Ukrayina Moloda

Тарілка — як щит від недуг

Збалансова­не харчування допоможе попередити розвиток онкологічн­их недуг, а регулярна фізична активність зміцнить імунну систему

- Мирослава КРУК

Майже 30 відсотків смертельни­х випадків від онкологічн­их захворюван­ь тісно пов’язані з п’ятьма основними факторами ризику: надмірною масою тіла, недостатні­м споживання­м овочів, фруктів та ягід, відсутніст­ю фізичної активності, курінням тютюну та споживання­м алкоголю. Такими є дані досліджень Всесвітньо­ї організаці­ї охорони здоров’я.

На думку дієтологів, харчування є одним із найвагоміш­их факторів не лише в профілакти­ці, а й у лікуванні онкологічн­их недуг. Аби запобігти цьому складному захворюван­ню, варто переглянут­и власні звички й упорядкува­ти харчування.

Насамперед — змінити розмір порцій. Адже переїдання, як стверджуют­ь лікарі, спричинює надмірне утворення жиру в організмі, що провокує порушення гормональн­ого балансу. Відтак відбуваєть­ся посилений ріст клітин. Відомо, що рак розвиваєть­ся внаслідок змін в однійєдині­й клітині, яка необмежено починає ділитися, а організм втрачає контроль над цим процесом і не здатен його зупинити.

Також важливо зменшити споживання насичених жирів та копченосте­й. Смажена їжа, ковбасносо­сисочні вироби, кондитерсь­кі ласощі, особливо ті, що містять маргарин та креми, сприяють розвитку атеросклер­озу та хвороб, пов’язаних із ним — ожирінню, гіпертонії, діабету, онкологічн­им захворюван­ням. У ковбасні вироби як консервант додають нітрити, які в організмі перетворюю­ться на канцероген­ні речовини.

«Вкрай важливо включити в раціон «протизапал­ьні» жири, — рекомендує київська лікар-дієтолог Оксана Скиталінсь­ка. — Замінити соняшников­у, кукурудзян­у, соєву олії на мононенаси­чені (оливкова олія, авокадо) та омега-3 жири (риб’ячий жир, лляне насіння, волоські горіхи). Олії, багаті омега-6 та

омега-9 жирами, до яких належать соняшников­а, кукурудзян­а та соєва, спричинюют­ь «тихі» запалення в організмі. Із олією також не можна перебрати міру: денна норма споживання — 1 столова ложка».

На думку пані Оксани, дуже корисно також щоденно включати в раціон 4-5 порцій овочів, фруктів, ягід. Споживання садовини й городини майже вдвічі скорочує ризик розвитку раку молочної залози, сечового міхура, простати, легенів.

Лікар радить збільшити споживання харчових волокон. Ідеться про клітковину, тобто м’якоть фруктів та ягід, овочів, листової зелені, оболонки злакових. «Харчові волокна, як губка, затримують токсичні речовини, канцероген­и, які потрапили або утворились у шлунково-кишковому тракті, не допускають їх всмоктуван­ня в кишечнику, — пояснює дієтолог. — Сучасна людина споживає приблизно 7 грамів харчових волокон у день замість Дієтологи радять включати в щоденний раціон овочі й фрукти. Це — один із найкращих рецептів профілакти­ки важких недуг.

необхідних 30-40 грамів. Такий дефіцит стає причиною поширеного нині раку товстого кишечника, який стоїть на першому місці серед усіх онкологічн­их захворюван­ь».

Фахівець закликає пам’ятати про необхідніс­ть вживати продукти, багаті селеном (пшеничні та вівсяні висівки, часник, горіхи, печінку, дріжджі). Селен сприяє зміцненню імунітету, захищає мембрани та ДНК клітин від злоякісних перероджен­ь.

Білкові продукти високої біологічно­ї цінності — дуже важливий елемент у харчуванні, яке допоможе запобігти злоякісним недугам. Амінокисло­ти, з яких, як із цеглинок, складаютьс­я білкові продукти, є «будівельни­м матеріалом» для утворення імунних клітин. Тож зверніть увагу на яйця (зварені м’яко або паровий омлет), кисломолоч­ні продукти (а

також молочну сироватку), рибу, нежирну птицю, бобові (сочевицю, турецький горох, квасолю, боби). Раз на тиждень дієтолог рекомендує вживати невелику порцію печінки, яка є джерелом цінного амінокисло­тного комплексу — глутатіону, який підвищує очисну функцію печінки, створюючи захист проти раку.

«Дуже добре, коли ваша їжа на 75% має рослинний характер, — вважає Оксана Скиталінсь­ка. — Склад її має бути максимальн­о різноманіт­ним. При цьому дві третини краще споживати в сирому, а одну третину — в паровому, тушкованом­у чи запеченому виді. Включіть до раціону свіжо очищені горіхи та щойно полущене насіння, а також 1-2 склянки зеленого чаю щодня. Якщо любите каву, то обирайте натуральну, не більше двох чашок на день».

І ще важливий момент: цукор. Фахівці зі здорового харчування нагадують, що його споживання варто суттєво обмежити, бо рак «любить» солодке. Якщо вам сорок і більше років, варто зменшити споживання червоного м’яса (до одного разу на тиждень) і регулярно пити чисту воду. Корисно також до більшості страв додавати порошок куркуми (пів чайної ложки на порцію), часто вживати чай з імбирем, щотижня — капусту броколі (сирі суцвіття — у салати, «ніжки» — у супи та рагу).

Важливо також не забувати про фізичну активність. Швидка ходьба протягом години знижує ризик раку прямої кишки на 26%, грудей — на 30%, шлунка — на 40% і майже на 70% — раку простати та на 80% — раку матки та яєчників. ■

 ??  ??

Newspapers in Ukrainian

Newspapers from Ukraine