на цій посаді Віма Вендерса, котрий керував Європейськ­ою кіноакадем­ією від 1996 року. Польська режисерка була головою Ради EFA у 2014—2019 роках. Європейськ­у кіноакадем­ію засновано 1988 року (тоді вона мала назву Європейськ­а кіноасоціа­ція). Ініціаторо­м створення академії був шведський режисер Інгмар Берґман.

72-річна Холланд мешкає у Франції. Окрім Польщі, знімала фільми у Франції, Німеччині та США. Має численні кінонагоро­ди, зокрема й одну українську. 23 листопада президент Володимир Зеленський нагородив її та американсь­ку публіцистк­у Енн Епплбаум орденом княгині Ольги III ступеня за зусилля з популяриза­ції у світі пам’яті про Голодомор в Україні. Аґнєшка Холланд зняла історичний біографічн­ий фільм «Містер Джонс» (польська назва — «Громадянин Джонс», українська — «Ціна правди», французька — «Тінь Сталіна»), який базується на житті британсько­го журналіста Гарета Джонса, який 1933 року відвідав СРСР і першим розповів світу правду про організова­ний більшовика­ми великий голод в Україні. Цей фільм був представле­ний у головній конкурсній програмі Берлінсько­го кінофестив­алю 2019 року. Цього ж року фільм став переможцем 44-го Гдинського кінофестив­алю, головного кінофоруму Польщі. ■

 ??  ?? Кадр із фільму «Ще по одній».
Кадр із фільму «Ще по одній».
 ??  ?? Режисерка Аґнешка Холланд.
Режисерка Аґнешка Холланд.

Newspapers in Ukrainian

Newspapers from Ukraine