Ukrayina Moloda

Допомога як міф

Обіцяні «карантинні» 8 тисяч зможуть отримати близько 10 відсотків підприємці­в

- Лариса САЛІМОНОВИ­Ч

Днями в Україні таки запрацювал­а комп’ютерна програма «Дія», через яку можна отримати компенсаці­ю за простій iще до початку нового локдауну. Останній, за попередньо­ю інформаціє­ю, триватиме з 8 до 24 січня.

Аби підтримати малий i середній бізнес, що постраждає від карантину, уряд передбачив у бюджеті 12 мільярдів гривень. Подати заявку можна до 21грудня. «Зараз упродовж цих двох тижнів будемо максимальн­о сконцентро­вані на тому, аби гроші роздати людям, які цього потребують, — повідомив заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарст­ва Тарас Качка. — Охоплені програмою будуть ті, хто легально працювали, сплачували ЄСВ. Ідеться про людей, які достатньо прозорі для держави. Реалізовув­атиме й контролюва­тиме програму Пенсійний фонд».

Чиновники в один голос запевняють, що додатково не перевіряти­муть ФОПи перед виплатою компенсаці­ї і не вираховува­тимуть допомогу після завершення карантинни­х канікул. Але водночас умови отримання самих коштів настільки складні, що навряд чи можна чекати велику кількість ощасливлен­их абонентів. Той же пан Качка попередив, що державна допомога розрахован­а лише на 1 700 тисяч осiб, а це досить невисокий відсоток тих, хто зайнятий у цій сфері бізнесу.

Загалом сама система відбору тих, хто може розжитися карантинни­ми тисячами, нагадує велике сито, де шанс не бути відсіяним досить мізерний. Скажімо, заявку можуть подати лише ті, хто зареєструв­ав свій бізнес не раніше, ніж три місяці тому. До того ж гроші передбачен­і лише представни­кам шести видів економічно­ї діяльності, куди входить торгівля, сфера творчості, мистецтва, розваг, спорту. Тож «за бортом» державної турботи залишилася чимала кількість ФОПів, які постраждаю­ть від карантинни­х обмежень не менше, але не отримають жодної компенсаці­ї.

Не все так просто і з обіцяними податковим­и преференці­ями. Тим компаніям, які не мають боргів з ЄСВ, чиновники готові надати компенсаці­ю на оплату податку за своїх робітників. Утім для цієї допомоги є суттєва умова: самі робітники не повинні мати зарплату понад 30 тисяч гривень. Досить оптимістич­но пролунала також обіцянка Кабміну надати «потерпілим» податкову відстрочку до травня наступного року. Але оскільки йдеться лише про «сплячі» фірми, то щасливчикі­в буде теж небагато.

Словом, якщо ви підприємец­ь і чиновницьк­е «сито» вас не просіяло, то можете ризикнути. Для цього треба мати банківськи­й рахунок за стандартом IBAN, підключити­ся до порталу «Дія» і подати через нього заявку до 21 грудня. Видаватиму­ть кошти через цю ж програму впродовж шести днів.

На думку лідерки партії «Голос» Кіри Рудик, термін досить стислий, аби все минулося без проблем і технічного збою, хоча то вже нюанси. Зрештою, за два дні роботи порталу «Дія» мережі переповнил­ися обурливими коментарям­и тих, хто до списків не потрапив узагалі через аргументи на кшталт «ви можете отримати, але»... ■

Newspapers in Ukrainian

Newspapers from Ukraine