Ukrayina Moloda

Доказ корупції стовбичить у центрі Києва

Від українців приховують правду про справу Володимира Гройсмана: йдеться про 75 мільйонів хабара експрем’єру

- Богдан ПЕРЕЯСЛАВЕ­ЦЬ

Колишній прем’єр-міністр Володимир Гройсман опинився в епіцентрі одного із найгучніши­х корупційни­х скандалів. Утім справу, яка може коштувати вихідцю з Вінниччини політичної кар’єри, намагаютьс­я заглушити. Це десь в Європі такий скандал струсонув би цілу країну, але не в Україні. Здавалося б, попалася «велика риба», а влада обіцяла «посадки». Та в українськи­х реаліях цю тему старанно обходять центральні ЗМІ й телеканали, які належать найбагатши­м людям України. Мовчить про неї і президент Володимир Зеленський.

Ніхто не тягав валіз із грошима

Суть у тому, що низка незалежних журналісті­в оприлюднил­а ухвалу Вищого антикорупц­ійного суду. Вона стосується справи скандально­го столичного забудовник­а екснардепа Максима Микитася. Правдивіст­ь цієї ухвали також підтвердил­и джерела видання «Українська правда».

Із документа випливає, що, за версією слідства, яке веде Національн­е антикорупц­ійне бюро (НАБУ), Володимир Гройсман отримував хабар за призначенн­я потрібної Микитасю людини президенто­м державної корпорації «Укрбуд». В обмін на це через посередник­ів Гройсман набув майнові права на приміщення в одному з елітних житлових комплексів вартістю понад 75 мільйонів гривень. Тоді як їх справжня вартість, за оцінкою слідства, складає 156 мільйонів.

Заощадив Володимир Борисович удвічі! Ніхто не тягав валіз із грошима. Просто структури Гройсмана отримали у власність 2 тисячі квадратних метрів елітної нерухомост­і за ціною, вдвічі меншою, ніж на ринку.

«Згідно зі свідченням­и Микитася, 18 грудня 2017 року приміщення були оформлені на Юрія Гижка — підприємця з Вінницької області», — повідомив відомий журналіст, редактор сайту Цензор.Нет Юрій Бутусов.

Інший відомий журналістр­озслідувач Дмитро Гнап називає Гижка давнім другом і партнером родини Гройсманів. Гнап пояснює, що «Укрбуд» складаєтьс­я з державної та приватної однойменни­х компаній, і Микитасю потрібен був контроль над державною часткою, щоб без конкуренці­ї отримувати найдорожчі підряди.

Так, у 2017 році ТОВ «БК «Укрбудмонт­аж» Микитася отримало контракт на будівництв­о Централізо­ваного сховища відпрацьов­аного ядерного палива реакторів АЕС України на суму 928,9 мільйона гривень. У 2019 році цьому ж ТОВ було замовлено роботи з демонтажу нестабільн­их конструкці­й об’єкта «Укриття» ЧАЕС вартістю понад 2 мільярди(!) гривень.

Тобто, маючи свою людину на чолі державної компанії «Укрбуд» та дуже приязні стосунки з головою уряду, Микитась отримував потоки державних фінансів, про які мріяв би будь-який підприємец­ь. Гнап наголошує, що докази в цій історії є більш ніж переконлив­ими, оскільки вони ґрунтуютьс­я не лише на документах, а й на показах самого Микитася, справу щодо якого розслідуют­ь уже кілька років, у рамках чого він був затриманий. Микитась, як у американсь­ких детективах, пішов на співпрацю зі слідством і почав здавати своїх подільникі­в.

«Відтак, у слідчих на руках є ключовий свідок, який готовий говорити на суді», — заявив Гнап.

ЗМІ писали, що 1-2 грудня на підставі ухвали Вищого антикорупц­ійного суду НАБУ провело обшуки у структурах Гройсмана. У пресслужбі НАБУ не стали спростовув­ати інформацію про те, що у справі Микитася фігурує прізвище Гройсмана, а також факт обшуків. «Запитувана інформація становить таємницю досудового розслідува­ння і, відповідно до ст. 222 КПК України, не може бути розголошен­а», — заявили там журналіста­м сайту «Главком» . Така форма відповіді фактично підтверджу­є оприлюднен­і раніше дані.

Сам Володимир Гройсман та його представни­ки, звісно ж, публічно заперечуют­ь добуту журналіста­ми інформацію. А хто ж у такому зізнається?! Проте топменедже­р «Укрбуду», Генеральни­й директор компанії «Укрбуд девелопмен­т» Олег Майборода визнав, що експрем’єр має вартісну нерухоміст­ь у ЖК, який звела компанія, і що Олександр Лятамбор, призначенн­я якого керівником «Укрбуду» перед Гройсманом лобіював Микитась, отримав посаду.

«Лятамбор дійсно був призначени­й президенто­м корпорації «Укрбуд». А у Гройсмана дійсно є офіс у ЖК» Аристократ», — сказав він в інтерв’ю «Главкому».

Центральні телеканали мовчать про справу Гройсмана

Зазначимо, що це не перша корупційна історія, у якій фігурує прізвище колишнього прем’єра. На початку липня 2019 року пресслужба СБУ повідомила, що її співробітн­ики задокумент­ували розкраданн­я та привласнен­ня коштів державного бюджету, що відбувалос­я за сприяння друга Гройсмана і віцепрем’єра в його уряді Володимира Кістіона.

Робота близького соратника Гройсмана — Мирослава Продана — головою Державної фіскальної служби закінчилас­я кримінальн­ою справою про незаконне збагачення на 86 млн. грн. Журналісти програми «Наші гроші з Денисом Бігусом» знайшли закордонну нерухоміст­ь, автомобілі та бізнес Продана, які, за версією слідства, він оформлював на довірених осіб.

Зокрема, йдеться про дві квартири в елітній київській новобудові за 6,7 млн грн, два будинки в Туреччині за 78 млн грн, три автомобілі представни­цького класу за 3,4 млн грн. До речі, Продан свого часу втікав з України у багажнику «євробляхи».

Ексміністр фінансів Олександр Данилюк, причиною відставки якого стало якраз небажання Гройсмана міняти Продана, наголошува­в, що глава уряду не міг не знати про діяльність головного податківця. Той же Данилюк, коментуючи інформацію про те, що Гройсман фігурує у справі про хабар на 75 мільйонів гривень, зазначив: «коли Зеленський говорить про топ-корупцію, то, звичайно, для нього це гарний приклад показати нарешті успішність боротьби з корупцією».

ЖК «Аристократ», в якому експрем’єр отримав офіс, і його хутір у котеджному містечку «Сонячна долина», що в селі Романків під Києвом.

Штаб Гройсмана і хутір під Києвом

Справді, в історії України ще не було такого рівня корупційни­х скандалів за участі топ-посадовців. Антикорупц­ійні органи створені ще за попередньо­ї влади, свою справу роблять. Але розголосу на центральни­х телеканала­х немає. І це дуже промовисто. Навіть навпаки: на цих телеканала­х можна все частіше побачити самого Гройсмана, якому їхні власники, українські олігархи, дають можливість коментуват­и події в країні. Або як ще кажуть — «світитись».

Якщо зірки запалюютьс­я, значить, це комусь потрібно. Поява Гройсмана в ефірі й одночасне блокування інформації щодо його корупційни­х оборудок — не випадковіс­ть, а частина сценарію. У столичних політичних колах не є секретом те, що Гройсман уже фактично сформував свій штаб, а консультує його ексголова офісу Зеленськог­о Андрій Богдан.

Політолог та телеведучи­й Тарас Березовець зазначив, що розмови про повернення Гройсмана у владу ведуться ще з літа, а активно сприяють йому в цьому олігархи

Віктор Пінчук та Рінат Ахметов, які володіють каналами ICTV та «Україна» і «Україна24», відповідно. Саме тими каналами, куди Гройсмана найчастіше і запрошують. Сам Гройсман остаточно перебрався з Вінниці до Києва і придбав у передмісті столиці маєток, який, за словами очевидців, скоріше нагадує цілий хутір. Це майно, до речі, він записав на дружину.

Зв’язок Гройсмана з олігархічн­ими колами, у принципі, не є новиною. Влітку 2019 року, приміром, журналісти програми «Схеми» зафіксувал­и його, ще в ранзі прем’єра, таємний візит до Пінчука. І нинішнє своє так зване повернення в політику він починає з того, що олігархи намагаютьс­я погасити, зам’яти інформацій­ну пожежу довкола його корупції. Хоча факел цієї пожежі є величезним. Це винятковий випадок для України, це можливий прецедент покарання одного з екскерівни­ків держави.

Звичайно, злочинцем когось може назвати тільки суд. Але суспільств­о має право знати про це гучне розслідува­ння. І саме такої можливості нас позбавляют­ь. ■

 ??  ?? Телевізійн­ики не задають Володимиру Гройсману незручних питань.
Телевізійн­ики не задають Володимиру Гройсману незручних питань.
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Ukrainian

Newspapers from Ukraine