Випити дешевше
Україна відкриває кордони для вина з ЄС, при цьому експорт власного спиртного катастрофічно падає
Із початком наступного року європейські вина в Україні можна буде придбати дешевше: із 1 січня буде запроваджено нульове мито на ввезення в Україну вина з Європейського Союзу. Відбудеться це відповідно до зобов’язань України щодо обнулення імпортних мит на низку товарів упродовж семирічного періоду після підписання економічної частини Угоди про асоціацію з ЄС.
При цьому, на думку експертів, ситуація для цього кроку сьогодні не найкраща, адже імпорт вина в Україну збільшився на 25-30% у порівнянні з минулим роком. Навіть при тому, що на сьогодні мито на ввезення вина з ЄС становить 0,30,4 євро за літр.
За даними Держстату, в 2019 році Україна експортувала вина на 11,9 млн доларів. При цьому найбільшим зовнішнім ринком для українських виноробів став Казахстан, куди було поставлено продукцію на 1,3 млн доларів. Одним iз найбільших ринків також залишається Німеччина, куди було експортовано вина на 1 млн доларів.
Водночас імпорт вина торік склав 146,7 млн доларів. Лише у першому півріччі поточного року, за даними Держмитслужби, Україна експортувала вина на 6,1 млн доларів, а імпорт склав 67,9 млн доларів. Таким чином, у грошовому вираженні експорт є нижчим за імпорт в 11 разів.
Традиційно найбільшим постачальником вина в Україну є Італія. Друге місце у списку належить Франції, третє — Німеччині. За словами вітчизняних експертів, імпорт глобально росте, проте Україна не може забезпечити ефективної підтримки галузі так, як це робиться в ЄС. Наприклад, в Іспанії місцеві виноградарі отримують від держави 50% повернення інвестицій у закладки виноградників. У Франції на фінансування виноробної галузі виділялося до 8 млрд євро.