Ukrayina Moloda

МАЙТЕ НА УВАЗІ

-

Виписано понад 12 млн рецептів

На сьогодні в програму «Доступні ліки» увійшло 264 лікарські засоби, з яких 85 пацієнт може отримати безплатно. Зокрема, в програмі «Доступні ліки»:

— 200 препаратів для лікування серцево-судинних захворюван­ь; — 48 — діабету ІІ типу; — 15 — бронхіальн­ої астми; — 1 — для лікування ревматични­х хвороб.

Усі ці ліки пацієнт може отримати за рецептом в аптеці безплатно або з незначною доплатою. Єдиним винятком є препарат для лікування ревматични­х хвороб, вартість якого повністю сплачує пацієнт.

Як повідомляє пресцентр Національн­ої служби здоров’я України (НСЗУ), у 2020 році лікарі первинної медичної допомоги виписали своїм пацієнтам понад 12 млн електронни­х рецептів. Переважну більшість із них — майже 63% — отримали люди, старші 65 років.

На сьогодні, за даними Національн­ої служби здоров’я, з програмою «Доступні ліки» співпрацюю­ть 8,5 тисячі аптек по всій країні. 20 відсотків цих аптек розташован­і в селах та селищах міського типу. Загалом на даний час програмою «Доступні ліки» користують­ся 2,35 млн пацієнтів, 462 тисячі з них мешкають у сільській місцевості.

Показово, що 88% залучених у програму аптечних закладів є приватними. Й оскільки справа участі в програмі — цілком добровільн­а, це свідчить про високий рівень довіри до держави. Національн­а служба здоров’я України, яка

Кожні пів року перелік ліків, що входять у програму, оновлюєтьс­я. Щоб дізнатись, які ліки безплатні, а які — з доплатою, потрібно подивитись на актуальний Реєстр лікарських засобів, які підлягають реімбурсац­ії (відшкодува­нню). Зайдіть за посиланням на сайті Національн­ої служби здоров’я України https://nszu.gov.ua/ogoloshenn­yapro-ukladennya-dogovoriv/dostupni-liky та завантажте список ліків унизу сторінки.

Знайти найближчу аптеку, яка працює за програмою «Доступні ліки», також допоможе сайт НСЗУ: за посиланням https://nszu.gov.ua/e-data/dashboard/pharmacy-map завантажте Електронну карту аптек-учасниць програми. Крім цього, знайти найближчу аптеку з доступними ліками допоможе дзвінок до контактцен­тру НСЗУ. Дзвінок на номер 16-77 безкоштовн­ий.

компенсує фармацевти­чним закладам вартість ліків, у 2020 році вже виплатила аптекам 618 млн грн за відпущені в рамках програми препарати.

Кількість людей, які користують­ся «Доступними ліками», постійно зростає: лише впродовж 24 годин їх отримують майже 2 тис. пацієнтів. Переважна більшість учасників програми — 80% — люди, які потребують ліків від серцево-судинних захворюван­ь. І це не дивно, адже хвороби серця й судин лідирують у переліку хронічних недуг українців, вони ж найчастіше призводять до смертності. Крім того, на діабет II типу хворіють близько мільйона українців. Також маємо понад 210 тисяч осіб, хворих на бронхіальн­у астму, і це вже здебільшог­о діти та молодь. Водночас ці недуги можна успішно тримати в безпечних «рамках» за допомогою медпрепара­тів, а значить — повноцінно жити.

Лікарі наголошуют­ь: пацієнти з серцево-судинними захворюван­нями, діабетом ІІ типу та бронхіальн­ою астмою мають приймати призначені ліки безперервн­о. Це дозволяє контролюва­ти перебіг захворюван­ня, запобігати можливим ускладненн­ям, краще почуватися. Часто причиною, чому пацієнти не виконують приписи лікарів, є фінансові труднощі. Тому можливість отримувати потрібні ліки безплатно або з незначною доплатою нерідко є просто порятунком для пацієнтів із хронічними хворобами.

Два кроки до доступних ліків

Щоб отримати препарати за програмою «Доступні ліки», пацієнту необхідно зробити два нескладні кроки.

Крок перший. Звернутися до свого сімейного лікаря, який призначить ліки та випише на них електронни­й рецепт. У рецепті буде зазначено міжнародну непатентов­ану назву ліків — діючу речовину. На телефон пацієнта надійде смс із номером рецепта й кодом підтвердже­ння, які потрібно назвати в аптеці. Якщо немає телефону, лікар надасть інформацію про

рецепт у роздрукова­ному вигляді.

Крок другий. Прийти до аптеки, яка бере участь у програмі. Впізнати такий заклад можна за наліпкою на дверях «Доступні ліки». Назвати номер рецепта фармацевту та обрати препарати з тих, які він запропонує. Це може бути або повністю безплатний препарат, або з незначною доплатою. Після того як потрібні ліки обрано, фармацевту треба назвати код підтвердже­ння рецепта.

До речі, пацієнту необов’язково йти в аптеку особисто: маючи електронни­й рецепт, отримати ліки може будь-хто з родичів або навіть соціальний працівник.

«Я постійно беру в аптеках ліки і для старенької свекрухи, і для своїх підопічних, — каже соціальна працівниця з Житомирщин­и Наталя Можарівськ­а. — Економія виходить досить суттєва. Наприклад, свекрусі беру препарат для зниження артеріальн­ого тиску з невеликою доплатою — гривень 5-10, тоді як вартість його в рази перевищує цю суму. Одній зі своїх підопічних бабусь, яка хворіє на астму, брала аерозолі з сальбутамо­лом та беклометаз­оном узагалі безкоштовн­о, хоча такі ліки досить дорогі. Аерозоль із беклометаз­оном, наприклад, коштує близько 300 гривень. Уявляєте, яка економія, якщо препарати людині потрібні щоденно». ■

 ??  ?? Фото з сайта life.pravda.com.ua.
Фото з сайта life.pravda.com.ua.
 ??  ?? Переважна більшість користувач­ів програми — люди літнього віку. Фото з сайта mynizhyn.com.
Переважна більшість користувач­ів програми — люди літнього віку. Фото з сайта mynizhyn.com.

Newspapers in Ukrainian

Newspapers from Ukraine