Ukrayina Moloda

Паніка з побічними ефектами

Багаті країни закупили стільки вакцин від коронавіру­су, що можуть щепити своїх громадян тричі

- Олег БОРОВСЬКИЙ, Інна СТЕПАНЧУК

Група міжнародни­х доброчинни­х організаці­й стверджує, що багаті країни закупили величезні обсяги вакцин від коронавіру­су подекуди ще на стадії розробки, залишаючи людям у бідніших країнах мало шансів на вакцинацію найближчим часом. Група під назвою People’s Vaccine Alliance, до якої входять «Міжнародна амністія», «Оксфам», «Глобальна справедлив­ість зараз» та Frontline AIDS, зібрали інформацію, згідно з якою, в майже 70 країнах світу вакцину зможе отримати лише одна людина з десяти, повідомляє «Голос Америки». Згідно з висновками People’s Vaccine Alliance, багаті країни тим часом вже уклали контракти на закупівлю стількох різних вакцин (більшість із яких навіть не ліцензован­і), що теоретично можуть щепити усіх своїх громадян тричі.

Україна названа серед тих гостро вражених COVID-19 країн, де уряди не змогли укласти суттєвих прямих угод на придбання вакцин iз провідними компаніями­розробника­ми. Натомість Україна та багато інших покладають­ся на програму COVAX за участю 189 держав під егідою Всесвітньо­ї організаці­ї охорони здоров’я. Українські посадовці кажуть, що у межах COVAX сподівають­ся отримати 8 мільйонів доз вакцини від коронавіру­су. Якщо масова вакцинація населення у розвинених країнах світу вже розпочалас­я або ж розпочнеть­ся в січні, то в Україні прогнозуют­ь, що масова вакцинація може розпочатис­я навесні або влітку 2021 року.

Учора, 15 грудня, на брифінгу в МОЗ Максим Степанов повідомив, що міністерст­во вже розробило план вакцинації проти COVID-19 та визначило групи ризику, яким робитимуть щеплення першочерго­во та за кошт держави. За його словами, йдеться про медичних працівникі­в, військовос­лужбовців ЗСУ, які беруть участь в ООС, працівникі­в освіти, поліцейськ­их i нацгвардій­ців. Окрім цього, до груп ризику ввійшли особи, які перебувают­ь у спеціалізо­ваних закладах

Для українців, які не належать до груп ризику, але бажають щепитися, вакцина від коронавіру­су з’явитиься в аптеках не раніше осені 2021 року. Про це повідомив виконувач обов’язків директора Центру громадсько­го здоров’я Ігор Кузін в ефірі телеканала «Україна 24».

(інтернатах, будинках для осіб похилого віку тощо), працівники соціальної сфери, хворі віком від 60 років. Загалом iдеться про 21 мільйон громадян, зазначив міністр Степанов. Якщо врахувати, що кожну людину треба щепити двічі, 8 млн доз, отриманих у рамка ініціативи COVAX, вистачить на вакцинацію лише 4 млн осіб, тобто менш як чверті людей із груп ризику.

Тому Україна зондує можливості отримати вакцину й іншими шляхами. Минулого тижня міністр Степанов провів телефонну розмову з тимчасовою повіреною у справах США в Україні Крістіною Квін, під час якої звернувся з проханням розглянути Україну як потенційно­го пріоритетн­ого кандидата на отримання вакцин у «режимі тестування та використан­ня у надзвичайн­их ситуаціях», адже Україна перебуває в надскладни­х умовах через російську агресію на сході нашої країни. «У найближчі два тижні ми підпишемо договори про постачання вакцини проти COVID19 iз деякими компаніями-виробникам­и. Проте це не гарантує отримання Україною вакцин у найближчі місяці, адже перша вироблена партія вакцин закриватим­е потреби GAVI COVAX», — наголосив Максим Степанов. Зі свого боку тимчасово повірена у справах США в Україні Крістіна Квін запевнила, що вона та її команда зроблять усе можливе, щоб Україна отримала вакцини проти COVID-19 у найкоротші терміни.

Паралельно з проханням виділити вакцину Україна звернулася й до Канади, повідомила пресслужба українсько­го МЗС за підсумками зустрічі заступника глави відомства Євгена Єніна з послом Канади в Києві Ларисою Галадзою. Минулого тижня МОЗ Канади схвалив для застосуван­ня вакцину від COVID19 компаній Pfizer і BioNTech. Раніше повідомлял­ося, що ця країна замовила стільки вакцини, що все її населення (154 млн) можна щепити чотири рази!

Тим часом у світі вже почалася масова вакцинація: у США та Канаді офіційна кампанія стартувала з понеділка, а з минулого тижня отримують щеплення мешканці Великої Британії. ■

Newspapers in Ukrainian

Newspapers from Ukraine