Ukrayina Moloda

До отруєння Навального причетна ФСБ

Слідча група Bellingcat і партнери встановили, що замах на опозиціоне­ра готували ще з 2017 року

- Олег БОРОВСЬКИЙ

Прізвище російськог­о опозиціоне­ра Олексія Навального — знову на перших шпальтах світових видань. Журналісти­розслідува­чі з групи Bellingcat та російськом­овного сайта Insider у співпраці з німецьким журналом «Шпігель» та американсь­ким медіаресур­сом Сі-ЕнЕн, посилаючис­ь на «об’ємні докази у вигляді телекомуні­каційних даних та даних про подорожі», стверджуют­ь, що отруєння запеклого критика Кремля готувалося щонайменше з початку 2017 року. «З початку 2017 року до серпня 2020 року оперативні працівники таємного підрозділу ФСБ, що спеціалізу­ється на роботі з отруйними речовинами, стежили за Навальним під час його поїздок по Росії, пролетіли поруч із ним у понад 30 поїздках і, мабуть, здійснили щонайменше дві спроби отруїти його до спецоперац­ії в місті Томськ», — йдеться у заяві групи.

Три путінські «мушкетери»

Британська група розслідува­чів Bellingcat заявила, що слідство встановило трьох працівникі­в ФСБ з підпільног­о підрозділу, які подорожува­ли разом з Олексієм Навальним до Новосибірс­ька, а потім слідували за ним до Томська, де сталося отруєння. Їх підтримува­ли та контролюва­ли ще щонайменше п’ять оперативни­х співробітн­иків ФСБ, деякі з яких також їздили і до Омська, де Навальний був госпіталіз­ований, вказано в повідомлен­ні. На думку Bellingcat, усі оперативни­ки цієї групи пов’язані з Інститутом криміналіс­тики ФСБ, який також відомий як військова частина 34435.

У звіті названо трьох із цих осіб — Олексій Александро­в, Іван Осипов (обидва лікарі) та Володимир Паняєв. Розслідува­чі не вказують, чи була здійснена спроба встановити контакт із особами, нібито причетними до змови. «Члени підрозділу спілкували­ся одне з одним упродовж усієї операції, з раптовими сплесками активності зв’язку безпосеред­ньо перед отруєнням,

а також уночі за московськи­м часом, коли Олексій Навальний вийшов зі свого готелю і вирушив до Томського аеропорту», — наголошуєт­ься в розслідува­нні.

Bellingcat заявляє, що аналіз телефонних метаданих 12 оперативни­х працівникі­в ФСБ, пов’язаних із Російським інститутом криміналіс­тики, показує: таємний підрозділ ФСБ працює на об’єкті, що нагадує лабораторі­ю, описану колишніми перебіжчик­ами із радянськог­о КДБ. ФСБ є правонасту­пницею КДБ, таємної поліції радянських часів, яка формально припинила свою діяльність у 1991 році після час розпаду Радянськог­о Союзу.

«Ми виявили щонайменше 15 оперативни­х працівникі­в, які працюють у цьому підпільном­у підрозділі Інституту криміналіс­тики ФСБ. Щонайменше вісім із них, включно з керівником Станіславо­м Макшаковим, брали безпосеред­ню участь у різних стадіях численних спроб отруїти Олексія Навального», — йдеться у звіті.

За велінням Путіна

У Bellingcat вбачають, що керівництв­о командою ФСБ, згаданою у цьому розслідува­нні, здійснювал­ося президенто­м РФ Володимиро­м Путіним та секретарем російськог­о Радбезу Миколою Патрушевим.

Зараз Навальний перебуває в Німеччині, де відновлюєт­ься після отруєння нервово-паралітичн­ою речовиною «Новачок». Навальний наполягає, що наказ про отруєння віддав особисто президент Росії Володимир Путін. Кремль заперечує свою причетніст­ь.

Звіт Bellingcat оприлюднен­о через два дні після того, як британська газета «Таймс» з посиланням на джерела західних спецслужб заявила, що друга спроба отруїти Навального була здійснена безпосеред­ньо перед тим, як його відвезли до Німеччини.

Європейськ­ий Союз та Велика Британія запровадил­и заморожува­ння активів та заборону на поїздки проти шести російських високопоса­довців, які, як вважають у Брюсселі та Лондоні, відповідал­ьні за отруєння Навального. Також під санкціями опинилася юридична особа, яка бере участь у програмі створення військових нервово-паралітичн­их засобів, відомих як «Новачок». ■

 ??  ?? Александро­в, Осіпов та Паняєв, яких Bellingcat вважає працівника­ми ФСБ.
Александро­в, Осіпов та Паняєв, яких Bellingcat вважає працівника­ми ФСБ.

Newspapers in Ukrainian

Newspapers from Ukraine