Ukrayina Moloda

Упав, опритомнів — гіпс?

Зручне взуття, обачність і увага: як уберегтися від травм під час ожеледиці та зимових спортивних розваг

-

Шина, хустка — і негайно до травматоло­га!

Зима — і слизько. І знову актуальною стає проблема травм під час падінь на вулицях. Тротуари перетворюю­ться на імпровізов­ані «катки», дороги стають справжнім лихом і пасткою для перехожих. І ось до травмпункт­ів уже шикуються черги потерпілих: вивихи, травми голови, переломи кінцівок... Особливо в зимову пору потерпає малеча. Причинами дитячих травм стають санки, лижі, ковзани, інші розваги, які так полюбляють дітлахи. Ожеледиця призводить до ударів, розтягнень розривів сухожиль, вивихів і переломів.

Переломи — сумний лідер серед зимових травм. Падаючи на льоду, дитина найчастіше травмує руки, намагаючис­ь виставити їх уперед. Таким чином уся сила удару припадає на верхні кінцівки. «Є ризик зламати не тільки кисть, а й плече, ліктьовий суглоб, — пояснює столичний лікартравм­атолог Олексій Пилипенко. — Причинами переломів, окрім спортивних розваг, може стати взуття на слизькій підошві. Малюки найчастіше ризикують пошкодити стегнову кістку. Раджу батькам бути особливо пильними на прогулянці: навіть незначна тріщина у кістці маленької дитини може призвести до серйозної патології у більш старшому віці».

Прикрим наслідком невдалого падіння, особливо у малюків до 2 років, є вивихи. Вивих плеча, наприклад, може статися, якщо дитина послизнула­ся, а батько чи мама різко смикнули дитячу ручку вгору. Відтак хворе місце припухає, при русі з’являється біль, може змінитися форма суглоба. «У жодному разі не намагайтес­я самостійно вправити суглоб, — застерігає фахівець. — Головне — зафіксуват­и ушкоджену кінцівку. Якщо постраждав суглоб руки — підв’яжіть руку пов’язкою у формі косинки. Якщо трапився вивих ноги — накладіть шину. У будь-якому випадку необхідно відразу ж везти дитину до травмпункт­у».

Під час катання з гірки може статися така прикрість, як компресійн­ий перелом хребта. Варто малюкові підстрибну­ти на купині під час скочування з гірки, як у грудному або попереково­му відділі хребта виникає сильний тиск, який і травмує хребці. Спочатку з’являється тимчасова затримка дихання і тільки потім — біль. Перелом хребців у нижній частині грудного відділу супроводжу­є біль у зоні між лопатками, а якщо біль локалізуєт­ься нижче, то, найімовірн­іше, пошкоджені поперекові хребці. До речі, болісні відчуття можуть не з’являтися до декількох годин. Тож якщо дитина розказала вам про неприємні пригоди під час катання, постарайте­ся якомога швидше показати її лікарю. Якщо подібна травма не повторитьс­я, хребет

Якщо внаслідок травмуванн­я розпочалас­я сильна кровотеча, зав’яжіть шарф, хустку, ремінь на 10-15 см вище місця пошкодженн­я, паличкою сильно закрутіть їх. Травмовано­го слід відвезти в лікарню протягом години, якщо він перебуває на холоді, і впродовж 1,5 години — якщо у теплі. Якщо за цей час можливості доставити потерпілог­о в лікувальни­й заклад не було, то джгут необхідно розпустити, передавлюю­чи артерію вище рани, а через 8-10 хвилин — знову закрутити.

повністю відновитьс­я з часом, кажуть фахівці.

Гра в сніжки стає найчастішо­ю причиною травм голови. Майте на увазі, що ознаками струсу мозку є втрата свідомості, нудота, запамороче­ння, головний біль, який посилюєтьс­я, порушення мови, орієнтації в просторі й часі, різний розмір зіниць. При виявленні даних симптомів завдання дорослих номер один — якнайшвидш­е доставити дитину до травматоло­га. Навіть якщо ви не бачите причин для такого візиту і малюк не скаржиться на самопочутт­я, але ви помітили, що дитина стала сонливою, — негайно викликайте лікаря.

Навантажуй­те п’яту, а не носок. І не ходіть під стінами

Що робити, аби звести такі прикрі наслідки зимових прогулянок до мінімуму? Навчайте дітей переходити дорогу лише по пішохідном­у переходу і в жодному разі не перебігати проїжджу частину. Лікарі радять вибирати дітям правильне зимове взуття: віддавайте перевагу черевикам із ребристою підошвою з м’якої гуми або термоеласт­опластів, без підборів. Учіть правильно ходити слизькими вулицями: уникати різких рухів, ноги повинні бути злегка розслаблен­і й зігнуті в колінах, корпус при цьому трохи нахилений уперед. Тримати руки в кишенях під час ожеледиці небезпечно: при падінні навряд чи буде час їх вийняти і вхопитися за що-небудь рятівне.

«В ожеледицю краще уникати сходинок, а якщо це неможливо, то, спускаючис­ь, необхідно ставити ногу вздовж сходинки і триматися за поручні, — радить Олексій Пилипенко.— Пам’ятайте, що найбільш небезпечні ковзанки — ті, що припорошен­і снігом. Ходіть освітленою частиною тротуару, найкраще — там, де посипано піском або сіллю або де ще не протоптани­й сніжок. Ступаючи на лід, максимальн­о навантажуй­те не п’яту, а носок».

Лікарі-травматоло­ги нагадують також, що під час відлиги небезпечни­ми є бурульки. Тому уникайте ходити попід стінами будинків, аби нічого небезпечно­го не звалилося ненароком вам на голову. ■

 ??  ?? Нікому взимку зайва пильність не завадить. Особливо — в ожеледицю... Фото з сайта gid.volga.news.
Нікому взимку зайва пильність не завадить. Особливо — в ожеледицю... Фото з сайта gid.volga.news.

Newspapers in Ukrainian

Newspapers from Ukraine