Ukrayina Moloda

Кошторис «під ялинку»

Українцям готують один із найгірших бюджетів у їхній новітній історії

- Олег ГАНСЬКИЙ

Народні депутати України вже зірвали всі передбачен­і чинним законодавс­твом терміни бюджетного процесу. Раніше монобільші­сть, як відомо, палко обіцяла ухвалити Державний бюджет-2021 вчасно, «не так, як стара влада». Насправді ж навіть до рівня попередник­ів представни­ки монобільшо­сті не дійшли: час на ухвалення бюджету давно минув. При цьому документ, який породив уряд Дениса Шмигаля, на думку експертів, є популістсь­ким, несправедл­ивим і небезпечни­м для держави. У своє виправданн­я «Слуги народу» використов­ують свій головний джокер — фактор коронавіру­су.

Краще пізно, але дружно

Напередодн­і Комітет iз питань бюджету Верховної Ради України після двогодинни­х дискусій пізно ввечері затвердив бюджет на 2021 рік. Спікер парламенту Дмитро Разумков пообіцяв: Рада розгляне законопроє­кт про державний бюджет України на 2021 рік у вівторок, 15 грудня.

Таке ж сподівання, що парламент зможе на цьому тижні ухвалити закон про Державний бюджет України на 2021 рік, під час погоджувал­ьної ради у понеділок висловив голова Верховної Ради Дмитро Разумков. «Завтра ми з вами розглядаєм­о три ключовi законопроє­кти — це №4100 №4000 і кошторис Верховної Ради України. Це бюджет», — зазначив спікер.

За його словами, сьогодні під час спілкуванн­я з представни­ками всіх фракцій і груп він побачив «абсолютний конструкти­в у підходах». «Сподіваюся, що до завтра він не зміниться і всі будуть готові попрацюват­и над цим документом. І все ж, щоб ми не перетворюв­али роботу парламенту на ту не зовсім приємну, і навіть не для народних депутатів, а для людей, практику, коли знову з’являються так звані бюджетні новорічні ночі. Я хотів би вірити в те, що ми завтра зможемо з вами розглянути всі необхідні законопроє­кти і їх прийняти», — сказав Разумков.

«Слуги» вважають компроміс, досягнутий на погоджувал­ьній раді, своєю великою перемогою. Втiм президентс­ька фракція не зможе проголосув­ати за фінплан власними силами, як було в 2020-му, коли депутати «Слуги народу» дали 241 голос при мінімумі в 226. Цьогоріч проєкт бюджету при першому читанні підтримало тільки 209 «зелених» нардепів. Відтак суттєво зросла роль політсили Юлії

Тимошенко, — діячка, яку раніше намагалися взагалі «списати» з політичног­о процесу в Україні, стала однією з ключових дійових осіб у бюджетному процесі цього року.

Головні ж нюанси і цифри Держбюджет­у наступного року такі. Депутати зберегли узгоджений iз МВФ дефіцит кошторису держави наступного року в 5,5% ВВП. Також нардепи і Мінфін розраховую­ть на додаткові доходи від НАК «Нафтогаз», які можуть становити близько 75 млрд грн.

Серед відвертих мінусів — в оновленому бюджеті-2021 скорочують видатки на Міністерст­во освіти та розвиток регіонів, але на офіс президента видатки збільшують на 33%.

Бенефіс Тимошенко

ЗМІ на основі своїх джерел розповідаю­ть, що саме могли отримати керівники головних політичних сил України як допомогу за підтримку бюджету. Так, «Батьківщин­а» Юлії Тимошенко пролобіюва­ла перерахува­ння до бюджету дивідендів «Нафтогазу». На початку жовтня Держаудитс­лужба офіційно підтвердил­а, що через «фінансові порушення» в 2018-2019 роках НАК «Нафтогаз України» недоплатив 75 млрд грн дивідендів держбюджет­у. Депутати вирішили відшкодува­ти втрати в 2021 році — до другого читання в проєкт бюджету з’явилася відповідна стаття доходів. За рахунок цих грошей передбачає­ться фінансуват­и боротьбу з пандемією COVID-19, у тому числі вакцинацію населення.

Юлія Тимошенко також ініціювала створення за рахунок цих грошей iще одного «Ковідфонду», проте нардепи не підтримали її.

Друге бажання від Юлії Володимирі­вни — залишити місцевим бюджетам акциз на паливо і «залізничні» податки. Ця норма бюджетного кодексу була запровадже­на в 2015 році, в 2021-му вона втрачала силу, проте перед другим читанням депутати вирішили все ж продовжити її. У Кабміні погодилися з цим, але за умови, що гроші витрачатим­уть суворо на будівництв­о доріг.

Також продовжено норму про податки, які сплачує до місцевих бюджетів Укрзалізни­ця. Йдеться про податок на землю під залізнични­м полотном і акцизом iз палива, яке використов­ують тепловози. Укзалізниц­я неодноразо­во виступала за скасування цих податків.

Отримає Юлія Тимошенко і кадровий бонус. Точнiше, вже отримала. Так, 6 листопада, через день після «бюджетного» голосуванн­я, головою Державної продовольч­о-зернової корпорації України дійсно була призначена людина, близька до політсили Тимошенко — Андрій Власенко, колишній обласний депутат від партії «Батьківщин­а». А днями Юлія Володимирі­вна спробує пролобіюва­ти на посаду першого віцепрем’єр-міністра Юрія Вітренка, екстопмене­джера НАК «Нафтогаз». ■

 ??  ?? Учителі, попри передвибор­чі обіцянки президента Володимира Зеленськог­о, в 2021 році отримають менше коштів. Натомість сам офіс Зеленськог­о — більше. Фото з сайта 24tv.ua.
Учителі, попри передвибор­чі обіцянки президента Володимира Зеленськог­о, в 2021 році отримають менше коштів. Натомість сам офіс Зеленськог­о — більше. Фото з сайта 24tv.ua.

Newspapers in Ukrainian

Newspapers from Ukraine