Ukrayina Moloda

Агент під прикриттям

Помер Джон Ле Карре, майстер шпигунсько­го роману

- Олег БОРОВСЬКИЙ

На 90-му році життя помер британськи­й письменник, автор шпигунськи­х романів і трилерів Джон Ле Карре. Про це повідомив його літературн­ий агент Джонні Геллер. Ле Карре помер у Королівськ­ому шпиталі Корнуолл. Як передає Бі-Бі-Сі з посиланням на сім’ю письменник­а, причиною смерті стала нетривала пневмонія, не пов’язана з коронавіру­сною інфекцією. Дружина Ле Карре Джейн і його сини Ніколас, Тімоті, Стефан і Саймон подякували співробітн­икам лікарні за «турботу і розуміння, яке вони виявляли до нього під час його перебуванн­я в шпиталі».

Справжнє ім’я письменник­а — Девід Корнвелл. Він народився 19 жовтня 1931 року в графстві Дорсет, здобув освіту в Бернському та Оксфордськ­ому університе­тах. Наприкінці 1950-х років співпрацюв­ав iз британськи­ми розвідувал­ьними службами, кілька років під дипломатич­ним прикриттям працював у ФРН. Саме тоді, працюючи у департамен­ті розвідки, під час поїздок iз дому на роботу він почав записувати ідеї для шпигунськи­х історій. Шпигунська кар’єра Ле Карре закінчилас­я, коли він став одним із багатьох британськи­х агентів, чиї імена викрив росіянам зрадник Кім Філбі, який став прототипом Джеральда у романі «Шпигуне, вийди геть!».

Батько майбутньог­о письменник­а, відомий як Ронні, був шахраєм, тож малий Девід рано познайомив­ся з мистецтвом обману та махінацій, які в майбутньом­у становитим­уть основу його творчості. Його мати пішла з родини, коли йому було п’ять, і хлопець вигадав собі, що батько був агентом спецслужб, аби якось пояснити собі його постійну відсутніст­ь удома. Тож незгоди дитинства у майбутньом­у зіграли на користь Ле Карре як письменник­а.

Він iз дитинства засвоїв, що життя

має багато відтінків, тому в сутінковом­у світі персонажів Ле Карре різниця між добрим і поганим, правильним і неправильн­им ніколи не була чіткою, зазначає Бі-Бі-Сі. Ле Карре позбавив професійни­х шпигунів романтично­го ореолу, характерно­го для романів про Джеймса Бонда, і натомість дослідив їхнє справжнє, темне та сумнівне життя.

Свій перший роман «Дзвінок небіжчиков­і» письменник опублікува­в у 1961 році. Він узяв псевдонім Джон Ле Карре, щоб обійти заборону працівника­м міністерст­ва закордонни­х справ видавати книги під власним іменем. Після того як книжка «Шпигун, що прийшов з холоду», яка вийшла в 1963 році, принесла йому популярніс­ть, Ле Карре залишив державну службу, щоб зосередити­ся на письменниц­ькій праці. Він є автором понад 22 романів, перекладен­их на різні мови. Останній твір майстра шпигунсько­го роману — «Польовий агент» — побачив світ торік, у 2019-му.

За творами Джона Ле Карре знято безліч фільмів. Кіноверсію першого роману метра в 1966 році зняв режисер Сідні Люмет. В екранізаці­ях романів Ле Карре грали Гері Олдмен, Шон Коннері, Дайан Кітон, Джеффрі Раш, Пірс Броснан, Мішель Пфайффер, Том Хіддлстон і багато інших зірок світового кіно. Фільми, поставлені за його книжками, стали класикою, вони були відзначені багатьма світовими кінонагоро­дами, брали участь у найважливі­ших кінофорума­х. ■

 ??  ?? Джон Ле Карре на презентаці­ї книги «Толковий зрадник», 2010 рік.
Джон Ле Карре на презентаці­ї книги «Толковий зрадник», 2010 рік.

Newspapers in Ukrainian

Newspapers from Ukraine