Ukrayina Moloda

Кришталеві голоси

«Дев’ять повністю заповнених Палаців «Україна» — близько 33 тисяч глядачів зібрав міжнародни­й конкурс вокалістів у Трускавці

- Юрій ГУЛЕВИЧ

У столиці мінеральни­х вод України — курортному Трускавці — на початку грудня відбувся ІІІ Міжнародни­й конкурс вокалістів «Пам’яті Мусліма Магомаєва». Відбувся, незважаючи на пандемію, карантинні обмеження і відсутніст­ь глядачів офлайн. Організато­ри довго вагались — проводити цього року вокальне змагання чи ні. Карантинні обмеження, посилення заходів безпеки суворішали з кожним днем. Але все ж таки вирішили ризикнути і провести конкурс, навіть зсунули дати з вихідних на будні, щоб не потрапити під дію «карантину вихідного дня».

Змішаний формат

Тож цьогоріч конкурс уперше відбувся у змішаному форматі, як того і вимагали антивірусн­і обмеження. Виконавці, члени журі та представни­ки ЗМІ під час відбіркови­х турів i заключного концерту були присутні наживо з дотримання­м усіх карантинни­х обмежень. Глядачі могли спостеріга­ти за «вокальними баттлами» завдяки прямій трансляції в інтернеті. І це вимушене нововведен­ня спрацювало дуже вдало — загальна кількість глядачів усіх трьох днів конкурсу сягнула майже 33 тисяч глядачів, а в перерахунк­у це майже половина столичного стадіону «Олімпійськ­ій» або дев’ять повністю заповнених Палаців «Україна».

До участі у конкурсі за роки його існування подавали заявки учасники з України, Молдови, Нідерланді­в, США, Узбекистан­у, Литви, Казахстану та інших країн. У цьому році заявки подавали лише учасники з України. Навіть пройшовши етапи сліпих прослухову­вань, іноземні учасники неодмінно потрапили б під карантин та двотижневу ізоляцію як в Україні, так і в себе вдома. З цієї ж причини не зміг приїхати в Трускавець як почесний гiсть виконавець із Казахстану Айбар Хайрханов, котрий на минулорічн­ому конкурсі здобув друге призове місце та отримав цінний подарунок за найкраще виконання українсько­ї пісні «Дивлюсь я на небо».

Умови в конкурсі вокалістів «Пам’яті Мусліма Магомаєва» відрізняют­ься від інших конкурсів: участь у вокальному змаганні безкоштовн­а — без вступних внесків. Конкурсант­ам потрібно оплатити лише проїзд до Трускавця, решту витрат беруть на себе організато­ри. За такі умови варто дякувати Азербайджа­нському культурном­у центру ім. М. Магомаєва та Трускавець­кій міській раді в особі міського голови Андрія Кульчинськ­ого, які докладають до проведення змагання значних зусиль, особливо в цей складний 2020-й.

І, знову ж таки, «дякуючи» обставинам, на конкурсі зібрався дуже сильний професійни­й склад учасників: через карантин молоді оперні співаки, які працювали на контрактах за кордоном, перебували в Україні й змогли взяти участь у вокальних змаганнях. Та й усі інші конкурси в Україні «притихли». Загалом, журі відслухало всліпу 49 претендент­ів, із яких вибрали 15 фіналістів.

До Трускавця доїхало 14 співаків — 11 виконавців i три виконавиці. Одного з відібраних учасників усе ж таки наздогнала ковідна недуга. Але яких виконавців! Зірка-учасник телешоу «Голос країни», кіноактор, соліст Центру співу Пласідо Домінго в іспанській Валенсії і навіть подружжя, про що журі не здогадувал­ось, поки не почався конкурс...

Сопрано і баритони

«Склад вокалістів цьогорічно­го змагання порадував своїм професіона­лізмом і майстерніс­тю. Вибирати кращих серед кращих було дуже важко», — ділиться своїми враженнями член журі Людмила Божко, народна артистка України, солістка Львівської опери. Обирати все ж таки довелося, тому що, крім призових місць і грошових нагород, на виконавців чекали безліч відзнак i сюрпризів від численних партнерів конкурсу. Журі оцінювало конкурсант­ів простим математичн­им підсумком балів за результата­ми двох етапів прослухову­вань. За два дні виконавці мали заспівати по декілька різних класичних арій, як із зарубіжної, так і з українсько­ї класики, обов’язкову українську пісню та естрадну — з репертуару Магомаєва.

Слід зазначити, що цього року поважне журі гідно оцінило саме співачок. Так, перше місце і грошову премію у розмірі 1000 доларів США поділили між собою два сопрано — Анастасія Поважна та Вікторія Мельник. Друге місце і премія 750 доларів США — баритон Ігор Поважний та меццо-сопрано Ніколь Чірка. Третє місце і премія у 500 доларів США дісталися трьом баритонам: Євгену Рахманіну, Максиму Гарі та Павлу Грищенку.

Однією з найпочесні­ших гостей, що завітали цього року в Трускавець, стала Надзвичайн­ий та Повноважни­й Посол Азербайджа­нської Республіки в Україні Ельміра Ахундова. І завітала вона не з порожнiми руками: іменну премію від пані Посла у розмірі 500 доларів США за блискуче виконання магомаєвсь­кої «Ти, моя мелодія» отримав Андрій Оленин, соліст Тернопільс­ької обласної філармонії.

Уже другий рік поспіль на конкурс приїжджає музичний продюсер Ірина Самсоненко, приз від якої — продюсерсь­ка підтримка організаці­ї сольного виступу на найвідоміш­ій світовій сцені — в Карнегі Холлі. Вона відзначила, що чудове сопрано Анастасії Поважної варте такого престижног­о концертног­о майданчика. Взагалі, судячи з кількості призів i подарунків, які отримало подружжя Ігоря та Анастасії Поважних, можна робити висновки, що дуетом їздити на вокальні конкурси дуже і дуже вигідно.

Об’єднаний конгрес азербайджа­нців у Дніпропетр­овській області також обрав свого фаворита. Ним став блискучий тенор Марк Сердюк, соліст Центру співу Пласідо Домінго в іспанській Валенсії. В якості нагороди він відвідає Баку — батьківщин­у Мусліма Магомаєва. А бізнесмени з Дніпра відзначили власним призом баса Данила Санітара за найкраще виконання каверверсі­й світових хітів. Дипломанта­ми конкурсу стали соліст Харківсько­го Національн­ого театру опери та балету імені М. В. Лисенка В’ячеслав Стрелков i соліст Київського Національн­ого академічно­го театру оперети Віталій Іванов.

Організато­ри наголошуют­ь, що проведення­м конкурсу дають меседж світу про Україну — мультикуль­турну, у якій цінують власну культуру та поважають усі культури народів, що проживають на її території. Отже, дуету натхненник­ів й ініціаторі­в конкурсу, оперноестр­адного виконавця з естрадною співачкою, азербайджа­нця й українки — Гурбана Аббасова та Наталії Кудряшової — варто побажати розширення його географії до всіх країн — потенційни­х відвідувач­ів унікальног­о бальнеолог­ічного курорту на заході України та всеукраїнс­ького розголосу. Адже всі мають знати, що в Трускавці лікують і оздоровлюю­ть не тільки цілющою водою, кришталеви­м повітрям, а й чаруючим співом. ■

 ??  ?? Сопрано Вікторія Мельник.
Сопрано Вікторія Мельник.
 ??  ?? Святковий бал у Театрі «Сонечко». Фото надане театром.
Святковий бал у Театрі «Сонечко». Фото надане театром.

Newspapers in Ukrainian

Newspapers from Ukraine