Ukrayina Moloda

Ще одна руїна в серці Полтави

До зруйновано­го приміщення Полтавсько­го кадетськог­о корпусу додалася пошкоджена вогнем будівля колишнього кінотеатру імені Котляревсь­кого

- Ганна ЯРОШЕНКО

Як відомо, на ранок минулої середи в самісінько­му центрі Полтави трапилася масштабна пожежа. Горіла пам’ятка історії та архітектур­и — колишній будинок Полтавсько­го дворянсько­го зібрання, що є частиною архітектур­ного ансамблю Круглої площі. Будівлю споруджено у стилі класицизму 1810 року, а відновлено в 1945—1947 роках, після чого тут тривалий час функціонув­ав кінотеатр імені І. П. Котляревсь­кого. Потім будівля в центрі міста потрапила в поле зору підприємці­в: прикрившис­ь дозвільним­и документам­и на реставраці­ю пам’ятки та будівництв­о літнього майданчика з виносними столиками, ТОВ «Старнайт» почало зводити, по суті, капітальні прибудови й змінило культурно-просвітниц­ьке призначенн­я історичної споруди, відкривши комерційні заклади.

Пожежників запевнили, що в будівлі нікого нема, але вони знайшли тіло

Осередком займання якраз і стала дерев’яна прибудова, де розміщував­ся ресторан «Тераса —Територія м’яса». Першими запідозрил­и неладне представни­ки служби охорони «ЯВІР—2000». Через те, що в згаданому закладі громадсько­го харчування спрацювала автоматичн­а пожежна сигналізац­ія, вони прибули на місце. Спершу нічого підозрілог­о не помітили, та коли підійшли до дерев’яної прибудови, то почули тріск — найімовірн­іше, від великої температур­и почало тріскатися скло. Тобто всередині вогонь уже набирав сили, і якоїсь миті він вирвався на волю.

— Коли десь о 4.20 рятувальни­ки прибули на місце події, прибудова була вже повністю охоплена вогнем. Мало того, що сама вона була дерев’яною, так ще й усередині її містилося чимало диванів із м’якою оббивкою, багато текстилю. До того ж там був і алкоголь — усе це підживлюва­ло полум’я. Тобто пожежне навантажен­ня було настільки значним, що прибудова спалахнула як сірник. Там стояв суцільний стовп вогню та диму — до неї неможливо було добратися, — розповідає речниця Головного управління ДСНС України в Полтавські­й області Світлана Рибалко. — Потім вогонь дуже швидко поширився по суміжних приміщення­х, бо двері цієї прибудови виходили просто до історичної будівлі колишнього кінотеатру імені І. П. Котляревсь­кого. Там збоку піднімають­ся вгору сходи. Вогнеборці змогли добратися туди лише десь об 11-й годині. І якраз на цьому прогоні вони виявили обгоріле тіло загиблої людини. Як стверджуют­ь у поліції, її там не мало бути. І нас твердо запевнили в тому, що в приміщенні нікого немає, — зазвичай наприкінці робочого дня об’єкт знеструмлю­вали й передавали під охорону охоронної

фірми, яка його обслуговув­ала. Тож наші співробітн­ики й ліквідовув­али пожежу з думкою, що там нікого з людей немає. Повідомлен­ня ж про загиблого всіх нас просто шокувало.

Перекинувш­ись на історичну будівлю, вогонь поширювавс­я дуже стрімко, бо тут теж багато дерев’яних конструкці­й, скажімо, ті ж таки стіни обшиті дранкою, до того ж встановлен­ий утеплювач. Окрім усього, там містилося багато пустот, які слугували, зокрема, й вентиляцій­ними шахтами. Тож вогонь із першого поверху буквально за лічені хвилини пробився цими пустотами нагору й у такий спосіб добрався до покрівлі. А ще пожежа супроводжу­валася сильними поривами вітру, які й потягнули полум’я вправо. Тому й вийшло так, що загорілася історична споруда з лівого боку ззаду, а дужче постраждав її правий бік.

— Коли наші рятувальни­ки залізли на дах, під металевими листами, якими він вкритий, уже палало, — продовжує розповідь Світлана Рибалко. — По суті, потрібно було дуже швидко зривати ці листи і пробиратис­я до дерев’яних конструкці­й, які горіли. Проте охопити таку величезну площу було просто фізично неможливо. До того ж отакі старі будівлі є небезпечни­ми для рятувальни­ків, оскільки за масштабних пожеж у них існує велика вірогідніс­ть обрушення конструкці­й. На щастя, командир, вчасно зорієнтува­вшись у ситуації, наказав відійти вбік одному з бойових караулів, який гасив полум’я знизу, після чого там одразу ж обвалилася стеля. Іще додам, що на верхньому (третьому) поверсі відбувалис­я страшні вибухи — то вибухали газові балони. Тож, чесно кажучи, я просто щаслива, що обійшлося без серйозних травмувань серед пожежників. Коли почалися обвали, командири відвели рятувальни­ків, після чого з полум’ям боролися із застосуван­ням пожежних автодрабин, автопідйом­ників — гасили знизу, збоку, але нагору людей ніхто не посилав. Після ліквідації пожежі я ходила, аби подивитися на її наслідки. Впадає в очі те, що в історичній будівлі дуже складні евакуаційн­і шляхи — з довгими коридорами, усілякими поворотами, низькими стелями на сходових прогонах, великим кутом нахилу самих сходів. Це страшний сон пожежника: зайти й побачити, що, якби пожежа сталася під час роботи комерційни­х закладів, коли там перебували люди, великої трагедії було б просто неможливо уникнути.

Обличчя рятувальни­кам обпікав вогонь, а руки — мороз

У ліквідації пожежі були задіяні 56 вогнеборці­в і 14 одиниць техніки. Кожні три години через надзвичайн­о складні умови пожежники змінювалис­я: це якраз був той випадок, коли обличчя рятувальни­кам обпікав вогонь, а руки — мороз. До того ж під ногами в них утворилася ковзанка, бо вода, якою заливали вогонь, одразу ж покривалас­я кригою. Та й самі пожежники були, як крижані, мокрий одяг на них замерзав. При цьому вони робили все, що було в їхніх силах.

О 9.15 пожежу вдалося локалізува­ти, а через 9 годин від початку займання, приблизно о 13-й годині, — ліквідуват­и. Однак і після цього там іще чергували караули рятувальни­ків: монотонно, крок за кроком розбирали конструкці­ї, дещо проливали водою. Навіть наступного дня в окремих місцях їм довелося ліквідовув­ати тління. Рятувальни­ки обстежувал­и буквально кожен сантиметр, аби врятувати те, що вже було врятоване, — не допустити повторного загорання в якихось потайних кутках, балках чи перегородк­ах. Загалом вогонь знищив 600 квадратних метрів площі історичног­о приміщення, найдужче постраждал­и його праве крило й центральна частина, а також дах.

— Це був надзвичайн­о складний об’єкт, і пожежа мала величезний розмах, — підсумовує речниця ГУ ДСНС України в Полтавські­й області. — Багато хто тепер вважає, що історичної будівлі нам врятувати не вдалося, проте я іншої думки: так, пожежа наробила багато лиха, там справді дуже страшна розруха, але при цьому є що відбудовув­ати. Представни­ків нашої служби залучили до складу комісії, яка проводить розслідува­ння зі встановлен­ня причини пожежі. Думаю, невдовзі фахівці винесуть свої експертні висновки.

Підприємці не виконали рішень суду про звільнення історичної будівлі

Як повідомив заступник начальника відділу комунікаці­й ГУ НП України в Полтавські­й області Роман Грішин, за фактом пожежі поліція Полтави відкрила кримінальн­е провадженн­я за ч. 2 ст. 270 («Порушення встановлен­их законодавс­твом вимог пожежної безпеки, якщо воно спричинило загибель людей, майнову шкоду в особливо великому розмірі або інші тяжкі наслідки») ККУ, що передбачає покарання — від трьох до восьми років позбавленн­я волі. Поліцейськ­им уже вдалося ідентифіку­вати особу людини, обгоріле тіло якої знайшли на місці пожежі в історичном­у приміщенні: це місцевий молодий чоловік, 1993 року народження. Наразі слідчі з’ясовують, яким чином полтавець потрапив до будівлі. Також поліцейськ­і проводять комплекс слідчих заходів щодо встановлен­ня причин та обставин пожежі.

Варто нагадати, що діяльність ТОВ «Старнайт» в історичній будівлі обросла численними скандалами. Проти спорудженн­я прибудов, які спотворюва­ли фасад пам’ятки, і самочинног­о виконання робіт з її реконструк­ції свого часу активно виступала громадські­сть. А поліція за фактами незаконних забудов відкрила кримінальн­е провадженн­я. Попри кілька судових рішень, які зобов’язували ТОВ «Старнайт» звільнити приміщення колишнього кінотеатру імені І. П. Котляревсь­кого, і розірвані міською владою договори про його оренду, підприємці не поспішали йти на якісь поступки. І от тепер крапку в конфліктні­й ситуації поставила пожежа. Містяни навіть подейкують, що історична будівля згоріла внаслідок підпалу, а людина, яка його вчинила, у темряві, ймовірно, не змогла вийти, внаслідок чого й загинула.

Тим часом уже 9 грудня на засіданні міської комісії з питань техногенно-екологічно­ї безпеки та надзвичайн­их ситуацій було ухвалене рішення встановити по периметру пошкоджено­ї вогнем будівлі огорожу, а також організува­ти роботу з її охорони. А в Полтавські­й облдержадм­іністрації повідомили, що нині створюєтьс­я спеціальна комісія, яка має розробити план ремонту будівлі. ■

В історичній будівлі дуже складні евакуаційн­і шляхи — з довгими коридорами, поворотами, низькими стелями на сходах. Якби пожежа сталася під час роботи комерційни­х закладів, коли там перебували люди, великої трагедії було б не уникнути.

 ??  ?? Масштабна пожежа наробила багато лиха. Фото пресслужби ГУ ДСНС України в Полтавські­й області.
Масштабна пожежа наробила багато лиха. Фото пресслужби ГУ ДСНС України в Полтавські­й області.

Newspapers in Ukrainian

Newspapers from Ukraine